Protest górników. Gdzie popełniono błąd?

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2015 14:19
Działania rządu w sprawie restrukturyzacji Kompanii Węglowej i zamykania kopalń omawiali w audycji "Tydzień kontra tydzień" politycy: Małgorzata Kidawa-Błońska z PO, Wanda Nowicka z TR i Jacek Sasin z PiS.
Audio
  • Małgorzata Kidawa-Błońska z PO, Wanda Nowicka z TR i Jacek Sasin z PiS o proteście górników (Tydzień kontra tydzień/Jedynka)
Protestujący przed przewidzianą do zamknięcia KWK Brzeszcze
Protestujący przed przewidzianą do zamknięcia KWK BrzeszczeFoto: PAP/Jacek Bednarczyk

Małgorzata Kidawa-Błońska przyznała, że sytuacja w polskim górnictwie jest zła. Zwróciła uwagę, że likwidowane kopalnie generują 75 proc. zadłużenia Kompanii Węglowej, a nie możemy jako państwo polskie do nich dokładać pieniędzy, gdyż to niezgodne z prawem europejskim. Odrzuciła oskarżenia, że to próba zniszczenia górnictwa. - Jest podstawą naszego systemu energetycznego i zależy nam, żeby było opłacalne i bezpieczne - powiedziała. Przyznała, że można łączyć branżę górniczą z energetyczną, ale muszą to być zdrowe organizmy. Nie dziwi jej prośba prezydenta o wskazanie osoby, która w trybie pilnym przedstawi stanowisko rządu dotyczące programu naprawczego w sektorze górniczym, bo trzeba podejmować szybkie działania legislacyjne. – Ostatni najważniejszy podpis należy do prezydenta – przypomniała

- Tak ważne decyzje dotyczące przemysłu, tysięcy ludzi, nie mogą być zapowiadane z dnia na dzień - powiedziała Wanda Nowicka. Jej zdaniem, to co się dzieje teraz na Śląsku dowodzi, że nie było prawdziwych konsultacji społecznych i zgody na zmiany, choć słyszymy, że były poświęcone temu spotkania obu stron. - Rozmowy nie służą temu, żeby rozmawiać, tylko żeby się porozumieć - powiedziała Nowicka. Oceniła, że likwidacji kopalni powinna być elementem całościowej polityki, a nie wiadomo, co pani premier ma do zaproponowania i jakie ma plany wobec polskiego węgla na najbliższe 30 lat.

- To jest prosta likwidacja czterech kopalń, a nie restrukturyzacja - powiedział Jacek Sasin, poseł PiS. Podkreślił, że w Kompanii Węglowej co chwila zmieniają się wybierani z partyjnego klucza prezesi i spółka jest źle zarządzona. Wytknął brak inwestycji, nowych technologii i eksploatacji nowych złóż. Podał przykład kopalni Silesia, która wykupiona przez czeskiego inwestora przynosi zyski. Restrukturyzacja powinna jego zdaniem odbyć się poprzez połączenia sektora energetycznego z górniczym. Sasin zarzucił rządowi wyrzucanie pieniędzy w błoto - do likwidowanych kopalni dopłacono w ostatnich latach 700 mln zł.

Goście Zuzanny Dąbrowskiej odnieśli się także do ostatnich wydarzeń w Paryżu i ataku na redakcję pisma "Charlie Hebdo". Małgorzata Kidawa Błońska zauważyła, że zaatakowano też niemiecką redakcję i problem ma większy zasięg. Oceniła, że Europa chciała być otwarta i przyjazna dla wszystkich kultur, ale może nie potrafiła pomóc w asymilacji. Wanda Nowica ostrzegła, że sytuacja zmierza w kierunku coraz większego zagrożenia terroryzmem. Przypomniała, że po ataku na WTC rzucono ogromne siły do walki z terroryzmem i nie przyniosło to efektu. Co więcej, islamskimi radykałami zostają teraz rdzenni mieszkańcy Europy. - Stoimy na progu wywołania wojny religijnej - powiedział Jacek Sasin. Dodał, że konflikt przenosi się na teren Europy i okazuje się, że nie jesteśmy na to gotowi.

Goście Zuzanny Dąbrowskiej mówili też o Magdalenie Ogórek, kandydatce SLD w wyborach prezydenckich.

Tytuł audycji: "Tydzień kontra tydzień"

Prowadziła: Zuzanna Dąbrowska

Goście: Małgorzata Kidawa-Błońska (minister w kancelarii premiera) , Wanda Nowicka (wicemarszałek Sejmu, Twój Ruch), Jacek Sasin (poseł PiS)

Data emisji: 11.01.2015

Godzina emisji: 12.20

fc,tj

>>>Zapis całej debaty

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jerzy Dziewulski o ataku na "Charlie Hebdo": to jest wojna

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2015 09:09
Dwaj sprawcy zamachu na francuski tygodnik satyryczny zostali w piątek zabici podczas ataku sił bezpieczeństwa na ich kryjówkę. O zagrożeniu kolejnymi zamachami mówił w Jedynce antyterrorysta Jerzy Dziewulski.
rozwiń zwiń