Trwa kampania dot. szczepień. Katarzyna Sójka: w tej sprawie docierało wiele fake newsów

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2021 19:56
- Coraz więcej osób uznaje zasadność szczepień - powiedziała Katarzyna Sójka (PiS) w Programie 1 Polskiego Radia. Wojciech Konieczny (Lewica) mówił, że umowa UE z głównymi firmami dostarczającymi szczepionki została złamana. Ocenił, że być może należy rozważyć wyciągnięcie z tego konsekwencji.
Ruszyła kampania szczepień
Ruszyła kampania szczepieńFoto: PAP/Marcin Bielecki

dworczyk 1200 twitt.jpg
"Temat szczepień wyjmijmy poza nawias politycznego sporu". Apel szefa KPRM do opozycjier/as

- W sprawie szczepień było wiele fake newsów, pacjenci potrzebują czasem rozmowy i fachowego wyjaśnienia - powiedziała w Jedynce Katarzyna Sójka (PiS), która z racji zawodu zajmuje się także szczepieniem pacjentów. 

Katarzyna Sójka (PO) mówiła, że wielu pacjentów, którzy mieli wątpliwości, po wyjaśnieniu podstawowych faktów zostało przekonanych.


Posłuchaj
23:08 _PR1_AAC 2021_01_25-18-11-37.mp3 Walka z pandemią i kampania szczepień (Jedynka/Debata Jedynki)

Wojciech Konieczny (Lewica) mówił, że wiemy dosyć dużo o różnych rodzajach szczepionek. Jak dodał, różnią się one nieco między sobą, m.in. skutecznością, ale też metodami przechowywania, które potem mają wpływ na mechanizmy dystrybucji.

Kampania szczepień

W tym tygodniu zaplanowano 206 969 szczepień populacyjnych – podano w poniedziałek na twitterowym koncie #SzczepimySię.

Od poniedziałku formalnie ruszyły w Polsce szczepienia populacyjne przeciw COVID-19. Po tzw. grupie zero, w której byli m.in. medycy, dawkę szczepionki otrzymują seniorzy 70+.
"Szczepionki transportowane przez @ARM_GOV_PL dotrą dziś do 5873 punktów medycznych, które w tym tygodniu zaplanowały 206 969 szczepień populacyjnych" – przekazano na TT.

Poinformowano ponadto, że na poniedziałek zaplanowano 27 711 szczepień populacyjnych w 2793 punktach medycznych.

Planowane szczepienia

Rząd akcentuje, że tempo szczepień w Polsce jest uzależnione od harmonogramu dostaw szczepionki. W ramach stworzonego w Polsce systemu, jak podaje rząd, możliwe jest przeprowadzenie 11 mln szczepień w pierwszym kwartale 2021 r. Uwzględniając deklarowane dostawy, zaplanowano 3,1 mln.

W Polsce wykonano dotąd ponad 707 tys. szczepień przeciw COVID-19. Od marca, kiedy wykryto w Polsce pierwszy przypadek koronawirusa, zakażenie potwierdzono u 1 478 119 osób, z których 35 401 zmarło.

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji.

* * *

Tytuł audycji: "Debata Jedynki"

Prowadziła: Magdalena Ogórek

Goście: Katarzyna Sójka (PiS), Wojciech Konieczny (Lewica)

Data emisji: 25.01.2021

Godzina emisji: 18:15

Jedynka/IAR/PAP/in./

Czytaj także

"Likwiduje różne absurdy". Prezydent o nowej matrycy VAT

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2020 12:07
- To my obniżamy podatki. Dziś zaczyna obowiązywać nowa matryca VAT, która m.in. obniża stawkę VAT na pieczywo, owoce cytrusowe i artykuły higieniczne - mówił w Drawsku Pomorskim prezydent Andrzej Duda.
rozwiń zwiń