Joe Biden prezydentem USA. Repetowicz: jest szereg pilnych działań, które musi podjąć

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2021 18:59
- Uważam, że w pierwszych stu dniach prezydentury Joe Bidena polityka zagraniczna nie zejdzie na drugi plan. Niektóre decyzje Donalda Trumpa muszą zostać błyskawicznie odwołane - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Witold Repetowicz z portalu Defence24. Gościem audycji był również Jarosław Guzy z PAP.
Prezydent USA Joe Biden
Prezydent USA Joe BidenFoto: POOL/Reuters

Tematem audycji było zaprzysiężenie Joe Bidena na urząd prezydenta USA i wyzwania przed nim stojące. - Przed Bidenem stoją ogromne wyzwania wewnętrzne, w tym polaryzacja społeczeństwa. O tyle jest on w dobrej sytuacji, że ta polaryzacja uderza także w Partię Republikańską, a więc jego konkurencję. Znaczna część establishmentu Republikanów będzie starała się odzyskać partię z rąk Trumpa. Joe Biden przy zręcznej polityce może liczyć na poparcie tradycyjnego nurtu Partii Republikańskiej - stwierdził Witold Repetowicz

biden 1200 forum.jpg
Joe Biden: zjednoczeni możemy zrobić wielkie, ważne rzeczy

Jego zdaniem "Joe Biden ma także większe pole manewru, jeśli chodzi o politykę zagraniczną. - Uważam, że w pierwszych stu dniach jego prezydentury polityka zagraniczna nie zejdzie na drugi plan. Jest szereg niezwykle pilnych działań, które administracja Bidena musi podjąć. Niektóre decyzje Donalda Trumpa muszą zostać błyskawicznie odwołane - zaznaczył.

Zjednoczyć Amerykę

- Pierwszym wyzwaniem nowego prezydenta USA jest pandemia. Będzie musiał teraz udowodnić, że może zrobić w tym zakresie więcej niż Trump. Biden musi troszczyć się przede wszystkim o Amerykanów - ocenił Jarosław Guzy.

Czytaj także:

- Senat musiał zająć się także impeachmentem Trumpa, co kontrastuje z tym, co mówi Biden, który nawołuje do osłabienia sporu i podziału politycznego. Ameryka jest gruntownie podzielona i Demokraci również bardzo się do tego przyczynili. O kompromis będzie szalenie trudno - dodał. 

Posłuchaj
24:10 PR1 (mp3) 20 styczeń 2020 18_11_45_40_for_media.mp3 Witold Repetowicz: "przed Bidenem stoją ogromne wyzwania wewnętrzne, w tym polaryzacja społeczeństwa" (Debata Jedynki/Jedynka)

 

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Debata Jedynki"

Prowadził: Antoni Trzmiel

Goście: Jarosław Guzy (PAP), Witold Repetowicz (Defence24)

Data emisji: 20.01.2021

Godzina emisji: 18.11

pkr

Czytaj także

B. ambasador: Joe Biden będzie odbudowywał sojusze przeciw autorytarnym reżimom, Rosji i Chinom

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2021 18:40
Prezydent elekt Joe Biden i jego zespół jasno określili swoją wizję świata i priorytety: będą dążyli do odbudowania amerykańskich sojuszy, opierając się na wspólnych demokratycznych wartościach, aby skuteczniej rywalizować z głównymi autorytarnymi reżimami: Chinami i putinowską Rosją – ocenił w komentarzu dla Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych b. ambasador USA w Polsce Daniel Fried.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To był zaszczyt, że mogłem być waszym prezydentem". Pożegnalne przemówienie Donalda Trumpa

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2021 14:56
W krótkiej pożegnalnej mowie w bazie wojskowej Joint Base Andrews w stanie Maryland odchodzący prezydent USA Donald Trump podziękował najbliższym, ocenił, że prezydentura była dla niego zaszczytem i życzył sukcesów nowej administracji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kamala Harris zaprzysiężona. Wiceprezydent wysłała pierwszy tweet

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2021 17:30
Wiceprezydent USA Kamala Harris tuż po zaprzysiężeniu w środę wysłała swój pierwszy tweet z oficjalnego konta. "Gotowa do służby" - napisała Harris.
rozwiń zwiń