Kuźmiuk: konkluzje ostatniego szczytu UE ograniczają funkcjonowanie mechanizmu warunkowości

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2020 19:30
- Bardzo poważnym sygnałem ostrzegawczym, z którego niestety część polityków nie wyciąga ciągle wniosków, było wyjście Wielkiej Brytanii z Unii, drugiej co do wielkości gospodarki w Europie. Jeżeli dalej będą próby podważania roli demokratycznych krajów to Wspólnota się rozpadnie - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Zbigniew Kuźmiuk. Europoseł PiS odniósł się w ten sposób do konkluzji szczytu UE, na którym zaakceptowano długofalowe ramy budżetowe całej Wspólnoty. Gościem "Debaty Jedynki" była również Elżbieta Łukacijewska, eurodeputowana KO.
Zbigniew Kuźmiuk
Zbigniew KuźmiukFoto: Łukasz Kowalski / Polskie Radio

Jarosław Kaczyński w najnowszym wywiadzie dla "Gazety Polskiej" wypowiedział się na temat sytuacji związanej z negocjacjami dotyczącymi unijnego budżetu i funduszu odbudowy. Wicepremier powiedział, że "nie ma takich pieniędzy, za które można by się pozbyć suwerenności". Dodał także, że kompromis dotyczący budżetu UE daje Polsce zabezpieczenie wolności i pozwala uzyskać rekordowe fundusze.

Czytaj więcej
1200_Kaczyński_PAP.png
Jarosław Kaczyński: UE to nie krąg przyjaciół, tylko arena twardej walki o własne interesy

"To poważne ostrzeżenie"

Zbigniew Kuźmiuk podkreślił, że najważniejszą instytucją unijną jest Rada Europejska. - To tam zapadają strategiczne decyzje, które muszą być jednomyślne. Dlatego Unia Europejska funkcjonuje jako zrzeszenie niezależnych i demokratycznych państw, bo tak to zostało zapisane w traktatach. Jeżeli to zostanie złamane, to UE rozpadnie się od środka - podkreślił europoseł PiS.

Gość radiowej Jedynki zauważył, że "bardzo poważnym sygnałem ostrzegawczym, z którego niestety część polityków nie wyciąga ciągle wniosków, było wyjście Wielkiej Brytanii z Unii". - Jeżeli dalej będą próby podważania roli demokratycznych krajów to Wspólnota się rozpadnie. Brytyjczycy podjęli taką decyzję, bo doszli do wniosku, że zawłaszczono w sposób pozatraktatowy dużą część ich kompetencji, a na to wchodząc do UE się nie umawiali. To poważne ostrzeżenie, więc dobrze, żeby politycy to dostrzegli - stwierdził eurodeputowany PiS.

Odnosząc się do ustaleń budżetowych na lata 2021-2027, Zbigniew Kuźmiuk zaznaczył zaś, że "doszło do dobrego kompromisu". - Konkluzje ostatniego szczytu UE ograniczają funkcjonowanie mechanizmu warunkowości tylko do ograniczenia interesów Unii. Jeżeli rzeczywiście KE będzie działać na podstawie tych wytycznych, to większych sporów nie będzie - powiedział gość Programu 1 Polskiego Radia.

Posłuchaj
24:33 PR1_SC1 2020_12_16-18-10-39.mp3 Europosłowie o zaakceptowaniu przez Polskę i Węgry budżetu UE (Debata Jedynki)

"UE to my"

Elżbieta Łukacijewska podkreśliła zaś, że "opozycja od początku stała na stanowisku, iż wetowanie budżetu unijnego byłoby złe i na nim nic nie można by ugrać". - Wytoczyliśmy działa i rozpoczęliśmy wojnę nie wiadomo po co - oceniła eurodeputowana KO.

Czytaj więcej
Modzelewski 1200.jpg
Prof. Modzelewski: Polska ma znacznie silniejszą pozycję niż ta, z której korzysta

- Jestem Polką i stoję na straży interesów Polski. Unia Europejska to my. Jeżeli ktoś chce stać na straży kraju, z którego pochodzi, to powinien respektować europejskie wartości - stwierdziła europoseł.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

* * *

Audycja: "Debata Jedynki"
Prowadzi: Antoni Trzmiel
Goście: Elżbieta Łukacijewska (KO) i Zbigniew Kuźmiuk (PiS)
Data emisji: 16.12.2020
Godzina emisji: 18.11

jp

Czytaj także

"Zagrożenia polexitem nie ma". Prof. Kazimierz Kik o negocjacjach ws. budżetu UE

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2020 08:20
- Niebezpieczeństwo polexitu jest oddalone, przynajmniej w świetle tego, co wczoraj ustalano wstępnie, czyli porozumienia Angeli Merkel ze stroną polską - powiedział gość audycji Polskiego Radia 24 profesor Kazimierz Kik, politolog.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nie wszystko stracone, rok się jeszcze nie skończył". Magdalena Cedro o szczycie unijnym

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2020 15:50
- Ten kompromis będzie docierany, będą przesuwane i wykreślane poszczególne słowa, zmieniane sformułowania - powiedziała na antenie Polskiego Radia 24 Magdalena Cedro, z "Dziennika Gazety Prawnej". 
rozwiń zwiń