Wyniki kontroli na WUM. Politycy PiS i Lewicy zgodni: to bulwersujące

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2021 19:15
Poseł PiS Tomasz Latos i senator Lewicy Wojciech Konieczny skomentowali w Programie 1 Polskiego Radia słowa ministra zdrowia, który stwierdził, że "nie widzi możliwości współpracy z władzami WUM".
Centrum Dydaktyczne Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
Centrum Dydaktyczne Warszawskiego Uniwersytetu MedycznegoFoto: PAP/Leszek Szymański

śpiewak 1200 pap.jpg
"Ciągle nie usłyszeliśmy przeprosin". Jan Śpiewak o szczepieniach poza kolejnością

- Nie widzę możliwości współpracy z władzami WUM, dlatego moim oczekiwaniem jest dymisja rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego Zbigniewa Gacionga - oświadczył Adam Niedzielski.

Minister zdrowia mówił też, że w czasie kontroli "nie znaleziono żadnych umów ani zobowiązań związanych z tym, że była na WUM akcja promocyjna dotycząca szczepień".

Magdalena Ogórek poprosiła swoich gości o ocenę wstępnych informacji dotyczących kontroli na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. A wynika z nich również, że na 450 osób 200 zostało zaszczepionych niezgodnie z wytycznym resortu zdrowia.

Posłuchaj
23:46 Jedynka/Debata Jedynki - 11.01.2021 Tomasz Latos: mieliśmy do czynienia z pewnymi wykrętami, półsłówkami i to mi się nie podobało od strony władz uczelni (Debata Jedynki/Jedynka)

Doszło do kumoterstwa

Tomasz Latos mówił, że to jest wielki skandal, ogromne nadużycie. - Jeżeli do tego jeszcze dodamy, że te osoby występowały jako pracownicy medyczni, a nie jako promujące cokolwiek. Jeżeli do tego dodamy, że oprócz tych celebrytów, są znane postacie związane z jedną ze stacji telewizyjnych, która to stacja oczekuje bardzo wysokich standardów od wszystkich dookoła, a widać, że powinna więcej wymagać od siebie. To oczywiście jest oburzające i nie ma żadnego usprawiedliwienia - ocenił poseł PiS.

Polityk dodał, że pojawia się pytanie o indywidualną odpowiedzialność rektora. - Nawet jeżeli były z jego udziałem jakieś zbiegi okoliczności, to pierwszego dnia należało o wszystkim powiedzieć, łącznie z tym, że widział takiego, czy innego celebrytę podczas wizytowania miejsca szczepień - zaznaczył.

Latos podkreślił, że jest zwolennikiem tego, by w życiu mówić prawdę. - A tu mieliśmy do czynienia z pewnymi wykrętami, półsłówkami i to mi się nie podobało od strony władz uczelni. Od strony władz centrum, które szczepiło, to ewidentnie widać, że doszło tu do kumoterstwa - dodał.

Włodzimierz Bernacki 1200.jpg
"Wychodzi małość i egoizm". Prof. Bernacki o szczepieniach poza kolejnością

Odmówiono medykom szczepień

Wojciech Konieczny stwierdził z kolei, że to, co się wydarzyło na WUM, nie powinno mieć miejsca. - Dla mnie początek tej sprawy jest też zastanawiający, że szczepiła jakaś spółka. Przeważnie to są instytucje nastawione na zysk, powołane, aby cześć działalności medycznej przejmować i w jakichś sposób ją prowadzić w taki sposób, że to się opłaca. A to, co się nie opłaca jest zostawione przeważnie szpitalom publicznym - tłumaczył senator Lewicy. Dodał, że być może spółka chciała w jakichś sposób wypromować siebie. 

Polityk mówił też, że bulwersujące jest, iż 32 osobom z personelu medycznego odmówiono szczepienia, tymczasem preparat zaoferowano celebrytom. - Gdyby tych osób nie było, to tłumaczenie, że zrobiono to, by szczepionki się nie zmarnowały byłoby do obrony, ale tu widać, że sprawa była inna - ocenił. 

Konieczny zaznaczył ponadto, że z dymisją rektora należy poczekać. - To są odpowiednie instytucje, które będą to oceniać - wewnętrzne, uczelniane. Pan profesor do tej pory miał nieposzlakowaną opinię, jest wybitnym lekarzem. Poczekajmy, aż dowiemy się, co wiedział, co się działo za jego przyzwoleniem - stwierdził.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Debata Jedynki"

Prowadziła: Magdalena Ogórek

Goście: Tomasz Latos (Poseł PiS) i Wojciech Konieczny (senator Lewicy)

Data emisji: 11.01.2021

Godzina emisji: 18.10

pkur

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prezes Agencji Rezerw Materiałowych: nie przekazujemy szczepionek dla jakichś wybranych grup

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2021 13:11
- Z naszej strony nie ma żadnej formuły, gdzie możemy przekazywać jakieś szczepionki poza oficjalnym obiegiem, czy dla jakichś szczególnie wybranych grup - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Michał Kuczmierowski, prezes Agencji Rezerw Materiałowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szczepienia poza kolejnością na WUM. Poseł PiS: rektor uczelni powinien odejść ze stanowiska

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2021 19:42
- Osoby, które zostały zaszczepione poza kolejnością, były wprowadzane do systemu jako pracownicy placówki, więc było tu poświadczenie nieprawdy. Rektor WUM powinien odejść. Bez jego udziału nie doszłoby do tej sytuacji - mówiła w Programie 1 Polskiego Radia Anna Kwiecień, poseł PiS. Gościem audycji był również Marek Rutka, poseł Lewicy.
rozwiń zwiń