"Służby powinny sprawdzić zakres złamania prawa". Andruszkiewicz o szczepieniach poza kolejką na WUM

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2021 19:10
- Wierzchołek góry lodowej, który został ujawniony przez dziennikarzy, pokazuje, że dobór osób zaszczepionych na WUM nie był przypadkowy. Pytanie, czy nie powinniśmy poprosić o działania służb antykorupcyjnych, które mogłyby to wyjaśnić - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Gościem audycji był również Zdzisław Wolski z Lewicy.
Budynek Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
Budynek Warszawskiego Uniwersytetu MedycznegoFoto: PAP/Leszek Szymański

Rozmowa dotyczyła szczepień poza kolejnością na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. - W tej sprawie należy się słowo podziękowania dla resortu zdrowia, że ta sprawa została tak szybko i dogłębnie wyjaśniona. Skala jest porażająca, zaszczepionych zostało 200 osób i nikt w rządzie nie wyobraża sobie, że rektor WUM dalej będzie funkcjonował na stanowisku. Nie powinien on pełnić już w Polsce funkcji publicznych - ocenił Adam Andruszkiewicz.

Tomasz Latos 1200.jpg
"Ważne, jaka była reakcja po fakcie". Tomasz Latos o szczepieniach poza kolejnością na WUM

Jego zdaniem w tej sprawie może być potrzebna interwencja służb specjalnych. - Wierzchołek góry lodowej, który został ujawniony przez dziennikarzy, pokazuje, że dobór tych osób nie był przypadkowy. Pytanie, czy nie powinniśmy poprosić o działania służb korupcyjnych, które mogłyby to wyjaśnić. Powinni wyjaśnić to dziennikarze, ale służby powinny też sprawdzić, w jakim zakresie mogło dojść do złamania prawa - zaznaczył. 

"Problem tkwi w mechanizmie"

- Zaistniała sytuacja, która nie powinna mieć miejsca. Nie może być tak, że w dziwnych okolicznościach zostały najpierw zaszczepione inne osoby niż te najbardziej narażone. W wypowiedziach różnych osób są opinie, że nie przewidywali takich reakcji. Zostały jednak złamane procedury, ale też przede wszystkim zasady etyczne - stwierdził Zdzisław Wolski

Czytaj także:

- Z drugiej strony problem tkwi w mechanizmie szczepień. Pojawiła się próba obrony, że była to akcja zorganizowana, ale to tłumaczenie nie wytrzymało zderzenia z rzeczywistością. To się już stało i niektórzy ponieśli już realne kary. Ludzie tacy jak pani Krystyna Janda zostali w pewien sposób ukarani. Pewnie jednak tego typu wątpliwe sytuacje zdarzać się będą - przewidywał poseł Lewicy. 

Posłuchaj
22:51 PR1_(mp3) 12 styczeń 2021 18_11_12_40_for_media.mp3 Adam Andruszkiewicz: "nikt w rządzie nie wyobraża sobie, że rektor WUM dalej będzie funkcjonował na stanowisku" (Debata Jedynki/Jedynka)

 

W audycji również o wykluczeniu prezydenta USA Donalda Trumpa z mediów społecznościowych.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Debata Jedynki"

Prowadził: Michał Rachoń

Goście: Adam Andruszkiewicz (PiS), Zdzisław Wolski (Lewica)

Data emisji: 12.01.2021

Godzina emisji: 18.11

pkr

Czytaj także

"Ciągle nie usłyszeliśmy przeprosin". Jan Śpiewak o szczepieniach poza kolejnością

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2021 18:41
- Myślę, że ta cała sytuacja pokazuje jak w soczewce pewne zachowania, pewne mechanizmy, to jak nasze państwo funkcjonuje, jak funkcjonuje nasze społeczeństwo. (...) Polacy gdzieś to widzą, gdzieś to czują, a teraz faktycznie mieli szansę kogoś złapać za rękę - mówił w Polskim Radiu 24 aktywista, społecznik, przewodniczący Stowarzyszenia Wolne Miasto Warszawa Jan Śpiewak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Na WUM zadziałał układ". Wybranowski o szczepieniach na COVID-19 poza kolejnością

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2021 16:02
- Na WUM zadziałał układ, w którym byli ludzie wywodzący się PRL-owskiego rozdania tych elit - powiedział w Polskim Radiu 24 publicysta Wojciech Wybranowski w odniesieniu do zaszczepienia przeciw COVID-19 osób poza kolejnością.
rozwiń zwiń