X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Zawirowania wokół Trybunału Konstytucyjnego

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2015 13:53
3 grudnia Trybunał Konstytucyjny zbada uchwaloną w czerwcu ustawę o Trybunale. Dwa dni później wejdzie w życie jej nowelizacja autorstwa PiS. Jej zgodność z ustawą zasadniczą TK zbada 9 grudnia. Do tego 2-3 grudnia Sejm ma dokonać ponownego wyboru pięciu sędziów.
Audio
  • Zawirowania wokół Trybunału Konstytucyjnego (Tydzień kontra tydzień/Jedynka)
Opozycja i część prawników  twierdzi, że Sejm powinien wstrzymać się z wyborem sędziów do czasu wydania wyroku przez TK
Opozycja i część prawników twierdzi, że Sejm powinien wstrzymać się z wyborem sędziów do czasu wydania wyroku przez TK Foto: Depositphotos

Trybunał Konstytucyjny 3 grudnia zbada uchwaloną w czerwcu ustawę o TK. Na jej podstawie poprzedni Sejm 8 października wybrał pięciu nowych sędziów Trybunału. Mają oni zostać następcami trzech sędziów, których kadencja kończy się w listopadzie i dwóch, którzy mają sprawować swoją funkcję do grudnia. Dotychczas prezydent nie przyjął ślubowania od wybranych osób. 

Sławomir Neumann z PO, zapytany w audycji "Tydzień kontra tydzień", dlaczego zdecydowano się wybrać pięciu a nie trzech nowych sędziów, odpowiedział, że zgodnie z uchwaloną ustawą nowych sędziów można wybrać na trzy miesiące przed upływem kadencji obecnych. - Trybunał Konstytucyjny 3 grudnia oceni, czy zapis ten jest zgodny z konstytucją, czy nie. Jeśli okaże się, że nie jest - uderzymy się w pierś i przeprosimy - dodał.

Ponowny wybór pięciu sędziów Trybunału Konstytucyjnego zakłada nowelizacja ustawy o Trybunale, uchwalona przez Sejm 19 listopada głosami klubów PiS i Kukiz'15. Andrzej Duda podpisał ją jeszcze tego samego dnia. Ustawa wejdzie w życie 5 grudnia. Jej zgodność z ustawą zasadniczą TK zbada 9 grudnia.

- To reakcja na to, co się wydarzyło - powiedział Jacek Sasin z PiS. - PO i PSL zmieniły prawo, po to, żeby taki, a nie inny cel polityczny uzyskać. Żeby opanować Trybunał na przyszłość, uniemożliwić kolejnemu parlamentowi wybór nowych sędziów. Aby mieć pewność, że się będzie dysponowało pakietem kontrolnym w TK i będzie można blokować wszelkie ustawy, które nowa większość parlamentarna będzie przyjmować - ocenił.

Według Marka Jakubiaka z Kukiz'15 "PO zwyczajnie przekombinowała". - Gdybyście tych dwóch nie ruszyli, wszystko byłoby w porządku. A teraz wszyscy mają "zabawę" - stwierdził.

Komentatorzy zwracają uwagę, że jesteśmy świadkami próby upolitycznienia Trybunału Konstytucyjnego. Czym jest dla polityków TK? Wysłuchaj całej audycji, w której rozmawialiśmy także o szczycie państw Unii Europejskiej w sprawie kryzysu migracyjnego.

***

Tytuł audycji: Tydzień kontra tydzień

Prowadzi: Joanna Osińska

Goście: Jacek Sasin (PiS), Sławomir Neumann (PO), Marek Jakubiak (Kukiz'15)

Data emisji: 29.11.2015

Godzina emisji:
12.14

kk,gs

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polityczne zamieszanie wokół Trybunału Konstytucyjnego. Nowi sędziowie już w przyszłym tygodniu

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2015 21:21
To nie koniec sejmowej burzy wokół Trybunału Konstytucyjnego. Po uchwaleniu przez PiS i klub Kukiz'15 unieważnienia uchwał w sprawie wyboru 5 sędziów Trybunału Konstytucyjnego, teraz czas na głosowanie nad nowymi kandydaturami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spór o Trybunał Konstytucyjny. Ostra debata w "Sterniczkach"

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2015 12:15
Jedna strona oskarża PiS o próbę obalenia systemu demokratycznego, druga przekonuje, że zamachu na niego dokonała wcześniej koalicja PO-PSL. Kto ma rację?
rozwiń zwiń