Marsze KOD w Polsce i zagranicą. Komentarze

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2015 13:33
Demokracja działa w Polsce bez zarzutu – twierdzą politycy PiS w odpowiedzi na sobotnie demonstracje. - Kilkaset tysięcy osób manifestujących na ulicach polskich i europejskich miast nie przyszło tylko po to, by odbyć spacer – mówi Piotr Zgorzelski z PSL.
Audio
  • Komentarze do najważniejszych wydarzeń mijającego tygodnia (Jedynka/Tydzień kontra tydzień)
Manifestacja KOD na Starym Rynku w Bydgoszczy
Manifestacja KOD na Starym Rynku w BydgoszczyFoto: Tytus Żmijewski/PAP

Według posła PiS Janusza Wojciechowskiego, "ludzie zostali wyprowadzeni na ulice w obronie korupcji; to ofiary manipulacji". - To skandaliczne słowa, bo demonstracje są za tym, by przestrzegać konstytucji – oburza się Marcin Święcicki. Według posła PO, chodzi o Trybunał Konstytucyjny, bo rząd "próbuje podważyć jego rolę przez nieuznanie prawidłowo wybranych sędziów i szykuje ustawę, która sparaliżuje pracę TK".

Piotr Zgorzelski uważa, że demonstranci czują się zaniepokojeni tym, co dzieje się w Polsce. - To są efekty polityki rządu PiS, który stwarza wrażenie, że jego działania odbywają się w stanie wyższej konieczności – mówi polityk. Zgorzelski zauważa, że manifestacje pokazały istnienie w Polsce społeczeństwa obywatelskiego.

Posłanka PiS Małgorzata Gosiewska wyraziła zdziwienie tym, że "znowu straszy się Prawem i Sprawiedliwością". – Żadna demokracja nie jest zagrożona, a najlepszym tego dowodem jest to, że te demonstracje odbywały się, były chronione przez policję i nie dochodziło do żądnych incydentów – mówi. Posłanka przypomina, że "inaczej było w czasach koalicji PO-PSL, kiedy użyto policji do tłumienia demonstracji górniczych".

Gosiewska zaapelowała do byłej koalicji PO-PSL, żeby pogodziła się z wynikiem wyborów i "przestała wyprowadzać ludzi na ulicę".

Goście radiowej Jedynki rozmawiali także o rządowym pomyśle 500+, podatku dla hipermarketów i bankowym, obchodach rocznicy Grudnia '70 i zmianach w służbie cywilnej.

***

Tytuł audycji: Tydzień kontra tydzień

Prowadzi: Joanna Osińska

Gość: prof. Bogdan Góralczyk (UW), Krzysztof Blusz (fundacja Demos Europa)

Data emisji: 20.12.2015

Godzina emisji:
12.16

iz/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Krajowa Rada Sądownictwa negatywnie zaopiniowała projekt nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2015 16:20
- Projekt autorstwa Prawa i Sprawiedliwości nie przyczynia się do rozwiązania kryzysu wokół Trybunału Konstytucyjnego, a wręcz przeciwnie - zaognia go - powiedział sędzia Sławomir Pałka z Krajowej Rada Sądownictwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier Beata Szydło sugeruje dymisję prezesowi Trybunału Konstytucyjnego

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2015 15:56
- Trudno mi jest pogodzić się z tym, że prezes Trybunału Konstytucyjnego w tak ostentacyjny sposób manifestuje swoje poglądy polityczne - powiedziała szefowa rządu.
rozwiń zwiń