”Brexit to poważny cios dla UE, sygnał do zmian"

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2016 13:50
Prawdopodobne powody takiego wyniku referendum to m.in. fala niechęci wobec imigrantów, zagrożenie miejsc pracy, kampanie w mediach – mówił Robert Walenciak. Jacek Karnowski zauważył, że to sygnał do zmian w Unii Europejskiej, tak by odzyskała pozytywną energię.
Audio
Pałac Westminsterski w Londynie i Wieża Zegarowa
Pałac Westminsterski w Londynie i Wieża ZegarowaFoto: PAP/EPA/HANNAH MCKAY

Referendum w Wielkiej Brytanii przyniosło zwycięstwo zwolenników Brexitu. 51,9 proc. wyborców zagłosowało za opuszczeniem UE, a 48,1 proc. za pozostaniem w UE. Są opinie, że w ślady Brytyjczyków pójdą inne kraje, że to już zmierzch Unii Europejskiej.

Publicyści, goście Jedynki, Jacek Karnowski i Robert Walenciak, zgadzali się w ocenie, że jedną z możliwych przyczyn takiego rezultatu głosowania były nastroje antyimigranckie, podsycane przez niektóre media i polityków.  


ZOBACZ SERWIS SPECJALNY:
brexity 1200.jpg
REFERENDUM W SPRAWIE BREXITU

Jacek Karnowski stwierdził, że jest to poważny cios dla UE, wydarzenie o olbrzymiej randze, a w dodatku dla większości przywódców jednak nieoczekiwane, niespodziewane. Może to być, jak mówił, potwierdzenie, że Unia Europejska zmierza w złą stronę. Jak zaznaczył, wcześniej wzywano, by nie krytykować jej funkcjonowania, bo jest nam niezbędna, choćby jako ważna ochrona przed Putinem. Jednak, jak mówił dziennikarz, wiele narodów ma do niej zastrzeżenia, w jego ocenie UE powinna znaleźć sposób na pozytywną zmianę, odszukać swoje źródła, radość, by nie była przez niektóre narody odbierana jako więzienie.

Brytyjczycy, zdaniem Jacka Karnowskiego, bali się fali imigracji, nie podobała im się niejawna struktura Unii Europejskiej. Inna zupełnie rzecz, co to wszystko znaczy dla Polski – zaznaczył publicysta.

Według Roberta Walenciaka Wielka Brytania była zawsze w historii nieco obok Europy. W opinii tego publicysty na to poczucie odrębności nałożyła się fala ksenofobii, przy czym jego zdaniem chodzi również o imigrantów z UE - Polski, Rumunii, Litwy, Łotwy. Do tego, jak dodał, doszło poczucie zagrożenia miejsc pracy. Dawne bastiony Partii Pracy – były za Brexitem – stwierdził.

Więcej na ten temat - w audycji Jedynki. Rozmawiano także o polskich sukcesach na mistrzostwach Europy w piłce nożnej, o tym jak rolę Polski w regionie postrzegają Chiny, o wyroku dla byłego wiceszefa BOR, Pawła Bielawnego, o rocznicy wydarzeń w Radomiu w Czerwcu 1976 roku.

SERWIS SPECJALNY CZERWIEC'76 >>>

Tytuł audycji: Tydzień kontra tydzień

Prowadzi: Marek Mądrzejewski

Goście: Jacek Karnowski (redaktor naczelny tygodnika "wSieci") i Robert Walenciak (tygodnik "Przegląd", komentator Polskiego Radia 24)

Data emisji: 25.06.2016

Godzina emisji: 12.05

agkm/gs

Czytaj także

Szkocja oderwie się od Wielkiej Brytanii? Znaczny wzrost poparcia dla secesji

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2016 10:40
Po zwycięstwie zwolenników Brexitu w czwartkowym referendum poparcie dla oderwania się Szkocji od Wielkiej Brytanii przekroczyło w sondażach 50 procent.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prasa w Rosji: Frexitu Unia już nie przeżyje, nawet jeśli przetrwa Brexit

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2016 14:20
Czy Brexit wywoła efekt domina w Unii Europejskiej? - rozważa "Rossijskaja Gazieta”. Rządowy dziennik w rozmowie z politologiem instytutu europejskiego Chatham House Quentinem Peelem analizuje sytuację, w jakiej znalazła się Europa, po brytyjskim referendum.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kiedy wniosek o Brexit? Szef PE sugeruje wtorek, inni spodziewają się go znacznie później

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2016 11:58
Szef urzędu kanclerskiego w Berlinie Peter Altmeier ocenił, że złożenie przez Wielką Brytanię wniosku o wystąpienie z UE to kwestia "najbliższych tygodni lub miesięcy". Z kolei szef PE Martin Schulz jako dobry moment na złożenie wniosku wskazał wtorkowy szczyt Unii Europejskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co dalej z UE? Szefowie MSZ Polski i Niemiec wymienili poglądy, jutro konsultacje grupy V4

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2016 14:11
Szefowie dyplomacji Polski i Niemiec rozmawiali o potencjalnych i już odczuwanych skutkach Brexitu. Minister Witold Waszczykowski powiedział, że wymienił poglądy z Frankiem-Walterem Steinmeierem na temat dalszych możliwych scenariuszy funkcjonowania Unii Europejskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Brexit najbardziej zagraża gospodarkom Europy Wschodniej, w tym polskiej?

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2016 14:59
Recesja w Wielkiej Brytanii, którą może wywołać jej wyjście z Unii Europejskiej, może mieć negatywne średnio- i długoterminowe skutki dla gospodarek wschodzących, w tym zwłaszcza w Europie Wschodniej - pisze w sobotę dziennik "Financial Times".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef MSZ Wielkiej Brytanii: rząd pozostanie u władzy do mianowania nowego premiera

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2016 12:48
Szef brytyjskiej dyplomacji Philip Hammond oświadczył, że rząd Wielkiej Brytanii, w którym wśród ministrów pojawiły się podziały w sprawie Brexitu, będzie sprawował władzę do czasu wyłonienia nowego premiera.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef dyplomacji USA John Kerry w poniedziałek odwiedzi Brukselę i Londyn

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2016 13:27
Amerykański sekretarz stanu w tych dwóch europejskich stolicach będzie rozmawiał z najwyższej rangi dyplomatami o skutkach referendum, w którym Brytyjczycy opowiedzieli się za wyjściem ich kraju z Unii Europejskiej.
rozwiń zwiń