Czy dokumenty gen. Kiszczaka ostatecznie zamykają epokę III RP?

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2016 13:18
IPN podał, że w aktach gen. Czesława Kiszczaka znajduje się m.in. teczka personalna i teczka pracy TW "Bolek" oraz odręcznie napisane zobowiązanie do współpracy, podpisane: Lech Wałęsa "Bolek". Do tej sprawy odnieśli się goście radiowej Jedynki.
Audio
  • Stanisław Janecki, Grzegorz Sroczyński i Wojciech Rogacin o aktach gen. Czesława Kiszczaka (Tydzień kontra tydzień/Jedynka)
Lech Wałęsa zapewnia, że nie współpracował z SB
Lech Wałęsa zapewnia, że nie współpracował z SB Foto: PAP/Leszek Szymański

Stanisław Janecki ("W Sieci") mówił, że dzięki tym dokumentom można się spodziewać pewnego przewartościowania naszej wiedzy o początkach III Rzeczpospolitej, o pewnego rodzaju "kontrakcie elit", który wówczas się dokonał.

- To, że gen. Kiszczak trzymał oryginały tych papierów przez tyle lat świadczy o tym, że nie były one tylko po to, aby wzbogacić archiwum Instytutu Pamięci Narodowej - stwierdził publicysta.

Grzegorz Sroczyński ("Gazeta Wyborcza") tłumaczył natomiast, że przy okazji pojawienia się tych materiałów odbywa się sąd nad III RP, który jest całkowicie fałszywy.

- To, że gen. Kiszczak wyniósł jakieś dokumenty świadczy o jednej rzeczy - nie czuł się on pewnie w wolnej Polsce. Chciał mieć jakieś kwity, żeby w razie czego ich użyć - podkreślił gość audycji "Tydzień kontra tydzień".

Z kolei Wojciech Rogacin ("Polska The Times") mówił, że podstawowym grzechem III RP było zakonserwowanie i nieupublicznienie tych teczek. Jak mówił dziennikarz, będziemy żyli tymi sprawami przez kolejne lata tylko dlatego, że część środowiska dzisiejszej opozycji nie zgodziło się i ostro przeciwstawiało lustracji.

Goście audycji mówili także m.in. o planie Morawieckiego.

***

Tytuł audycji: Tydzień kontra tydzień

Prowadzi: Marek Mądrzejewski

Goście: Grzegorz Sroczyński ("Gazeta Wyborcza"), Stanisław Janecki ("W Sieci") i Wojciech Rogacin ("Polska The Times")

Data emisji: 21.02.2016

Godzina emisji: 12.10

mr/pg

Czytaj także

Wiemy, kiedy IPN udostępni dokumenty w sprawie TW "Bolka"

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2016 21:45
Dokumenty z pierwszego pakietu zawierającego teczki: osobową i pracy agenta SB "Bolka", zabezpieczone w domu Czesława Kiszczaka, będą udostępnione od godz. 12 w poniedziałek w czytelni przy ul. Kłobuckiej 21 - poinformował prezes IPN Łukasz Kamiński.
rozwiń zwiń