Polska weźmie udział w działaniach przeciwko Państwu Islamskiemu

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2016 13:59
Politycy, goście audycji "Tydzień kontra tydzień", dyskutowali o decyzji prezydenta Andrzeja Dudy, który, jak poinformowało w sobotę BBN, podpisał postanowienie o wysłaniu dwóch kontyngentów wojskowych do wsparcia koalicji walczącej przeciwko tzw. Państwu Islamskiemu.
Audio
  • Polska weźmie udział w działaniach przeciwko Państwu Islamskiemu (Tydzień kontra tydzień/Jedynka)
Samolot F-16 podczas międzynarodowych ćwiczeń Anakonda-16 na poligonie w Drawsku Pomorskim
Samolot F-16 podczas międzynarodowych ćwiczeń Anakonda-16 na poligonie w Drawsku PomorskimFoto: PAP/Marcin Bielecki

Zdaniem Andrzeja Halickiego z Platformy Obywatelskiej, prezydent podpisał tę deklarację wbrew wcześniejszym zapewnieniom, że podczas swojej kadencji, nie wyśle polskich żołnierzy za granicę.


Czytaj więcej
isis terroryzm dżihad 1200.jpg
Polacy wesprą walkę z ISIS

Ważniejsze, według gościa Jedynki, jest jednak to, iż decyzja ta zapadła bez żadnych konsultacji oraz bez wyraźnego działania innych partnerów wchodzących w skład tej koalicji.

Krzysztof Gawkowski z Sojuszu Lewicy Demokratycznej, nawiązując do zakończonych w piątek manewrów Anakonda, mówi, że polscy żołnierze powinni ćwiczyć, ale powinni robić to w Polsce, a nie być wysyłani na misję. - Chociaż nie wiem, czy misja to dobre słowo, gdyż nie wierzę, że to będzie misja szkoleniowo-rozpoznawcza, bo jeżeli wysyła się polski duży oddział zbrojny, może okazać się, że zostanie wciągnięty w jakieś działania - ocenia polityk.

<<<Anakonda-16>>>

Ryszard Czarnecki z Prawa i Sprawiedliwości mówi natomiast, że w związku z tym, iż jego partia jest przeciwna wpuszczaniu do Polski imigrantów spoza Europy, musimy pomóc w walce z Państwem Islamskim.

- Jeżeli nie chcemy mieć uchodźców u siebie musimy pomóc, nie biorąc udziału w  akcjach bojowych, ale pośrednio pomóc w walce z ISIS, żeby Ci ludzie nie uciekali do Europy, tylko widzieli swoją przyszłość w swoim regionie - ocenia rozmówca Zuzanny Dąbrowskiej.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, której goście mówili także o tym, czy Komisja Europejska dostanie od Polski odpowiedź ws. pomysłów na rozwiązanie kryzysu wokół TK, stosunkach polsko-niemieckich, Brexicie, wycince Puszczy Białowieskiej oraz wyższej płacy minimalnej.

***

Tytuł audycji: Tydzień kontra tydzień

Prowadzi: Zuzanna Dąbrowska

Goście: Andrzej Halicki (poseł Platforma Obywatelska), Ryszard Czarnecki (wiceszef Parlamentu Europejskiego, PiS), Krzysztof Gawkowski (Sojusz Lewicy Demokratycznej)

Data emisji: 19.06.2016

Godzina emisji: 12.05

kh/gs

Czytaj także

Anakonda-16: nietypowe ćwiczenia artylerii

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2016 10:38
W ramach ćwiczeń Anakonda Polacy, Amerykanie, Bułgarzy i Rumuni wykonają dziś na drawskim poligonie wspólne strzelania artyleryjskie. Żołnierzom wsparcia udzielą polskie i amerykańskie samoloty i śmigłowce. W powietrzu zadania będą wykonywać samoloty F-16, Mig-29 i Su-22 oraz śmigłowce Mi-24 i Apache.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy wesprą walkę z tzw. Państwem Islamskim. Prezydent podpisał postanowienie

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2016 21:08
Prezydent Andrzej Duda podpisał postanowienie o wysłaniu dwóch kontyngentów wojskowych do wsparcia koalicji walczącej przeciwko tzw. Państwu Islamskiemu - poinformowało BBN.
rozwiń zwiń