Co zrobi prezydent z nowelą ustawy o Trybunale Konstytucyjnym?

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2015 08:00
Czy Andrzej Duda podpisze dokument? Na ten temat rozmawialiśmy z naszymi gośćmi w audycji "Tydzień kontra tydzień".
Audio
  • Co zrobi prezydent z nowelą ustawy o TK? (Tydzień kontra tydzień/Jedynka)
Gmach Trybunału Konstytucyjnego
Gmach Trybunału Konstytucyjnego Foto: Jurij/Wikipedia/CC 3.0

Nowelizacja ustawy o Trybunale Konstytucyjnym została uchwalona, po burzliwych obradach, przez Sejm we wtorek. W nocy z środy na czwartek nowelizację, bez poprawek, przyjął Senat. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie prezydent.

Czytaj więcej:
Trybunał Konstytucyjny PAP 1200.jpg
Spór wokół TK

Jak zauważył w audycji "Tydzień kontra tydzień" w radiowej Jedynce Andrzej Jonas z "The Warsaw Voice", głowa państwa ma ustawowo 21 dni na podpisanie ustawy.

- Tak spontanicznie chciałoby się powiedzieć, że prezydent ją podpisze, ale po głębszym zastanowieniu i spojrzeniu na to, co się działo w ostatnich dniach w polskiej polityce, chodzi zwłaszcza o wniosek szefa MSZ Witolda Waszczykowskiego do tzw. Komisji Weneckiej, wydaje się, że Andrzej Duda nie będzie spieszył się ze złożeniem podpisu - podkreślił.

W opinii Henryka Domańskiego z Instytutu Filozofii i Socjologii PAN, brak pośpiechu świadczyłby o tym, że "PiS, które stoi za Dudą, ustępuje z tego intensywnego działania, które do tej pory starało się realizować". Zauważył, że nowelizacja ustawy o Trybunale jest elementem zapowiedzianej w kampanii wyborczej polityki szybkich zmian.

- Wydaje się, że prezydent nie ma żadnego interesu, by tej ustawy nie zaakceptować. Do tej pory we wszystkim co robił popierał obóz rządzący. Odstępstwo symbolizowałoby niepotrzebnie społeczeństwu, że ta dobra zmiana, o której była mowa w kampanii wyborczej, schodzi na drugi plan - wskazał.

Publicysta i pisarz Michał Komar zgodził się z Domańskim. - Impet rewolucyjno-przewrotowy, który w tej chwili służy obozowi rządzącemu nie pozwoli na zwłokę - podkreślił.

W audycji rozmawialiśmy także o relacjach między rządem a prezydentem oraz o sposobie sprawowania polityki przez PiS.

***

Tytuł audycji: Tydzień kontra tydzień

Prowadzi: Jan Ordyński

Gość: Michał Komar (publicysta, pisarz, Collegium Civitas), Henryk Domański (Instytut Filozofii i Socjologii PAN), Andrzej Jonas ("The Warsaw Voice")

Data emisji: 27.12.2015

Godzina emisji:
12.16

kk/gs

Czytaj także

Beata Szydło: zróbmy nową ustawę o TK, wybierzmy sędziów od nowa

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2015 15:43
Ci, którzy rzekomo bronią demokracji w Polsce, naprawdę bronią własnych przywilejów i interesów. Ci, którzy tracą wpływy, chcą za wszelką cenę doprowadzić do tego, by władza wybrana w demokratycznych wyborach została zdyskredytowana - oceniła premier Beata Szydło.
rozwiń zwiń