Publicyści o inwigilacji dziennikarzy. "Granda antydemokratyczna”

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2016 14:57
Cezary Gmyz w tygodniku "Do Rzeczy" ujawnił część nazwisk dziennikarzy, którzy mieli być inwigilowani w ostatnich latach. Goście radiowej Jedynki potępiają działania służb.
Audio
  • Publicyści podsumowują wydarzenia ostatniego tygodnia (Tydzień kontra tydzień/Jedynka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: flickr/p_a_h

Jedną z podsłuchiwanych osób była Eliza Olczyk z "Wprost". - Jakoś nigdy w to nie wierzyłam, że dziennikarze mogą być inwigilowani, więc byłam zaskoczona – mówi w Polskim Radiu. Olczyk przypomina, że nie była dziennikarką śledczą tylko polityczną. Jej zdaniem, nie ma żadnego uzasadnienia, by inwigilować dziennikarzy politycznych, którzy nie pozyskują informacji tajnych czy zagrażających państwu.

Czytaj więcej
cezary gmyz 1200.jpg
Cezary Gmyz: inwigilacją dziennikarzy powinien zająć się Sejm

Robert Walenciak z "Przeglądu" sądzi, że kwestia inwigilacji dziennikarzy jest sprawą ustrojową. Publicysta uważa, że trzeba odpowiedzieć na pytanie czy dziennikarze mogą zbierać informacje niewygodne dla władzy i potem je publikować. Zdaniem Walenciaka, podsłuchiwanie dziennikarzy może służyć dokuczeniu im, ale głównie uderza w informatorów i ma na celu ich przestraszenie.

- Jak służby zajmują się dziennikarzami, to bywa kiepsko – mówi Stanisław Janecki z tygodnika "wSieci". Publicysta przytacza przykład Anny Politkowskiej i innych dziennikarzy w Rosji. - To jest granda antydemokratyczna – twierdzi publicysta. Jego zdaniem ważny jest interes polityczny. - W interesie politycznym jest ujawnianie tajemnic kuchni polityki, szczególnie szalbierstw i przestępstw, bo nikt inny tego nie zrobi – mówi Janecki. Według niego, podsłuchy to zastraszenie środowiska dziennikarskiego, a także tych, którzy chcieliby mówić prawdę dziennikarzom.

W audycji mówiono także o zamieszaniu wokół TK.

***

Tytuł audycji: Tydzień kontra tydzień

Prowadził: Marek Mądrzejewski

Goście: Eliza Olczyk ("Wprost"), Robert Walenciak ("Przegląd"), Stanisław Janecki ("wSieci")

Data emisji: 13.03.2016

Godzina emisji: 12.05

iz/asz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Publicyści o inwigilowaniu dziennikarzy. "Klucz nazwisk drugorzędny"

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2016 07:00
- Jeżeli doniesienia się potwierdzą, działania te powinny być napiętnowane, także karnie. Wszystko jednak trzeba wyjaśnić - mówił w Jedynce Grzegorz Osiecki.
rozwiń zwiń