Kampania "fantasy" kontra kampania "reality"

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2015 13:55
Bronisław Komorowski przegrał w I turze wyborów prezydenckich z Andrzejem Dudą. Sondaże przed II turą także wskazują na triumf kandydata PiS. Goście audycji "Tydzień kontra tydzień" wskazali przyczyny takiej sytuacji.
Audio
  • Wybory prezydenckie: błędy w kampanii Bronisława Komorowskiego (Jedynka/Tydzień kontra tydzień)
Kampania fantasy kontra kampania reality
Foto: Polskie Radio

Agata Nowakowska z "Gazety Wyborczej" powiedziała, że Bronisław Komorowski w kampanii mówił o sprawach, które leżą w kompetencjach prezydenta, jego rywal zaś prowadził kampanię jak do parlamentu. Zwróciła uwagę, że obietnice złożone przez Andrzeja Dudę, wymagają nakładów na poziomie rocznego budżetu państwa. Jej zdaniem elektorat Komorowskiego jest też bardziej wymagający i wyborcy od razu skrytykowali go za propozycję referendum w sprawie JOW. "Wyznaniowy" elektorat PiS wybacza nawet koalicję z Samoobroną.

- Duda prowadził kampanię w stylu "fantasy", a Komorowski w stylu "reality" - wtórował jej Andrzej Jonas z "The Warsaw Voice". Wyjaśnił, że pretendentowi łatwiej uprawić "fantasy", bo w przeciwieństwie do przedstawiciela władzy, nie odpowiada za wszystko co powie. Błędem jego zdaniem było rozpatrywanie wyborów prezydenckich w oderwaniu od zbliżających się wyborów parlamentarnych.

- Problem Bronisława Komorowskiego polega na nieumiejętności komunikowania się z elektoratem - stwierdził Cezary Gmyz z "Do rzeczy". Jego zdaniem prezydent przecenił siłę tradycyjnych mediów, gdy tymczasem ton kampanii nadawały media społecznościowe. Dodatkowo prezydent nabawił się, jak nazwał to Gmyz, syndromu klasowego grubasa - co by nie zrobił, było źle. Duda też miał wpadki - np. błąd ortograficzny w spocie, ale nie zyskiwały one dużego rozgłosu i nie były tak wyszydzane na twitterze i facebooku.

Wybory prezydenckie 2015 >>>

Układ sił może się jeszcze zmienić po zaplanowanych przed II turą debatach. Pierwszej z nich będzie można wysłuchać w radiowej Jedynce w niedzielę 17 maja o godz. 20.10.

***

Tytuł audycji: Tydzień kontra tydzień

Prowadził: Jan Ordyński

Goście: Agata Nowakowska (Gazeta Wyborcza), Andrzej Jonas (The Warsaw Voice), Cezary Gmyz (Do Rzeczy)

Data emisji: 17.05.2015

Godzina emisji: 12.15

fc/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Bronisław Komorowski i Andrzej Duda zmierzą się w debacie

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2015 17:03
Równo tydzień od pierwszej tury wyborów prezydenckich dojdzie do pierwszej debaty między kandydatami, którzy zakwalifikowali się do drugiej tury wyborów. Wyborcy pójdą do urn 24 maja.
rozwiń zwiń