Pat konstytucyjny w Polsce co najmniej do grudnia?

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2016 13:52
Marszałek Sejmu Marek Kuchciński powołał zespół ekspertów, który zajmuje się opinią Komisji Weneckiej na temat grudniowej nowelizacji ustawy o TK. Równocześnie pojawiają się głosy, że konstytucyjny pat w Polsce będzie trwał co najmniej do kolejnego grudnia, kiedy kończy się kadencja prezesa Trybunału prof. Andrzeja Rzeplińskiego. Czy jest jeszcze szansa na kompromis w tej sprawie?
Audio
  • Pat konstytucyjny w Polsce co najmniej do grudnia? (Tydzień kontra tydzień/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Adrian Grycuk/CC BY-SA 3.0 /Wikimedia Commons

Jacek Sasin mówi, że Prawo i Sprawiedliwość jest zdeterminowane, żeby doprowadzić do kompromisowego rozwiązania sporu. - Po to powołano komisję ekspertów składającą się z wybitnych specjalistów, którzy pracują nad nowym rozwiązaniem - zaznacza poseł.

Czytaj więcej

TrybunałKonstytucyjny 1200 free.jpg
Spór o Trybunał Konstytucyjny

- Zasadniczym elementem sporu jest to, że każdy organ w państwie powinien działać w zakresie swoich kompetencji i obowiązującego prawa, natomiast Trybunał Konstytucyjny już wielokrotnie w poprzednich latach pokazywał, że próbuje stawiać siebie ponad władzę ustawodawczą, próbuje być kreatorem prawa w Polsce - ocenia gość Jedynki. 

Marcin Święcicki z Platformy Obywatelskiej, wszelkie poczynione dotąd działania mające służyć rozwiązaniu kryzysu wokół TK nazywa "pozorowanymi ruchami". - Powołuje się jednostronnych recenzentów, czy ekspertów - ocenia poseł.

- Trybunał Konstytucyjny jest od tego, żeby pilnował rządzącej większości, aby nie wyskakiwała poza ramy naznaczone przez konstytucję - mówi rozmówca Zuzanny Dąbrowskiej.

Piotr Apel z Kukiz'15 mówi, że "to partie ludziom zgotowały ten los". - To partie przygotowały dotychczas funkcjonujący system, najpierw PO, potem PiS. I to partie nie chcą znaleźć dobrego rozwiązania - ocenia gość audycji "Tydzień kontra tydzień".

- Warto szukać rozwiązań, które będą działać też na przyszłość. Nie może być tak, że Trybunał jest łupem politycznym obecnej większości. To jest absolutnie niedopuszczalne i niezgodne z ideą tego ciała, które ma opiniować prawo - ocenia poseł.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z gośćmi Jedynki, którzy mówili także m.in. o śledztwie ws. białostockich obchodów 82-lecia ONR, zapowiadanej przez opozycję na 7 maja manifestacji, zaproszeniu przez Hannę Gronkiewicz-Waltz wiceszefa KE do Polski oraz porozumieniu zawartym przez Górnicze związki z zarządem Kompanii Węglowej.

***

Tytuł audycji: Tydzień kontra tydzień

Prowadzi: Zuzanna Dąbrowska

Goście: Piotr Apel (Kukiz’15), Jacek Sasin (Prawo i Sprawiedliwość), Marcin Święcicki (Platforma Obywatelska)

Data emisji: 24.04.2016

Godzina emisji: 12.05

kh/gs

Czytaj także

Prezes TK podsumował pracę Trybunału. "TK gwarancją pierwszeństwa prawa"

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2016 18:20
Efektywny i niezależny Trybunał Konstytucyjny chroni przed dyktaturą większości i strachem przed własnym państwem - powiedział prezes TK Andrzej Rzepliński na corocznym zgromadzeniu sędziów TK. Orzecznictwo konstytucyjne nie może zastępować ustawodawcy - głosi tymczasem list prezydenta Andrzej Dudy do uczestników zgromadzenia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent wyjaśnił wątpliwości. Przyjmie ślubowanie od nowego sędziego TK

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2016 10:00
Chciałbym, aby Trybunał Konstytucyjny jak najprędzej miał pełny skład - powiedział prezydent Andrzej Duda, pytany o termin odebrania ślubowania od sędziego Zbigniewa Jędrzejewskiego.
rozwiń zwiń