"Wirus ma za nic podziały polityczne". Artur Soboń zachęca do szczepienia się na COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2020 19:00
- Wirus nie wybiera polityków czy wyborców tej czy innej opcji politycznej. Wirus te nasze podziały ma naprawdę za nic. Jest zagrożeniem dla wszystkich - mówił w Programie 1 Polskiego Radia poseł PiS Artur Soboń. Gościem "Debaty Jedynki" był także Dariusz Joński z Koalicji Obywatelskiej.
Szczepienie przeciw COVID-19 w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie
Szczepienie przeciw COVID-19 w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w WarszawieFoto: PAP/Leszek Szymański

W Polsce szczepienia przeciw COVID-19 rozpoczęły się w ubiegłą niedzielę. Tymczasem przewodnicząca Komisji Europejskiej poinformowała, że do Unii Europejskiej dotrze dodatkowe 100 milionów dawek szczepionki. W "Debacie Jedynki" o szczepieniach mówili Artur Soboń i Dariusz Joński.

szczepionka covid pap 1200.jpg
Do krajów Unii dotrze kolejnych 100 mln dawek szczepionki. Potwierdziła to szefowa KE
Posłuchaj
23:43 PR1_MPLS 2020_12_29-18-11-32_DebataJedynki.mp3 Artur Soboń i Dariusz Joński o szczepieniach na COVID-19 ("Debata Jedynki")

Dariusz Joński z Koalicji Obywatelskiej mówił, że po wielu miesiącach walki z pandemią wszyscy jesteśmy już zmęczeni mijającym rokiem. Wyraził zadowolenie z tego, że na koniec tego trudnego roku pojawiła się "jasna gwiazda nadziei w postaci szczepionek".

- Teraz chyba największe wyzwanie przed nami wszystkimi, (...) to jest przekonanie polskiego społeczeństwa do tego, że ona nie jest szkodliwa, to znaczy nie ma powikłań, że wszystko jest ok. Oczywiście tutaj się pojawia bardzo dużo fake newsów, bardzo łatwo budować teorie spiskowe. (...) Ale na szczęście naukowcy odpowiadają i sam zachęcam do takich portali, jak "Naukowcy przeciwko pandemii", gdzie konkretnie odpowiadają na pytania tych wszystkich, którzy tworzą te teorie spiskowe, mówiąc, że to jest złe. Wydaje się, że to jest naprawdę jedyna droga i jedyna w tej chwili nadzieja - mówił poseł KO.

Czytaj również:

Artur Soboń z Prawa i Sprawiedliwości podkreślił, że szczepionka nie powinna być "argumentem w bieżącej walce politycznej", a decyzja o szczepieniu się przeciw COVID-19 nie powinna być formą deklaracji politycznej, bo "to by znaczyło, że coś, co powinno nas łączyć, (...) traktujemy jako coś, co chcemy wykorzystać do instrumentalnej walki politycznej".

niedzielski 663 twitt.jpg
Kiedy osiągniemy odporność populacyjną po szczepieniach? Minister zdrowia podał możliwy termin

- Wirus nie wybiera polityków czy wyborców tej czy innej opcji politycznej. Wirus te nasze podziały ma naprawdę za nic. Wirus jest zagrożeniem dla wszystkich. Im osoby starsze, tym bardziej narażone, w związku ze słabszym organizmem albo np. chorobami, które ten organizm trapią - to jest sytuacja, którą już znamy. To znaczy, w Polsce ludzie chorują i umierają z powodu koronawirusa. (...) Każdy z nas - ja akurat miałem tę wątpliwą przyjemność przejścia tej choroby - wie, że jest to choroba bardzo obciążająca nasz organizm - mówił poseł PiS.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

* * *

Audycja: "Debata Jedynki"
Prowadzi: Michał Rachoń
Goście: Dariusz Joński (KO), Artur Soboń (PiS)
Data emisji: 29.12.2020
Godzina emisji: 18.11

jmo

Czytaj także

"Ważne jest włączenie w to polityków, celebrytów, dziennikarzy". Poseł PiS o promocji szczepień

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2020 19:05
- Cieszę się z każdego głosu wspólnego - niezależnie, czy to są media publiczne, czy prywatne, czy bardziej prawicowe, czy bardziej lewicowe. Wszyscy mówią: "słuchajcie, trzeba się szczepić, skorzystajmy z tej możliwości, to jest nasza wspólna szansa i nasze wspólne dbanie o zdrowie" - mówił w Programie 1 Polskiego Radia poseł PiS Tomasz Latos, odnosząc się do kwestii promocji szczepień na COVID-19.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zachęcanie do szczepień na koronawirusa. Dr Sutkowski: jako lekarze powinniśmy dać przykład

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2020 21:00
- Wydaje mi się, że bardzo symboliczne jest to, iż jako pierwsza zaszczepiła się pani mgr Alicja Jakubowska. To mówi o pewnym ukłonie w stronie medyków, ale i tym, że powinniśmy dać przykład - powiedział dr Michał Sutkowski. Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 o szczepieniach powinno opowiadać się w bardziej interesujący sposób.
rozwiń zwiń