Julia Pitera: Ewa Kopacz chciała w Berlinie skłonić się polskiej fladze

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2014 14:22
Wygrana polskich piłkarzy z Niemcami, zagrożenie wirusem ebola, wizyta Ewy Kopacz w Berlinie i kondycja polskiego górnictwa – to tematy które zdominowały audycję "Tydzień kontra tydzień" w radiowej Jedynce. Gośćmi Przemysława Szubartowicza byli Julia Pitera, Janusz Zemke i Jarosław Gowin.
Audio
  • Julia Pitera, Janusz Zemke i Jarosław Gowin omawiają najważniejsze wydarzenia ostatnich dni (Tydzień kontra tydzień/Jedynka)
Premier Ewa Kopacz podczas wizyty w Niemczech
Premier Ewa Kopacz podczas wizyty w NiemczechFoto: EPA/BERND VON JUTRCZENKA

Historyczny triumf polskich piłkarzy – tego tematu, choć na krótko, nie mogło zabraknąć. Wszyscy zgodnie przyznali, że są pod wrażeniem zwycięstwa, ale zastanawiają się, czy nie był to tylko jednorazowy sukces naszej reprezentacji.

Jednomyślności zabrakło już przy ocenie spięcia między krajowym konsultantem ds. chorób zakaźnych prof. Andrzejem Horbanem a ministrem zdrowia Bartoszem Arłukowiczem. Profesor ostrzegał, że Polska nie jest przygotowana na ebolę, a lekarze będą uciekać przed chorymi. Wywołany niespodziewanie do tablicy minister zapewniał, że 10 kluczowych szpitali jest przygotowanych na przyjęcie pacjenta z ebolą. Zachowanie konsultanta zdecydowanie potępiła Julia Pitera z Platformy Obywatelskiej. Zarzuciła mu wywoływanie paniki i brak wcześniejszego poinformowania ministra o swoich obawach. Janusz Zemke (Sojusz Lewicy Demokratycznej) i Jarosław Gowin (Polska razem) byli bardziej zaniepokojeni brakiem rzetelnej informacji o stanie przygotowań polskiej służby zdrowia, nie winili konsultanta.

Goście ustosunkowali się też do wpadki Ewy Kopacz na czerwonym dywanie w Berlinie, gdzie była szarpana za łokieć przez Angelę Merkel, by poszła we właściwym kierunku. Panowie uznali to za sympatyczną, ludzką pomyłkę, która może się przydarzyć przy pierwszych wizytach zagranicznych. Według Julii Pitery polska premier celowo nie reagowała początkowo na sygnały niemieckiej kanclerz, gdyż chciała oddać hołd wiszącej tam polskiej fladze, której telewizyjne kamery nie uchwyciły.  Wszyscy przyznali, że nie wiadomo jeszcze, czy rozmowy w Berlinie o forsowanym przez Unię, a niekorzystnym dla Polski pakiecie klimatycznym przyniosły zamierzony przez polski rząd efekt. W sens samego pakietu wątpił Jarosław Gowin i przypomniał, że największymi trucicielami są Chiny, Indie, Rosja i USA, które nie zamierzają stosować się do niego. Zwrócił też uwagę, że Polska nie ma przygotowanej strategii rozwoju energetycznego.

Rozmowa o energetyce wywołała temat polskiego górnictwa i wypadku w kopalni Mysłowice-Wesoła.  – Nie da się utrzymać wszystkich kopalni, rachunek ekonomiczny tu też musi rządzić – stwierdził Jarosław Gowin. Goście audycji przyznali, że kolejne ekipy rządzące nie potrafiły sobie poradzić z tym problemem.

Wysłuchaj całej audycji, którą prowadził Przemysław Szubartowicz.

"Tydzień kontra tydzień" na antenie radiowej Jedynki w każdą niedzielę w samo południe.

fc, pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Świetlik: ten rząd będzie szczególnie skłonny do ulegania górnikom

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2014 09:10
Zdaniem Wiktora Świetlika, premier Ewa Kopacz nie potrzebuje, by stacje telewizyjne pokazywały obraz "zrewoltowanych tłumów". W ocenie Agatona Kozińskiego, górnicy rozpoczynając protest właśnie teraz wykazali się "wyczuciem politycznym".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Zdzisław Najder: Ewa Kopacz za szybko zagroziła wetem

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2014 14:03
Zdaniem gościa radiowej Jedynki szefowa polskiego rządu nie powinna prezentować tak twardego stanowiska w sprawie pakietu klimatycznego. - To jest niedyplomatyczne - ocenił prof. Zdzisław Najder.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wirus ebola coraz groźniejszy

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2014 12:00
Ebola dociera już do Europy. Czy świat jest w stanie przeciwstawić się tej epidemii?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier Ewa Kopacz z wizytą u kanclerz Niemiec

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2014 12:11
Polityka klimatyczno-energetyczna, kwestie bezpieczeństwa w związku z sytuacją na Ukrainie, bieżące sprawy Unii Europejskiej i stosunki Polski z Niemcami, także gospodarcze - to główne tematy czwartkowego spotkania polityków w Berlinie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ebola w Polsce? Premier instruuje ministra Arłukowicza

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2014 16:19
Ministerstwo zdrowia opracowuje standardy w związku z zagrożeniem wirusem ebola - poinformowała premier Ewa Kopacz. Wskazała też, z kim Bartosz Arłukowicz powinien współpracować.
rozwiń zwiń