Ile powinni zarabiać politycy w Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2016 14:22
- Nie sądzę, żeby istniały jakiekolwiek zarobki, które uodparniają na korupcję - powiedział w audycji "Tydzień kontra tydzień" Bronisław Wildstein, komentując porzucone przez PiS plany podniesienia wynagrodzeń polityków.
Audio
  • Wysocy urzędnicy państwowi zasługują na podwyżki? (Jedynka/Tydzień kontra tydzień)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay

Posłowie PiS niespodziewanie złożyli dwa projekty przewidujące podniesienie wynagrodzeń wysokim urzędnikom państwowym i oba wycofali. Plan wprowadzenia kilkutysięcznych podwyżek spotkał się z powszechną krytyką. 

- Politycznie to był strzał w stopę - ocenił Bronisław Wildstein, choć przyznał, że sytuację ratuje fakt, że wycofano się z tego pomysłu. Jego zdaniem, podwyżki jednak się należą. Jak wskazał, są w rządzie fachowcy - sekretarze stanu i podsekretarze - którzy nie mają prestiżu prezydenta czy premiera, spoczywa na nich ogromna odpowiedzialność, a oferuje im się nawet 1/10 rynkowych stawek dla specjalistów. 

- Brak przygotowania nas do tego wydarzenia jest uderzający - skomentował Jarosław Kuisz. Zauważył, że rzecz zaskoczyła nie tylko osoby, które nie są przychylnie nastawione do Prawa i Sprawiedliwości, ale chyba też samych wyborców PiS. - Zabrakło zapowiadanych przed wyborami konsultacji społecznych - dodał Kuisz. Zastanawiał się, ile politycy najwyższego szczebla powinni zarabiać, żeby być odpornymi na pokusy korupcyjne. 

Goście Marka Mądrzejewskiego mówili także o komisji mającej zbadać aferę Amber Gold, wykluczeniu posłów z PO i ustawie o Trybunale Konstytucyjnym. Na koniec skomentowali ostatnie wydarzenia w Turcji.

***

Tytuł audycji: Tydzień kontra tydzień

Prowadzi: Marek Mądrzejewski

Goście: Bronisław Wildstein (pisarz, publicysta "wSieci") Jarosław Kuisz ("Kultura Liberalna")

Data emisji: 24.07.2016

Godzina emisji: 12.05

fc/pg

Czytaj także

Podwyżek dla polityków jednak nie będzie. Kolejny projekt wycofany

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2016 15:15
Posłowie PiS złożyli nowy projekt ustawy o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe. Po korekcie, podwyżek mieli nie dostać posłowie i senatorowie, a pozostali członkowie administracji rządowej mieli otrzymać mniejsze podwyżki. Wygląda jednak na to, że na razie nikt nie może liczyć na dodatkowe pieniądze. PiS bowiem ponownie wycofał swój projekt.
rozwiń zwiń