Kuczyński: pycha jest rzeczą najgroźniejszą dla polityków

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2014 13:30
Trzech posłów Adam Hofman, Mariusz A. Kamiński oraz Adam Rogacki zostali w piątek zawieszeni w prawach członków PiS. Na ten temat rozmawialiśmy z gośćmi audycji "Tydzień kontra tydzień".
Audio
  • Trzech posłów Adam Hofman, Mariusz A. Kamiński oraz Adam Rogacki zostali zawieszeni w prawach członków PiS (Jedynka/Tydzień kontra tydzień)
Posłowie PiS Mariusz Antoni Kamiński (lewa) i Adam Hofman (prawa)
Posłowie PiS Mariusz Antoni Kamiński (lewa) i Adam Hofman (prawa)Foto: PAP/Maciej Kulczyński

Poszło o służbową podróż polityków do Hiszpanii na posiedzenie Komisji Zagadnień Prawnych i Praw Człowieka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Media poinformowały, że posłowie wzięli na tę podróż kilkanaście tysięcy złotych zaliczki, zgłaszając wyjazd samochodem, a w rzeczywistości polecieli tanimi liniami lotniczymi. Do tego na pokładzie maszyny miało dojść do incydentu z udziałem żon członków Prawa i Sprawiedliwości.

Zdaniem gościa audycji "Tydzień kontra tydzień" w radiowej Jedynce, ekonomisty Waldemara Kuczyńskiego, jeśli okaże się, że rzeczywiście doszło do "szwindlu", to będzie to świadczyło o charakterach tych trzech posłów. - To świadczy również o ukąszeniu przez pychę - dodał. - Pycha jest rzeczą najgroźniejszą dla polityków. Młody człowiek robi karierę i zaczyna nabierać poczucia mocy. Uważa, że jest kimś wyjątkowym, i że jemu różne rzeczy ujdą - wskazał.

W opinii Łukasza Lipińskiego z "Polityki", ta sprawa wyszła na jaw w fatalnym - z punktu widzenia PiS - momencie. - Partia prowadzi kampanię pod hasłem "czas na zmiany". Jak rozumiem, głównym elementem tej kampanii jest pokazanie, jak kryształowo uczciwi są funkcjonariusze PiS w porównaniu z funkcjonariuszami władzy obecnej. Ta sprawa dosyć dotkliwie uderza w ten image - stwierdził.

Według niego reakcja nie mogła być inna, jak odcięcie się partii od tych polityków. - Młodzi posłowie nie do końca zrozumieli, że Jarosław Kaczyński jest politykiem starego typu i w sprawach obyczajowych, różnych krętactw, jest staromodny, staroświecki i czegoś takiego nie toleruje - oznajmił. - A mi się wydaje, że zdecydowała zimna polityczna kalkulacja. Oczywiście oni będą usunięci. Bo usuwa nie jakiś tam komitet polityczny, tylko prezes - zauważył Kuczyński.

- Doszło trochę do głosu, nie tylko w PiS, młodsze pokolenie polityków. Jak ich obserwuję, to widzę, że dla nich jedną z istotnych rzeczy jest dobrze sobie pożyć. Myślą - owszem chodzę do pracy, do Sejmu, ale chętnie bym sobie gdzieś pojeździł, wychodził do klubu, założył dobry zegarek - powiedział Jerzy Haszczyński z "Rzeczpospolitej".

Wysłuchaj całej audycji!
Rozmawiał Jan Ordyński.
"Tydzień kontra tydzień" na antenie radiowej Jedynki w każdą niedzielę w samo południe.
(Jedynka/PAP/kk)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Madrycka podróż posłów PiS. Jarosław Kaczyński ostro: nie ma przeproś. Będę domagał się ich usunięcia z partii

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2014 13:36
Będę się domagał usunięcia z partii trzech posłów podejrzewanych o nadużycia w związku z podróżą służbową - powiedział w sobotę prezes PiS Jarosław Kaczyński. Dodał, że decyzja w tej sprawie powinna zapaść w krótkim czasie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jest oświadczenie. Posłowie PiS twierdzą, że zwrócili już pieniądze

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2014 17:45
Trzej posłowie PiS posądzani o nadużycia w związku z podróżą służbową do Hiszpanii w swym sobotnim oświadczeniu odpierali stawiane im zarzuty i oświadczyli, że oddali już całą zaliczkę na przejazd.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Będzie audyt poselskich wyjazdów? Ostre reakcje w związku z podróżą do Madrytu

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2014 20:39
Prezes PiS Jarosław Kaczyński nie wyklucza usunięcia z partii trzech posłów, którzy mieli dopuścić się nadużyć w związku z delegacją. Zdaniem Grzegorza Schetyny, należałoby sprawdzić tego rodzaju wydatki wszystkich parlamentarzystów. Obwiniani odpierają zarzuty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prokuratura zajmie się madrycką podróżą trzech posłów PiS

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2014 10:44
Wniosek do prokuratury w sprawie Adama Hofmana, Mariusza Antoniego Kamińskiego oraz Adama Rogackiego chce złożyć w poniedziałek SLD. - Wszystko wskazuje na to, że ci posłowie najpierw pobrali z Sejmu zaliczkę a potem bukowali bilety w taniej linii lotniczej - mówił w Radiu Zet sekretarz generalny Sojuszu Krzysztof Gawkowski.
rozwiń zwiń