Czy Zachód dostarczy Ukrainie broń?

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2015 13:45
Na konferencji w Monachium prezydent Ukrainy zaapelował do Zachodu o "konkretne wsparcie niepodległości Ukrainy - polityczne, gospodarcze, ale także militarne".
Audio
  • Zachód dostarczy Ukrainie broń? (Tydzień kontra tydzień/Jedynka)
Szef polskiej dyplomacji Grzegorz Schetyna oświadczył w sobotę, że kontrowersyjna kwestia dostaw broni dla Ukrainy jest wielkim wyzwaniem, które pozostanie także w przyszłości przedmiotem dyskusji
Szef polskiej dyplomacji Grzegorz Schetyna oświadczył w sobotę, że kontrowersyjna kwestia dostaw broni dla Ukrainy jest "wielkim wyzwaniem", które pozostanie także w przyszłości przedmiotem dyskusjiFoto: PAP/EPA/IVAN BOBERSKYY

Jak oświadczył Petro Poroszenko, oczekuje on dostaw broni dla swojego kraju, ponieważ naruszone zostało memorandum budapeszteńskie z 1994 roku, gwarantujące integralność terytorialną Ukrainy.

- Kanclerz Angela Merkel takim bardzo poważnym, stonowanym głosem, powiedziała, że ona sobie nie wyobraża, żeby zwiększenie dostaw broni na Ukrainę miało w jakikolwiek sposób rozwiązać konflikt. Mamy do czynienia z taką sytuacją, w której toczą się cały czas negocjacje, w których mnóstwo informacji zostaje ukrytych za kulisami - mówił w Jedynce dr Jarosław Kuisz z portalu kulturaliberalna.pl.
-  Słyszymy ten argument, że dostarczenia broni Ukraińcom nie ma sensu, bo Rosja więcej dostarczy broni separatystom. Być może tak jest, ale zwróćmy uwagę, że to Poroszenko domaga się broni. Dlaczego? Podejrzewam, że taki jest nacisk społeczny na Ukrainie i że domaga się tego sama armia ukraińska. Rosja może zarzucić separatystów bronią, ale te zasoby rosyjskie są jednak ograniczone - podkreślił Piotr Gursztyn z tygodnika "Do Rzeczy".
KRYZYS NA UKRAINIE: SERWIS SPECJALNY >>>
- Broń ma dla Ukrainy - tak myślę - głównie znaczenie psychologiczne i polityczne. Zwiększenie zaangażowania Zachodu z pewnością w pozytywny sposób będzie działać na morale społeczeństwa ukraińskiego, będzie przeciwdziałać poczuciu osamotnienia. Po drugie, to jest zwiększenie stopnia umiędzynarodowienia konfliktu. Jeśli Zachód zaangażuje się bezpośrednio w konflikt poprzez dostawy broni, to Ukraina będzie jądrem nowej globalnej konfrontacji, ale być może także i dostanie dodatkowe gwarancje - oznajmił Rafał Kalukin z "Newsweeka".
***
Tytuł audycji: "Tydzień kontra tydzień"
Prowadził: Jan Ordyński
Goście: Piotr Gursztyn ("Do Rzeczy"), Rafał Kalukin ("Newsweek"), dr Jarosław Kuisz (kulturaliberalna.pl)
Data emisji: 8.02.2015
Godzina emisji: 12.17
kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

W Monachium o przyszłości Ukrainy. Czy jest szansa na pokój?

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2015 21:16
- Konflikt na wschodzie Ukrainy trzeba rozwiązać, a nie zamrozić - oświadczył ukraiński prezydent Petro Poroszenko na Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium. Wiceprezydent Stanów Zjednoczonych wezwał zaś rosyjskiego prezydenta do wycofania wojsk z Ukrainy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kryzys ukraiński: koniec walk w Donbasie? Poroszenko chce "pełnego i bezwarunkowego rozejmu"

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2015 19:00
Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko oświadczył w Monachium, że jest gotowy do ogłoszenia "pełnego i bezwarunkowego rozejmu" na wschodzie kraju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kryzys ukraiński. Niemiecka prasa: Merkel chce tymczasowej kapitulacji Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2015 10:51
Kanclerz Niemiec Angela Merkel chce zamrozić konflikt na Ukrainie, nie rezygnując z zasad prawa międzynarodowego. Ten pomysł brzmi przekonująco, może jednak oznaczać tymczasową kapitulację przed Rosją - pisze niemiecki dziennik "Die Welt".
rozwiń zwiń