Dyrektor FBI oskarża Polaków o Holokaust. "Kompromitująca ignorancja"

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2015 13:11
Dyrektor FBI James Comey podczas przemówienia w Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie wytknął Polakom, że pomagali w zagładzie Żydów. Słowa Comeya ze spotkania ze środowiskami żydowskimi zyskały powszechny rozgłos.
Audio
  • Renata Grochal, Piotr Gursztyn i Michał Komar o słowach dyrektora FBI, "Nocnych wilkach" i kampanii prezydenckiej (Tydzień kontra tydzień/Jedynka)
Choć Pomiechówek nie miał statusu KL jak np. Auschwitz, był on jednym z miejsc największej masowej kaźni obywateli II RP. Zdjęcie ilustracyjne
Choć Pomiechówek nie miał statusu KL jak np. Auschwitz, był on jednym z miejsc największej masowej kaźni obywateli II RP. Zdjęcie ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

Przemówienie w dziale "Opinie" wydrukował dziennik "The Washington Post". Protest wystosował już Ambasador Polski w Waszyngtonie. Ambasador Stanów Zjednoczonych Stephen Mull został wezwany na rozmowę do MSZ.

<<<Ambasador USA wezwany do MSZ po wypowiedzi szefa FBI>>>

Zdaniem profesora Michała Komara z Collegium Civitas doszło do bardzo nieprzyjemnego incydentu. - Należy się spodziewać, że szef FBI wygłosi jednak słowa przeprosin w stosunku do państwa polskiego - podkreśla publicysta.

Renata Grochal z "Gazety Wyborczej" zgadza się, że incydent to dobre słowo na określenie tego, co się stało i ocenia, że wynika on z niewiedzy i tego, że Polska została wrzucona do jednego worka krajów Europy Wschodniej. Gość Jedynki dodaje także, że nie zgadza się z głosami, które wzywają do reakcji prezydenta Bronisława Komorowskiego. - Wezwanie ambasadora USA na rozmowę do MSZ, to reakcja adekwatna - mówi Renata Grochal.

Piotr Gursztyn z tygodnika "Do rzeczy" ocenia, że mamy, co prawda, do czynienia z kompromitującą ignorancją, ale zauważa także, że systematyczna praca różnego rodzaju polskich instytucji odnosi skutek. - Tego typu oskarżenia pod adresem Polski pojawiają się znacznie rzadziej niż kiedyś - mówi dziennikarz.

Goście radiowej Jedynki komentowali także kontrowersje wokół rajdu rosyjskiej grupy motocyklowej "Nocne Wilki" oraz kampanię wyborczą przed zbliżającymi się wyborami prezydenckimi.

Wybory prezydenckie 2015 - czytaj więcej>>>

***

Tytuł audycji: Tydzień kontra tydzień

Prowadził: Jan Ordyński

Goście: Renata Grochal (Gazeta Wyborcza), Piotr Gursztyn (Do rzeczy), Michał Komar (profesor Collegium Civitas, pisarz, publicysta)

Data emisji: 19.04.2015

Godzina emisji: 12.15

kh

Czytaj także

Dyrektor FBI oskarża Polaków o współudział w Holokauście. Szef IPN: trzeba reagować

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2015 07:38
Polska powinna stanowczo reagować, kiedy ktoś zarzuca jej współudział w Holokauście - uważa szef Instytutu Pamięci Narodowej Łukasz Kamiński. O tym, że nasz kraj jest współodpowiedzialny za zagładę Żydów mówił w Muzeum Holocaustu dyrektor FBI James Corney.
rozwiń zwiń