Andrzej Duda w Londynie, ani słowa o prezesie PiS

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2015 14:05
Czy to celowe działanie, którego celu jest zbudowanie samodzielnej, silnej pozycji kandydata Prawa i Sprawiedliwości?
Audio
  • Kampania wyborcza kandydatów na prezydenta: Andrzej Duda bez Jarosława Kaczyńskiego, ospały Bronisław Komorowski (Jedynka/Tydzień kontra tydzień)
Andrzej Duda
Andrzej DudaFoto: PAP/Rafał Guz

- Wizyta Andrzeja Duda w Londynie była raczej walką o głosy Polaków w kraju niż o głosy Polonii - powiedział Wojciech Szacki z "Polityki". Jego zdaniem, miała pokazać nieudolność władz polskich, które nie potrafią stworzyć warunków przyjaznych dla młodych. Szacki zauważył, że kandydat PiS ani razu nie wspomniał o Jarosławie Kaczyńskim - zdawał się być spoza partii. Dodał, że przyjęcie Dudy w Londynie było serdeczne, bo spotykał się z ludźmi wyselekcjonowanymi przez sztab. - Z bliska wyglądało, że kandydat jest zmęczony i coś się zacięło w maszynerii kampanijnej - ocenił.

Jarosław Kuisz z portalu kulturaliberalna.pl przyznał, że zmęczenia Andrzeja Dudy nie było widać w przekazach medialnych. - W oczy rzucał się lament Polaków, którzy chcieliby wrócić, ale nie mogą, bo im na to nie pozwala polityka prowadzona przez aktualne władze - powiedział Kuisz. Ocenił, że Duda w kampanii umacnia swoją samodzielną pozycję i dlatego nie wspomina o Jarosławie Kaczyńskim. Kuisz zwrócił również uwagę, że w kampanii dramatycznie mało jest konkretów , co kandydaci mają do zaoferowania - są tylko hasła ogólniki. Brakuje odpowiedzi, jak zrealizować obietnice.

Piotr Gursztyn z "Do Rzeczy" ocenił, że kampania kandydatów jest w ten sposób prowadzona, bo takie jest oczekiwanie opinii publicznej. - Nie jest jednak tak, że głupia opinia publiczna "łyka kit" - wiadomo, że za kandydatami stoją określone siły polityczne. Te partie potem można rozliczać - powiedział.

Goście Jedynki przyznali, że w końcu w kampanii obudził się Bronisław Komorowski i przestał zachowywać, jakby II kadencja mu się należała. Rozmówcy Jana Ordyńskiego wyrazili też wątpliwość, by Twój Ruch zdołał się jeszcze odbudować. W dalszej części audycji poruszono tematy in vitro i konwencji przeciwko przemocy. Goście rozmawiali również o sytuacji na Ukrainie.

***
Tytuł audycji: Tydzień kontra tydzień
Prowadził: Jan Ordyński
Goście: Piotr Gursztyn ("Do Rzeczy"), Wojciech Szacki ("Polityka"), dr Jarosław Kuisz (kulturaliberalna.pl)
Data emisji: 8.03.2015
Godzina emisji: 12.15

fc,tj

Czytaj także

Konwencja wyborcza Bronisława Komorowskiego. "Nie stać nas na chaos i eksperymenty polityczne"

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2015 17:49
"Wybierz zgodę i bezpieczeństwo" - to hasło kampanii wyborczej Bronisława Komorowskiego w wyborach prezydenckich. Prezydent ogłosił je podczas konwencji w Warszawie, która oficjalnie rozpoczyna jego kampanię przed wyborami prezydenckimi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wybory prezydenckie 2015. Ruszył Bronkobus, Andrzej Duda pyta o los Polaków w Londynie, Magdalena Ogórek pochyla się nad losem kobiet [podsumowanie]

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2015 23:59
Polska polityka wkracza w nową fazę. Na dwa miesiące przed wyborami prezydenckimi główni kandydaci wyłożyli na stół większość ze swoich kart. Bronisław Komorowski deklaruje, że oddając na niego głos Polacy wybiorą zgodę i bezpieczeństwo, wartości które on reprezentuje. Jego główny konkurent – Andrzej Duda z PiS nie bez przypadku był w Londynie, gdzie podczas rozmów z Polakami udowadniał, że władza w Polsce nie stanęła na wysokości zadania, skoro zmusiła tysięce młodych ludzi do emigracji.
rozwiń zwiń