Emerytura, migranci: najważniejsze tematy kampanii. Gorące spory polityków

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2015 13:30
Czy politycy nie przesadzają, szermując obietnicami? Jakie pomysły mają w sprawie emerytur, górnictwa, kryzysu emigracyjnego? Czy przewidzieli, skąd wezmą pieniądze na realizację swych zapowiedzi? - o tym rozmawiali politycy w audycji Jedynki "Tydzień kontra tydzień".
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: sejm.gov.pl

Niektórzy eksperci obawiają się, co może wyniknąć z planu PiS, by powrócić do poprzedniego wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn (60 i 65 lat). Część obawia się, że system finansowy Polski tego nie wytrzyma.

Adam Bielan (Zjednoczona Prawica, kandydat PiS do Senatu) powiedział, że poglądy specjalistów na temat wieku emerytalnego są różne, część ekonomistów pochwala plan PiS. Stwierdził, że wiek emerytalny podniesiono w 2011 roku znienacka. Przyznał, że wydłużenie aktywności zawodowej w obliczu kryzysu demograficznego jest pożądane, ale przy tym trzeba dać społeczeństwo możliwości zatrudnienia.

Iwona Śledzińska-Katarasińska (PO) nie wierzy, iż PiS zrealizowałoby swój plan w sprawie wieku emerytalnego. Zaznaczyła, że nawet zróżnicowanie na mężczyzn i kobiety może być kwestionowane przez Trybunał Konstytucyjny. Dodała, że w imię solidarności międzypokoleniowej trzeba dłużej pracować, już teraz budżet dopłaca duże kwoty do emerytur. Zaznaczyła, że modyfikacje systemu są możliwe.

Katarzyna Piekarska (SLD, Zjednoczona Lewica) przypomniała, że jej partia złożyła projekt dotyczący obniżenia wieku emerytalnego i wiążący to świadczenie ze stażem pracy. Zaznaczyła, że trzeba podnieść o 200 zł najniższą emeryturę, wynoszącą 800 zł. Ma nadzieję, że temat emerytur po wyborach wróci.

Więcej na ten temat, o kampanii wyborczej i programach poszczególnych partii – w nagraniu audycji. Politycy mówili również m.in. o problemach górnictwa i o kryzysie migracyjnym.

***

Tytuł audycji: Tydzień kontra tydzień

Prowadziła: Joanna Osińska

Goście: Iwona Śledzińska-Katarasińska PO, Katarzyna Piekarska (SLD, Zjednoczona Lewica), Adam Bielan (Zjednoczona Prawica, kandydat PiS do Senatu)

Data emisji: 27.09.2015

Godzina emisji:
12.15


agkm/pg

Czytaj także

Wybory parlamentarne 2015. Kandydaci zabiegali o głosy w regionach [relacja]

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2015 20:15
Ostatnia kampanijna niedziela nie była dniem wypoczynku dla kandydatów. Wciąż zabiegali oni o głosy wyborców w regionach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier Kopacz: interesuje mnie koalicja Polaków, którzy powiedzą PiS "nie"

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2015 11:55
- Oddanie głosu 25 października na partie, których poparcie oscyluje na granicy progu wyborczego, to strata głosu. To PO może zatrzymać "szaleństwo, które się zbliża" - mówiła w niedzielę w radiu Zet premier Ewa Kopacz. Jak podkreśliła, interesuje ją koalicja Polaków, którzy powiedzą PiS "nie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent Duda: spoty PO mnie atakują, mimo że nie biorę udziału w wyborach

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2015 13:34
Prezydent Andrzej Duda mówi, że jest atakowany przez PO i premier Ewę Kopacz. W wywiadzie dla TVN24 Andrzej Duda zaznaczył, że w spotach wyborczych Platforma Obywatelska uderza w niego jako prezydenta, mimo że nie uczestniczy on w kampanii wyborczej.
rozwiń zwiń