Czy Polskę stać na powiększenie armii?

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2016 13:22
Szef MON Antoni Macierewicz powiedział, że liczebność polskiej armii powinna zostać zwiększona i w najbliższym czasie liczyć 150 tysięcy żołnierzy. Jego zdaniem, "silna armia pozwoli nam na skuteczne współdziałanie z sojusznikami, gdyby doszło do rzeczywistego zagrożenia naszej niepodległości".
Audio
  • Czy Polskę stać na powiększenie armii? (Tydzień kontra tydzień/Jedynka)
Obecny stan osobowy armii wynosi 100 tys. żołnierzy zawodowych
Obecny stan osobowy armii wynosi 100 tys. żołnierzy zawodowychFoto: włodi/flickr/CC BY-SA 2.0

Łukasz Schreiber z Prawa i Sprawiedliwości mówi, że zwiększenie liczebności polskiej armii jest "pewną koniecznością" wymuszoną obecną sytuacją geopolityczną, na którą składają się, jego zdaniem, m.in.: nadzwyczajna mobilizacja wojsk na granicy rosyjsko-ukraińskiej, niejasna sytuacja w Turcji, działania wojenne w Syrii oraz problem z uchodźcami.

- Dzięki ustaleniom ze szczytu NATO, zapewniamy Polsce silniejszą pozycję i większe bezpieczeństwo, ale równocześnie będziemy mieli także więcej obowiązków - zaznacza gość Jedynki.  - Byliśmy dość krytyczni wobec tego, co nasi poprzednicy robili z polską armią i dzisiaj próbujemy tę sytuację odwracać - dodaje.

Marcin Święcicki z Platformy Obywatelskiej mówi, że jego zdaniem ważniejsza od zwiększenia liczebności armii jest kwestia dobrego wyszkolenia i poprawa jakości uzbrojenia. - Armia nie walczy ilością wojska, tylko jakością wyposażenia - zaznacza poseł.

- Kwestie kosztów utrzymania samych żołnierzy, jak również ich emerytur, które również wchodzą w budżet wojskowy, to poważne kwoty. Nie chciałbym, żeby to się działo kosztem jakości uzbrojenia i nowoczesności polskiej armii - dodaje rozmówca Krzysztofa Grzesiowskiego.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji "Tydzień kontra tydzień", której goście mówili także o sporze wokół Trybunału Konstytucyjnego, ustawie reprywatyzacyjnej, karach za użycie sformułowania "polskie obozy" oraz sukcesach polskich sportowców na igrzyskach w Rio.

***

Tytuł audycji: Tydzień kontra tydzień

Prowadzi: Krzysztof Grzesiowski

Goście: Łukasz Schreiber (Prawo i Sprawiedliwość), Marcin Święcicki (Platforma Obywatelska)

Data emisji: 21.08.2016

Godzina emisji: 12.13

kh/gs

Czytaj także

Od jesieni nabór ochotników do służby w Wojskach Obrony Terytorialnej

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2016 10:25
O przyjęcie może ubiegać się każdy, kto spełni wymagania zdrowotne. Najbardziej pożądani są członkowie organizacji proobronnych czy harcerstwa.
rozwiń zwiń