Wojna w Syrii jak węzeł gordyjski

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2015 13:50
Konflikt w Syrii, jako jeden z punktów zapalnych na Bliskim Wschodzie potrwa długo, ale Zachód nie będzie głównym rozgrywającym – uważają goście radiowej Jedynce.
Audio
  • Jakie są perspektywy zakończenia konfliktu w Syrii? (Jedynka/Tydzień kontra tydzień)
Prezydent Syrii Baszar al Asad
Prezydent Syrii Baszar al Asad Foto: PAP/EPA/SANA / HANDOUT

Zdaniem prof. Romana Kuźniara, "partaczenie operacji przez Zachód w Syrii otworzyło przestrzeń dla Putina”. Profesor sądzi, że skuteczność prezydenta Rosji będzie duża, bo "jest to niestety wysokiej klasy specjalista od mokrej roboty”. Kuźniar przypomina, że Putin toczy już czwartą wojnę, uczy się stosowania siły, nie ma takich zahamowani, jak kraje Zachodu, a co ważne, jest zaproszony przez rząd Asada. - Gdyby nie dogmatyczna postawa Zachodu, który nie chciał obecnego prezydenta Syrii, to mielibyśmy samego Asada i możliwość pacyfikacji sytuacji w Syrii. Teraz nie można usunąć ani reżimu, ani islamistów – stwierdza gość audycji "Tydzień kontra tydzień” i dodaje, że Syria "to węzeł gordyjski, który trzeba będzie powoli rozsupływać”.

Czytaj więcej
asad putin.jpg
Przedterminowe wybory w Syrii? Prezydent Asad jest gotowy je ogłosić

Dr Katarzyna Górak-Sosnowska z SGH także podkreśla rolę Rosjan. Jej zdaniem, "zrobią w Syrii swój krwawy porządek”, dzięki czemu w kraju tym zapanuje jedna siła. Potem "będzie ciąg dalszy – kolejny dyktator” – przewiduje doktor. Nie wyklucza jednak, że może nim być nadal prezydent Assad. Przewiduje jednak "czystki, które doprowadzą do tego, że wiele z sił w Syrii wyginie”.

Górak-Sosnowska zgadza się z prof. Kuźniarem, że sytuacja szybko się nie ustabilizuje. - Tak naprawdę nie możemy przewidywać, tego, co dzieje się na Bliskim Wschodzie – podsumowuje drugi z gości Jedynki.

Dr Krzysztof Liedel z Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas zauważa inne aspekty sytuacji w Syrii. Sądzi, że na konflikt w tym kraju będą oddziaływać jeszcze bardziej skomplikowane mechanizmy. Jego zdaniem, ważnym elementem układanki może stać się Turcja, która zostanie wciągnięta do konfliktu, choć bardzo się przed tym broni. Innym, ważnym czynnikiem, mogą być - jak przekonuje - ataki Państwa Islamskiego w Europie.

***

Tytuł audycji:
Tydzień kontra tydzień

Prowadził: Jan Ordyński

Goście: prof. Roman Kuźniar, dr Katarzyna Górak-Sosnowska, dr Krzysztof Liedel (Centrum Badań nad   Terroryzmem Collegium Civitas)

Data emisji: 25.10.2015

Godzina emisji:
12.15

iz/pg

Czytaj także

Kreml: prezydent Syrii spotkał się w Moskwie z Putinem

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2015 14:00
Rzecznik rosyjskiego prezydenta Dmitrij Pieskow potwierdził, że obaj przywódcy spotkali się we wtorek i przeprowadzili rozmowy dotyczące dalszego przebiegu operacji antyterrorystycznej.
rozwiń zwiń