Czego należy oczekiwać po prezydenturze Andrzeja Dudy?

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2015 14:00
Czy zwycięstwo Andrzeja Dudy w wyborach prezydenckich oznacza polityczną rewolucję w Polsce?
Audio
  • Komentarz dziennikarzy do sytuacji politycznej po wyborach prezydenckich w Polsce (Jedynka/Tydzień kontra tydzień)
Andrzej Duda
Andrzej DudaFoto: PAP/Jacek Turczyk

- Słowo rewolucja nie jest adekwatne - uznał Piotr Gursztyn z "Do Rzeczy". Przyznaje jednak, że dynamika zmian politycznych wszystkich zaskoczyła. Platforma Obywatelska wydawała się bardzo potężna, a teraz czytamy prognozy, że może się nawet rozpaść. Zwrócił uwagę na czynnik pokoleniowy, który stoi za zmianami.

Eliza Olczyk z "Wprost" stwierdziła, że zmiana warty jest normalnym przejawem demokracji. Jej zdaniem, to że ludzie postawili na znak protestu wobec władzy na Pawła Kukiza, nie jest przejawem rewolucji, a co najwyżej nieroztropności politycznej.

Seweryn Blumsztajn z "Gazety Wyborczej" przyznał, że nie dziwi go, że ludzie z PiS i Zjednoczonej Prawicy sięgają po rewolucyjną stylistykę. Oni kwestionowali całe państwo polskie i traktowali jako rzecz wrogą - teraz uważają, że będą tworzyli nowe państwo. - To jest rewolucja dla nich - ocenił Blumsztajn.

Goście Jedynki wrócili też do analizy przyczyn porażki Bronisława Komorowskiego w wyborach prezydenckich. Zastanawiali się, na czym będzie polegać zmiana wprowadzona przez Andrzeja Dudę i jak będą układać się jego stosunki z Jarosławem Kaczyńskim. Ocenili też, na ile Paweł Kukiz może zamieszać na polskiej scenie politycznej oraz czy ugrupowanie Ryszarda Petru NowoczesnaPL odbierze mu wyborców.

Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: Tydzień kontra tydzień

Prowadził: Jan Ordyński

Goście: Eliza Olczyk ("Wprost"), Seweryn Blumsztajn ("Gazeta Wyborcza") i Piotr Gursztyn ("Do Rzeczy")

Data emisji: 31.05.2015

Godzina emisji: 12.15

fc/tj