Narodowy Program Szczepień. Anna Kwiecień: teraz najważniejsze, abyśmy umieli skutecznie przekonać Polaków

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2020 20:02
- Narodowy Program Szczepień to nie są tablice mojżeszowe. To jest dokument który musi być korygowany w miarę realizacji programu, gdy się okaże, że jest jakiś słaby punkt - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia poseł Anna Kwiecień (PiS). W "Debacie Jedynki" o konieczności szczepień mówiła również senator Alicja Chybicka (senator PO).
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Tero Vesalainen

W poniedziałek wieczorem rozesłany zostanie do ministrów projekt Narodowego Programu Szczepień; mam nadzieję, że we wtorek rząd w formie uchwały przyjmie ten program - powiedział w poniedziałek Michał Dworczyk. Szef KPRM oświadczył, że poniedziałkowe spotkanie u prezydenta Andrzeja Dudy ws. Narodowego Programu Szczepień było ostatnim etapem prowadzonych przez ostatnie dni konsultacji. Dodał, że w ich trakcie dokument został "wzbogacony o kilkadziesiąt elementów".

Posłuchaj
22:18 [ PR1]PR1 (mp3) 14 grudzień 2020 18_13_01.mp3 Anna Kwiecień i Alicja Chybicka o Narodowym Programie Szczepień (Debata Jedynki)

- Każdy z nas codziennie albo swoją odpowiedzialną postawą przyczynia się do tego, że skutecznie będziemy walczyć z epidemią, albo niestety przyczynia się do utrwalania epidemii - powiedziała Anna Kwiecień. Oceniła, że teraz najważniejsze jest skuteczne przekonanie Polaków do programu szczepień.

Grzegorz Cessak 1200 PAP.jpg
Prezes URPL: będzie nadzór nad bezpieczeństwem szczepień przeciw COVID-19

Zaznaczyła, że cieszy ją, że jako pierwsze szczepienia rozpoczęły Wielka Brytania i Stany Zjednoczone. Jej zdaniem wielu Polaków będzie wnikliwie obserwować ich efekty i jeśli zobaczą pozytywny skutek, to u osób o sceptycznym podejściu do nowej szczepionki zostanie przełamana fala nieufności.

Czytaj także:

Alicja Chybicka, senator PO, zwróciła uwagę, że mamy do czynienia z nowym wirusem, który nie jest do końca zbadany, ale jest "wyjątkowo podły". Przypomniała, że początkowo sądzono, że wirus nie zagraża dzieciom. -  Okazało się, że mamy do czynienia z wysiewem zespołu PIMS, który jest następstwem bezobjawowego koronawirusa - dodała.

krew osocze free shutt 1200 .jpg
Apele o oddawanie osocza poskutkowały. Prof. Radziwon: zgromadziliśmy zapas dla chorych na COVID-19

Podkreśliła, że szczepienie "zapobiegnie opuszczeniu tego świata przez wiele osób". - Szczepionka ma działania niepożądane, ale ona nigdy nie prowadzi do śmierci, jeśli jest prawidłowo zaszczepiona, a chory prawidłowo zakwalifikowany - stwierdziła.

***

Audycja: "Debata Jedynki"

Prowadziła: Magdalena Ogórek

Goście: Anna Kwiecień (poseł PiS), Alicja Chybicka (senator PO)

Data emisji: 14.12.2020

Godzina emisji: 18.13

fc

Czytaj także

"Efekt pandemiczny zostanie w zasadzie wygaszony". Prof. Gielerak o konieczności masowych szczepień

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2020 17:52
- Jedynym sposobem na pozbycie się pandemii jest wykonanie w krótkim czasie masowych szczepień, tak aby zyskać odporność i w ten sposób pożegnać się z wirusem SARS-CoV-2 - powiedział dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie gen. prof. Grzegorz Gielerak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kto będzie mógł nas zaszczepić na COVID-19? Jest projekt rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2020 16:42
Ministerstwo Zdrowia zaplanowało, że szczepić przeciwko COVID-19 będą mogły osoby mające prawo wykonywania zawodu lekarza, felczera, pielęgniarki, położnej lub wykonujące zawód ratownika medycznego, a także higienistki szkolne, jeżeli mają odpowiednie kwalifikacje. Szczepienie zawsze poprzedzać będzie kwalifikacja lekarska.
rozwiń zwiń