X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Zmarł Władysław Bartoszewski. "Polska straciła człowieka wyjątkowego"

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2015 13:25
- Bardzo niewielu jest ludzi w Polsce, którzy byli słuchani bardzo rzetelnie w Niemczech i w Izraelu - stwierdził Marek Siwiec z SLD. - Są ludzie, którzy elektryzują innych, on miał tę cechę - dodała Julia Pitera z PO. - Był jednym z ostatnich świadków tamtych lat - wskazał Tadeusz Cymański z SP.
Audio
  • Goście radiowej Jedynki wspominają Władysława Bartoszewskiego (Tydzień kontra tydzień/Jedynka)
Prof. Władysław Bartoszewski zmarł w piątek
Prof. Władysław Bartoszewski zmarł w piątekFoto: PAP/Maciej Kulczyński

Władysław Bartoszewski zmarł w piątek wieczorem. Wcześniej tego dnia w ciężkim stanie trafił do szpitala MSW w Warszawie. Miał 93 lata.
Eurodeputowana Julia Pitera z PO powiedziała w audycji "Tydzień kontra tydzień", że Władysław Bartoszewski "w jakiś sposób towarzyszył jej w życiu". - Był z pokolenia wojennego moich rodziców i moich przyjaciół. Moja szefowa w Instytucie Badań Literackich, prof. Jadwiga Czachowska, była zaprzyjaźniona z państwem Bartoszewskimi. Permanentnie słyszałam różne anegdoty, opowieści, przygody. Także profesor nie kojarzy mi się tylko z okresem po 1989 roku - oznajmiła.
Władysław Bartoszewski. Jego życie to historia Polski ostatnich kilkudziesięciu lat>>>
Pitera podkreśliła, że "są ludzie, którzy elektryzują innych i on miał tę cechę, umiejętność zapalenia emocji w człowieku". - Jego żywotność nie polegała tylko na tym, że fizycznie był bardzo sprawny, ale na tym, że on był bardzo intelektualnie ożywczy. Miał niebywałe poczucie humoru, a poziom poczucia humoru oddaje inteligencję człowieka. Świetnie pisał, był iskrą, którą zarażał i zapalał w innych ludziach - oświadczyła gość radiowej Jedynki.
- Prof. Bartoszewski powiedział kiedyś o sobie, że jest jak mrówka, czyli gdy przestanie się ruszać, to znaczy, że nie żyje. Do końca był wyjątkowo aktywny, angażował się - ocenił Marek Siwiec z SLD. Według niego "Polska straciła człowieka wyjątkowego, bo bardzo niewielu jest ludzi w Polsce, którzy byli słuchani bardzo rzetelnie i w Niemczech, i w Izraelu. To wyjątkowa konfiguracja - zaznaczył. - To jest kolejne odejście zamykające galerię tytanów, którzy spinali wiek XX z wiekiem XXI - dodał.
Tadeusz Cymański z SP przyznał, że nie miał szczęścia ani okazji osobiście poznać Bartoszewskiego. - Jego wkład, między innymi, w pojednanie polsko-niemieckie jest nie do przecenienia. Był też jednym z ostatnich świadków tamtych lat, naszej historii - powiedział.
Wysłuchaj całej audycji.
Nie żyje Władysław Bartoszewski
Urodził się w 1922 roku w Warszawie. We wrześniu 1940 roku został aresztowany przez Niemców i wywieziony do Auschwitz, gdzie był więziony do kwietnia 1941 roku. W 1942 roku związał się z konspiracją, wstąpił do AK i rozpoczął współpracę z Radą Pomocy Żydom "Żegota". Uczestniczył w Powstaniu Warszawskim.
W 1946 roku zatrudnił się w związanej z Polskim Stronnictwem Ludowym Stanisława Mikołajczyka "Gazecie Ludowej". W tym samym roku został aresztowany pod zarzutem szpiegostwa i skazany na karę więzienia. Po uwolnieniu zajął się publicystyką, współpracował m.in. z tygodnikiem "Stolica" i "Tygodnikiem Powszechnym". W latach 1973-1982 i 1984-1985 wykładał historię najnowszą na KUL, prowadził także wykłady na niemieckich uczelniach.
Wspomnienia Władysława Bartoszewskiego z Auschwitz >>>
Był inwigilowany przez SB, m.in. jako "polityczny kontakt reakcyjnej emigracji". W 1976 roku poparł list intelektualistów przeciwko zmianom w konstytucji PRL, tzw. List 64. Od 1978 roku współtworzył Towarzystwo Kursów Naukowych i wykładał na tajnym Uniwersytecie Latającym. W 1980 roku został członkiem NSZZ "Solidarność". Po wprowadzeniu stanu wojennego został internowany.
W latach 1990-1995 był ambasadorem Polski w Austrii, później przez kilka miesięcy szefem Ministerstwa Spraw Zagranicznych w rządzie Józefa Oleksego. W latach 1997-2001 był senatorem IV kadencji z ramienia Unii Wolności. Szefem MSZ ponownie został w rządzie Jerzego Buzka w latach 2000-2001. Od 2001 roku przewodniczył Radzie Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz Międzynarodowej Radzie Oświęcimskiej.
ARCHIWALNE NAGRANIA PROF. WŁADYSŁAWA BARTOSZEWSKIEGO W RADIACH WOLNOŚCI >>>
W 2007 roku stanął na czele komitetu honorowego Platformy Obywatelskiej przed przedterminowymi wyborami parlamentarnymi. Podczas wyborów prezydenckich w 2010 roku wszedł w skład honorowego komitetu poparcia kandydatury Bronisława Komorowskiego na prezydenta. W listopadzie 2007 roku został powołany przez premiera Donalda Tuska na pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów ds. dialogu międzynarodowego. Pełniąc tę funkcję, zajmował się rozwojem współpracy polsko-niemieckiej oraz kontaktami z diasporą żydowską i Izraelem.
Był laureatem wielu nagród, odznaczeń i wyróżnień, m.in. Orderu Orła Białego, Krzyża Wielkiego Orderu Zasługi RFN, papieskiego Orderu św. Grzegorza Wielkiego, Krzyża Wielkiego Zakonu Rycerskiego i Szpitalnego św. Łazarza z Jerozolimy. W 1965 roku został uhonorowany przez Instytut Yad Vashem tytułem Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata. Był honorowym obywatelem państwa Izrael. Był autorem ok. 1,5 tys. artykułów i ok. 40 książek.
***
Tytuł audycji:
Tydzień kontra tydzień
Prowadził: Zuzanna Dąbrowska
Goście: Julia Pitera (PO), Marek Siwiec (SLD), Tadeusz Cymański (SP)
Data emisji: 26.04.2015
Godzina emisji: 12.16
(Jedynka/PAP/kk)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jan Ołdakowski: odszedł ostatni z wielkich Polaków

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2015 23:59
- Czymś co po nim zostanie jest takie przekonanie, że trzeba być uczciwym i iść szybko przez życie - wspomina Władysława Bartoszewskiego dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Barcz o Władysławie Bartoszewskim: mówił, że pojednanie trzeba pielęgnować

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2015 13:56
- Władysław Bartoszewski przełamywał niechęć Polaków do Niemców i pokazywał, że Polacy muszą pokonać tkwiącą w nich klaustrofobię. Szukał dróg wiodących do porozumienia, ale nie uciekał od obciążeń przeszłości - wspominał zmarłego przyjaciela profesor Jan Barcz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Danuta Hübner: prof. Bartoszewski tworzył atmosferę otwarcia na Polskę

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2015 22:57
- Był niesłychanie szczery, mówił wprost rzeczy dobre i mniej dobre. Dyplomacja kojarzy się z podwójnym językiem i układnością, ale to nie był tego typu dyplomata - mówi Danuta Hübner.
rozwiń zwiń