Szczepienia poza kolejnością na WUM. Poseł PiS: rektor uczelni powinien odejść ze stanowiska

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2021 19:42
- Osoby, które zostały zaszczepione poza kolejnością, były wprowadzane do systemu jako pracownicy placówki, więc było tu poświadczenie nieprawdy. Rektor WUM powinien odejść. Bez jego udziału nie doszłoby do tej sytuacji - mówiła w Programie 1 Polskiego Radia Anna Kwiecień, poseł PiS. Gościem audycji był również Marek Rutka, poseł Lewicy.
Warszawski Uniwersytet Medyczny
Warszawski Uniwersytet MedycznyFoto: Andrzej Hulimka/Forum

Tematem audycji były informacje dotyczące szczepień poza kolejką dla celebrytów, samorządowców i przedsiębiorców. - Tak nie powinno być. Cały czas mówimy, że jest grupa osób, która zawsze będzie uważała, że może więcej i należy im się więcej z racji posiadanych dóbr czy popularności w mediach. Te osoby są pozbawione elementarnej przyzwoitości - oceniła Anna Kwiecień.

zbigniew grycan pap 1200.jpg
Wydłuża się lista zaszczepionych poza kolejnością. Wśród nich znany biznesmen i jego żona

- Nikt w Polsce nie miał wątpliwości, że w grupie zerowej szczepionki są dedykowane przede wszystkim służbie zdrowia. To pokazuje, że w społeczeństwie są nierówności i powinniśmy "wypalać to gorącym żelazem" - dodała. 

Czytaj także:

Jej zdaniem "rektor WUM powinien odejść". - Bez jego udziału nie doszłoby do tej sytuacji. Pan rektor witał się z celebrytami, ale też po prostu kłamał opinii publicznej, że była to jakaś akcja promocyjna - zaznaczyła poseł PiS. - Osoby, które zostały zaszczepione, były wprowadzane do systemu jako pracownicy placówki, więc było tu też poświadczenie nieprawdy. A to wszystko dzieje się na uczelni, która ma kształcić młodych ludzi i to jest chyba najgorsze. To działanie demoralizujące. Pan rektor powinien przede wszystkim przeprosić swoich pracowników - stwierdziła rozmówczyni.

"Jeśli nie działa przyzwoitość, powinno wkraczać prawo"

zbigniew gaciong pap 1200.jpg
"Czuję się odpowiedzialny". Rektor WUM przeprasza za nieprawidłowości podczas szczepień

- Nie powinno dojść do tej sytuacji i to jest absolutnie karygodne. Pokazuje to również błędy i dziury w całym systemie. Nagle pojawiła się pula 450 szczepionek, a pan Grycan pojechał i się po prostu zaszczepił. To nigdy nie powinno mieć miejsca. W kolejce czekają chociażby studenci WUM, którzy na co dzień służą pomocą chorym na COVID-19 - podkreślił Marek Rutka

- Dziwię się panu rektorowi Gaciongowi. Każdego dnia poznajemy jakąś część tej afery, a tymczasem trzeba stanąć i powiedzieć prawdę, a nie kluczyć. Codziennie dowiadujemy się o jakichś nowych osobach, że ktoś kogoś przywiózł i nagle dostał szczepionkę. Nie rozumiem tego. Ci, którzy ponoszą odpowiedzialność za tę sytuację, powinni zostać ukarani - przyznał poseł Lewicy.

Czytaj także:

- Jest cała grupa osób z niepełnosprawnością, które czekają na szczepionk i mam nadzieję, że konsekwencje zostaną wyciągnięte. Jeśli nie działa przyzwoitość i kodeks etyczny, powinno wkraczać prawo i procedury. Cała afera powinna zostać wykryta szybciej. Układy towarzyskie mają znaczenie i to jest przykre, ale mam nadzieję, że wnioski na przyszłość zostaną wyciągnięte - podsumował.

Posłuchaj
24:06 PR1 (mp3) 8 styczeń 2020 18_10_53_40_for_media.mp3 Anna Kwiecień: "nikt w Polsce nie miał wątpliwości, że w grupie zerowej szczepionki są dedykowane przede wszystkim służbie zdrowia" (Debata Jedynki/Jedynka)

 

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Debata Jedynki"

Prowadziła: Magdalena Ogórek

Goście: Anna Kwiecień (PiS), Marek Rutka (Lewica)

Data emisji: 8.01.2021

Godzina emisji: 18.10

pkr

Czytaj także

Aktorska rodzina zachęca do szczepień przeciw COVID-19. Nowa kampania prozdrowotna

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2020 16:33
Stanisław Banasiuk i Mateusz Banasiuk – aktorzy, ojciec i syn, występują w tych rolach także w spocie zachęcającym do szczepień przeciw COVID-19, przygotowanym przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Müller: utrzymanie i ew. modyfikacja obecnych obostrzeń to wariant najbardziej prawdopodobny

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2021 09:30
– Analizy nie są optymistyczne. Najprawdopodobniejszy wariant to utrzymanie obecnych obostrzeń, z ewentualnymi modyfikacjami – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia rzecznik rządu Mateusza Morawieckiego Piotr Müller.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kiedy zostaną zaszczepieni nauczyciele? Czarnek: w pierwszej kolejności najbardziej potrzebujący

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2021 10:10
- Wśród seniorów są również nauczyciele, część z nich zostanie zaszczepiona w pierwszym kwartale - powiedział w piątek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Zaznaczył, że rząd chce, by szczepionka trafiła w pierwszej kolejności do tych osób, które jej najbardziej potrzebują, a to są seniorzy.
rozwiń zwiń