Opóźnienia w dostawach szczepionek na COVID-19. Kuźmiuk: chodzi o zdrowie i ludzkie życie

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2021 19:33
- Jedyna nadzieja, że pojawią się kolejne szczepionki, kolejnych firm - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia europoseł PiS Zbigniew Kuźmiuk komentując niejasne warunki unijnych zamówień w koncernach farmaceutycznych. Gościem audycji "Debata Jedynki" był także Marek Balt, europoseł z Lewicy.
Ampułka ze szczepionką - zdjęcie ilustracyjne
Ampułka ze szczepionką - zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/M-Foto

- Europejska strategia szczepień jest właściwa - broniła działań UE przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w wywiadzie dla francuskiego dziennika "Le Monde".

Ursula von der Leyen pytana o błędy przy prowadzeniu negocjacji dotyczących zakupu szczepionek i o to, czy wiarygodność UE nie została naruszona, odpowiedziała: "Poczekajmy do końca mojej kadencji, wtedy będzie czas na podsumowanie. W polityce zawsze są wzloty i upadki. Dopiero zaczynamy masowe szczepienia, których nigdy nie robiono w Europie ani nigdzie indziej na świecie.

szczerski free kprp 1200.jpg
Szczerski o zamówieniu na szczepionki przez Unię Europejską: wróciliśmy do "Dzikiego Zachodu"

Szefowa KE stwierdziła, że 160 wnioskodawców zgłosiło chęć uczestniczenie w negocjacjach. - Dokonaliśmy słusznego wyboru. Trzy szczepionki zostały już dopuszczone do obrotu (Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca). I co najmniej dwa kolejne nie powinny się opóźniać: pierwsze dostawy z firmy Johnson&Johnson spodziewamy się na początku kwietnia, a CureVac w drugim kwartale - poinformowała.

- Rozumiem złość i emocje. Jestem jednak przekonana, że europejska strategia szczepień jest słuszna - podkreśliła von der Leyen.

Czytaj więcej: Szefowa KE tłumaczy się z opóźnień dostaw szczepionek. "W polityce zawsze są wzloty i upadki"

Większe potrzeby krajów członkowskich

pap_20200827_0XR-12.jpg
"To kwestia wiarygodności całej UE". Wiceszef MSZ o umowach KE na zakup szczepionek

Eurodeputowany z Lewicy Marek Balt ocenił w audycji, że jako państwo powinniśmy oprócz umowy wspólnotowej "zadbać o to, żeby do Polski został dostarczonych jak najwięcej szczepionek i jak najwięcej polskich obywateli zostało zaszczepionych".

- Szkoda, że nie ma dostępu do odpowiedniej ilości szczepionek na terenie Unii Europejskiej tak jak było to wcześniej sugerowane i obiecywane - podkreślił Balt. Stwierdził, że "potrzebne są oczekiwania, żądania ze strony polskiego rządu skierowane do kierownictwa Unii Europejskiej i naciski polityczne". - Myślę, że i my, jako europosłowie będziemy te naciski realizować w stosunku do odpowiedzialnych polityków Komisji Europejskiej - przyznał gość audycji.


Posłuchaj
24:46 _PR1_AAC 2021_02_02-18-11-32_for media.mp3 Zbigniew Kuźmiuk i Marek Balt o zamówieniach na szczepionki przeciw SARS-CoV-2 ("Debata Jedynki")

 

Zbigniew Kuźmiuk, europoseł z Prawa i Sprawiedliwości podkreślił, że "sytuacja robi się coraz poważniejsza", bo chodzi o zdrowie i życie ludzkie. - To prezydencja niemiecka przekonała wszystkie kraje członkowskie, że powinniśmy występować łącznie i wykazać europejską solidarność - przypomniał. Podkreślił, że to rozwiązanie było słuszne, bo w innym przypadku "wyścig 27 krajów po szczepionkę do poszczególnych firm zakończyłby się zwycięstwem najzamożniejszych".

Podkreślił, że szczepionki potrzebuje cały świat. Wyraził przy tym nadzieję, że "pojawią się kolejne szczepionki, kolejnych firm".

Czytaj także: [RELACJA] COVID-19 na świecie. Szczepionka AstraZeneca dopuszczona w Szwecji

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Audycja: "Debata Jedynki"

Prowadzący: Michał Rachoń

Goście audycji: Zbigniew Kuźmiuk (PiS), Marek Balt (Lewica) 

Data emisji: 02.02.2021

Godzina emisji: 18.11

Czytaj także

Problemy z dostawą szczepionek w UE. Politolog: za miesiąc państwa będą prowadziły własne negocjacje

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2021 10:31
- Myślę, że za miesiąc nikt nie będzie brał pod uwagę na poważnie kwestii solidarności, tylko państwa będą prowadziły własne negocjacje i ta zasada egoizmu w stosunkach międzynarodowych zwycięży - powiedział o kryzysie w dostawie szczepionek dla państw UE prof. Jacek Reginia-Zacharski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak działa szczepionka AstraZeneki? "Jest nieco odmienna od preparatów Pfizera i Moderny"

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2021 21:35
- Jeśli chodzi o skuteczność, we wszystkich artykułach - w tym także tych pochodzących z samej firmy - oceniano ją na 94-95%, czyli jednak o kilka punktów procentowych gorzej niż szczepionki, które oferuje Pfizer i Moderna - mówiła w Polskim Radiu 24 prof. Anna Boroń-Kaczmarska, specjalistka od chorób zakaźnych.
rozwiń zwiń