Sobota pod znakiem konwencji. "To jest desperacja, histeria"

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2015 13:30
W sobotę odbyły się konwencje dwóch największych partii politycznych Platformy Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości. Jak ocenili je goście radiowej Jedynki?
Audio
  • Sobota pod znakiem konwencji (Tydzień kontra tydzień/Jedynka)
Premier Ewa Kopacz i kandydatka PiS na premiera Beata Szydło
Premier Ewa Kopacz i kandydatka PiS na premiera Beata SzydłoFoto: PAP/Jakub Kaczmarczyk/Tomasz Gzell

Premier Ewa Kopacz zapowiedziała m.in. likwidację składek na ZUS i NFZ oraz tzw. umów śmieciowych, a także wprowadzenie jednolitej 10-proc. stawki podatku PIT i minimalnej płacy godzinowej nie mniejszej niż 12 zł.

Leki dla seniorów za darmo, 15-proc. stawkę CIT dla małych firm, minimalną godzinową stawkę za pracę 12 zł, zmiany w ubezpieczeniach dla rolników - zakładają projekty przedstawione przez Beatę Szydło z PiS.

Czytaj także:
Szczurek pap 1200.jpg
Minister finansów o szczegółach propozycji PO

- Dla mnie to konfuzja i zamieszanie - stwierdził w audycji "Tydzień kontra tydzień" Marek Ostrowski z tygodnika "Polityka". Jego zdaniem propozycje typu likwidacja składek zdrowotnych i emerytalnych budzą wątpliwości. - Jeśli już przesadzamy w cudach, to bardziej przekonująca jest partia, która mniej tych królików z kapelusza wyciągnęła - stwierdził.

- To jest desperacja, histeria, jakaś forma rozpaczy - ocenił felietonista, pisarz, poeta Tomasz Jastrun. Podkreślił, że PO wie, że jeśli przegra wybory, to będzie to prawdopodobnie jej koniec. - Potwierdził się też powszechny sąd, że Platforma nie miała wizji przyszłości, zaprezentowane propozycje robią wrażenie zrobionych na łapu-capu - oznajmił.

- Mamy sześć tygodni do wyborów. PO zdawała sobie sprawę, że musi w tej warstwie programowej pokazać coś nowego - zwrócił uwagę Michał Kolanko z portalu 300polityka.pl. Według niego, jeśli chodzi o ogłoszone obietnice, to diabeł tkwi w szczegółach, których nie objaśniono.

Dlaczego Polska tak strasznie "rozgrzała się" sprawą imigrantów? Wysłuchaj co na ten temat mają do powiedzenia goście Jedynki.

***

Tytuł audycji:
Tydzień kontra tydzień

Prowadził:
Jan Ordyński

Goście:
Marek Ostrowski ("Polityka"), Tomasz Jastrun (felietonista, pisarz, poeta), Michał Kolanko (300polityka.pl)

Data emisji:
13.09.2015

Godzina emisji:
12.15

kk/ag

Czytaj także

Program Platformy Obywatelskiej (dokumentacja)

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2015 21:55
Jednolity kontrakt w miejsce różnych obecnych form zatrudnienia, jednolity podatek dochodowy, zawierający w sobie składki ZUS i NFZ, z 10 proc. stawką dla najmniej zamożnych, opłacanie etatów związkowych z pieniędzy związków zawodowych - to główne punkty programu PO.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Program Prawa i Sprawiedliwości (dokumentacja)

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2015 22:05
Wprowadzenie podatku bankowego i opodatkowanie sieci wielkopowierzchniowych, 15-proc. CIT dla małych firm, minimalna godzinowa stawka wynagrodzenia 12 zł brutto - to niektóre z priorytetowych kwestii w programie PiS. Partia nie ma w planach podwyższania podatków.
rozwiń zwiń