Henryk Kowalczyk: rząd przewidział pomoc dla branży turystycznej w związku z lockdownem

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2020 19:09
Narodowa kwarantanna jest potrzebna. Natomiast co do pomocy branży, to oczywiście ta pomoc jest. To nie jest tylko 5 tysięcy, które były na wiosnę. (...) Dla branży hotelarskiej pomoc jest, jeśli są spadki przychodów o 75 proc., ale też przy mniejszych będą mogli z tego skorzystać - mówił w Programie 1 Polskiego Radia poseł PiS Henryk Kowalczyk. Gościem "Debaty Jedynki" był także Paweł Poncyljusz.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Montree studio

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że od 28 grudnia do 17 stycznia zostaje wprowadzona kwarantanna narodowa. Oprócz dotychczasowych obostrzeń zamknięte zostają hotele, także na ruch służbowy, oraz stoki narciarskie. Zamknięte będą też galerie handlowe, oprócz sklepów, które - jak mówił - zapewniają zaspokojenie podstawowych potrzeb, czyli m.in. sklepów spożywczych czy drogerii. W noc sylwestrową z 31 grudnia 2020 r. na 1 stycznia 2021 r. w godz. od 19.00 do 6.00 w całym kraju będzie obowiązywał zakaz przemieszczania się. Wyjątkiem będą m.in. niezbędne czynności służbowe oraz inne wskazane w rozporządzeniu. W "Debacie Jedynki" dyskutowali o tym Henryk Kowalczyk i Paweł Poncyljusz.

1200_Morawiecki_EN.png
"Bądźmy solidarni i odpowiedzialni". Premier apeluje o przestrzeganie nowych zasad bezpieczeństwa
Posłuchaj
24:39 _PR1_AAC 2020_12_17-18-11-55_DebataJedynki.mp3 Henryk Kowalczyk i Paweł Poncyljusz o zapowiedzianym lockdownie ("Debata Jedynki")

Paweł Poncyljusz z Koalicji Obywatelskiej zwrócił uwagę na to, że branża turystyczna jest obecnie w tragicznej sytuacji. Jak podkreślił, decyzje podejmowane przez rząd nie są wyjątkowe w porównaniu np. z innymi państwami europejskimi. Zaznaczył jednak, że "zawsze trzeba pamiętać o tej drugiej stronie".

- Dzisiaj zamknięcie hoteli tak naprawdę na cały sezon zimowy oznacza dla nich upadłość. I gdyby dziś za tym poszła deklaracja, że wszyscy, którzy mają kredyty, raty leasingowe, mają szanse na wakacje (kredytowe) na ten czas, kiedy rząd podejmuje takie decyzje, to byłbym spokojniejszy. Natomiast tak naprawdę dzisiaj wydano wyrok śmierci na hotele, na pensjonaty, na całą branżę turystyczną - stwierdził Paweł Poncyljusz.

1200_Niedzielski_PAP.png
Minister zdrowia: od 28 grudnia do 17 stycznia wprowadzamy kwarantannę narodową

Henryk Kowalczyk z Prawa i Sprawiedliwości przyznał, że niezbędna jest pomoc dla branż, które ucierpią z powodu lockdownu. Jak zauważył, decyzje o narodowej kwarantannie skoordynowane są z feriami zimowymi i jest to szansa na przerwanie ciągłości pandemii. Jeśli byśmy tego nie zrobili, zdaniem polityka w lutym czy w marcu mielibyśmy "wysyp nowych zakażeń".

- Na pewno te działania są potrzebne. Natomiast co do pomocy branży, to oczywiście ta pomoc jest. To nie jest tylko 5 tysięcy, które były na wiosnę i wtedy to bardzo skutecznie zadziałało, zresztą nie była to jedyna pomoc, prawie 150 mld poszło na pomoc. (...) Dla branży hotelarskiej też pomoc jest, jeśli są spadki przychodów o 75 proc., ale też przy mniejszych będą mogli z tego skorzystać - wyjaśnił Henryk Kowalczyk.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

* * *

Audycja: "Debata Jedynki"

Prowadził: Marek Mądrzejewski

Goście: Henryk Kowalczyk (PiS), Paweł Poncyljusz (KO)

Data emisji: 17.12.2020

Godzina emisji: 18.12

PAP/jmo

Czytaj także

Nowe zasady bezpieczeństwa weszły w życie. Zobacz, czego dotyczą zmiany

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2021 06:34
W poniedziałek zostały otwarte w ścisłym reżimie sanitarnym galerie handlowe i muzea oraz galerie sztuki. Pozostałe zasady bezpieczeństwa będą jednak przedłużone. Nie obowiązują także godziny dla seniora. Poniżej przedstawiamy pełną listę zmian.
rozwiń zwiń