Zawirowania wokół Trybunału Konstytucyjnego

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2015 13:53
3 grudnia Trybunał Konstytucyjny zbada uchwaloną w czerwcu ustawę o Trybunale. Dwa dni później wejdzie w życie jej nowelizacja autorstwa PiS. Jej zgodność z ustawą zasadniczą TK zbada 9 grudnia. Do tego 2-3 grudnia Sejm ma dokonać ponownego wyboru pięciu sędziów.
Audio
  • Zawirowania wokół Trybunału Konstytucyjnego (Tydzień kontra tydzień/Jedynka)
Opozycja i część prawników  twierdzi, że Sejm powinien wstrzymać się z wyborem sędziów do czasu wydania wyroku przez TK
Opozycja i część prawników twierdzi, że Sejm powinien wstrzymać się z wyborem sędziów do czasu wydania wyroku przez TK Foto: Depositphotos

Trybunał Konstytucyjny 3 grudnia zbada uchwaloną w czerwcu ustawę o TK. Na jej podstawie poprzedni Sejm 8 października wybrał pięciu nowych sędziów Trybunału. Mają oni zostać następcami trzech sędziów, których kadencja kończy się w listopadzie i dwóch, którzy mają sprawować swoją funkcję do grudnia. Dotychczas prezydent nie przyjął ślubowania od wybranych osób. 

Sławomir Neumann z PO, zapytany w audycji "Tydzień kontra tydzień", dlaczego zdecydowano się wybrać pięciu a nie trzech nowych sędziów, odpowiedział, że zgodnie z uchwaloną ustawą nowych sędziów można wybrać na trzy miesiące przed upływem kadencji obecnych. - Trybunał Konstytucyjny 3 grudnia oceni, czy zapis ten jest zgodny z konstytucją, czy nie. Jeśli okaże się, że nie jest - uderzymy się w pierś i przeprosimy - dodał.

Ponowny wybór pięciu sędziów Trybunału Konstytucyjnego zakłada nowelizacja ustawy o Trybunale, uchwalona przez Sejm 19 listopada głosami klubów PiS i Kukiz'15. Andrzej Duda podpisał ją jeszcze tego samego dnia. Ustawa wejdzie w życie 5 grudnia. Jej zgodność z ustawą zasadniczą TK zbada 9 grudnia.

- To reakcja na to, co się wydarzyło - powiedział Jacek Sasin z PiS. - PO i PSL zmieniły prawo, po to, żeby taki, a nie inny cel polityczny uzyskać. Żeby opanować Trybunał na przyszłość, uniemożliwić kolejnemu parlamentowi wybór nowych sędziów. Aby mieć pewność, że się będzie dysponowało pakietem kontrolnym w TK i będzie można blokować wszelkie ustawy, które nowa większość parlamentarna będzie przyjmować - ocenił.

Według Marka Jakubiaka z Kukiz'15 "PO zwyczajnie przekombinowała". - Gdybyście tych dwóch nie ruszyli, wszystko byłoby w porządku. A teraz wszyscy mają "zabawę" - stwierdził.

Komentatorzy zwracają uwagę, że jesteśmy świadkami próby upolitycznienia Trybunału Konstytucyjnego. Czym jest dla polityków TK? Wysłuchaj całej audycji, w której rozmawialiśmy także o szczycie państw Unii Europejskiej w sprawie kryzysu migracyjnego.

***

Tytuł audycji: Tydzień kontra tydzień

Prowadzi: Joanna Osińska

Goście: Jacek Sasin (PiS), Sławomir Neumann (PO), Marek Jakubiak (Kukiz'15)

Data emisji: 29.11.2015

Godzina emisji:
12.14

kk,gs

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polityczne zamieszanie wokół Trybunału Konstytucyjnego. Nowi sędziowie już w przyszłym tygodniu

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2015 21:21
To nie koniec sejmowej burzy wokół Trybunału Konstytucyjnego. Po uchwaleniu przez PiS i klub Kukiz'15 unieważnienia uchwał w sprawie wyboru 5 sędziów Trybunału Konstytucyjnego, teraz czas na głosowanie nad nowymi kandydaturami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spór o Trybunał Konstytucyjny. Ostra debata w "Sterniczkach"

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2015 12:15
Jedna strona oskarża PiS o próbę obalenia systemu demokratycznego, druga przekonuje, że zamachu na niego dokonała wcześniej koalicja PO-PSL. Kto ma rację?
rozwiń zwiń