"Działała celowo, a teraz kryje się za immunitetem". Rzymkowski o sprawie Scheuring-Wielgus

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2020 19:00
- Joanna Scheuring-Wielgus celowo próbowała uniemożliwić sprawowanie Mszy świętej. Niech się więc teraz nie kryje tchórzliwie za immunitetem - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Tomasz Rzymkowski z PiS. Do zachowania parlamentarzystki Lewicy odniosła się też jej partyjna koleżanka poseł Wanda Nowicka.
Joanna Scheuring-Wielgus
Joanna Scheuring-WielgusFoto: Jakub Wosik/REPORTER

Prokurator generalny Zbigniew Ziobro skierował do marszałek Sejmu Elżbiety Witek wniosek o uchylenie immunitetu posłance Lewicy Joannie Scheuring-Wielgus. Śledczy chcą jej postawić zarzuty "złośliwego przeszkadzania publicznemu wykonywaniu aktu religijnego oraz obrażania uczuć religijnych".

Czytaj więcej
joanna scheuring wielgus EN 1200 .jpg
"Opozycja uzurpuje sobie prawo do przywileju bezkarności". Anita Czerwińska o wniosku ws. Joanny Scheuring-Wielgus

Sprawa dotyczy incydentu z 25 października, kiedy to poseł wraz z mężem weszła do kościoła św. Jakuba w Toruniu w trakcie nabożeństwa i przed ołtarzem zaprezentowała wiernym proaborcyjny transparent.

"Zrobiła sobie happening"

Tomasz Rzymkowski poproszony o komentarz w tej sprawie podkreślił, że moment kultu religijnego jest chroniony prawem, a Joanny Scheuring-Wielgus - w jego opinii - "celowo próbowała uniemożliwić sprawowanie mszy świętej". - Mając świadomość, w jakim miejscu się znajduje zrobiła sobie happening. Z tej perspektywy spełnia to desygnaty art. 175 kodeksu karnego - ocenił poseł.

Według gościa radiowej Jedynki, Joanna Scheuring-Wielgus "nie powinna się teraz kryć za immunitetem poselskim". - Jeżeli miała odwagę, aby wejść do kościoła i przerwać sprawowanie mszy, to niech teraz stanie z prawdą twarzą w twarz. Niech się nie kryje tchórzliwie za immunitetem - stwierdził Tomasz Rzymkowski.

Posłuchaj
25:17 PR1_MPLS 2020_12_22-18-10-46.mp3 Politycy o zarzutach wobec poseł Joanny Scheuring-Wielgus (Debata Jedynki)

"Na pewno nie będzie się uchylała od odpowiedzialności"

Wanda Nowicka stwierdziła zaś, że "zachowanie Joanny Scheuring-Wielgus na pewno nie było kłopotliwym przeszkadzaniem". - To był akt oporu i protestu - oceniła poseł Lewicy.

Czytaj więcej
EN_posłanka1200.jpg
"Każdy, kto decyduje się na łamanie prawa, musi się liczyć z konsekwencjami". Rzecznik PiS o Scheuring-Wielgus

Według gościa Programu 1 Polskiego Radia "posłanka Scheuring-Wielgus na pewno nie będzie się uchylała od odpowiedzialności". Według Wandy Nowickiej nie można jednak zapominać o szerszym kontekście całej sprawy. - Obecna skrajnie prawicowa władza pozbawia kobiet możliwości decydowania o sobie. Kobiety, które wychodzą na ulicę są przez policję represjonowane, łamane im są ręce - powiedziała parlamentarzystka.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Debata Jedynki"

Prowadził: Michał Rachoń

Goście: Wanda Nowicka (Lewica) i Tomasz Rzymkowski (PiS)

Data emisji: 22.12.2020

Godzina emisji: 18.10

jp

Czytaj także

Joanna Scheuring-Wielgus straci immunitet? Marek Ast: żaden poseł nie jest świętą krową

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2020 12:16
- Wszyscy widzieliśmy, że Joanna Scheuring-Wielgus dopuściła się czynu, z powodu którego zarzut chce jej teraz postawić prokuratura. Ja wierzę w niezależność sądów i niezawisłość sędziów - powiedział portalowi tvp.info Marek Ast.
rozwiń zwiń