"Ustalenia podkomisji smoleńskiej są bulwersujące"

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2016 14:35
- Sześć lat po katastrofie smoleńskiej dalej nie znamy jej przyczyn. Najnowsze ustalenia podkomisji są bulwersujące – mówił w audycji "Tydzień kontra tydzień" Grzegorz Jankowski z "Do Rzeczy". Jerzy Domański z tygodnika "Przegląd" stwierdził natomiast, że "takich sensacji nie będzie komentować".
Audio
  • Grzegorz Jankowski: ustalenia na temat wycięcia kilku sekund nagrań z czarnych skrzynek są niesłychane (Tydzień kontra tydzień/Jedynka)
Fragment oderwanego skrzydła na miejscu katastrofy TU-154 w Smoleńsku
Fragment oderwanego skrzydła na miejscu katastrofy TU-154 w SmoleńskuFoto: Serge Serebro/CC BY-SA 3.0/Wikimedia Commons

Szef MON i członkowie podkomisji smoleńskiej podzielili się wynikami swoich ustaleń w sprawie katastrofy z 10 kwietnia 2010 roku.

Poinformowali m.in. o nagraniu, z którego wynika, że polska komisja miała przygotować raport zgodny z raportem rosyjskim. Eksperci Antoniego Macierewicza podkreślali też, że z czarnych skrzynek wycięto po kilka sekund zapisu.

- Mnie ta sprawa bulwersuje. Najnowsze ustalenia, że w jednej skrzynce wycięto trzy sekundy, w innej pięć, to jest coś niesłychanego. Jestem zszokowany, że do dziś nie wiem, co stało się w Smoleńsku. Chciałbym, żeby mój kraj przeprowadził takie śledztwo, jakie zrobili np. Holendrzy lub każde inne cywilizowane państwo. To nie zostało w Polsce zrobione.

Jerzy Domański stwierdził z kolei, że zna przyczynę katastrofy. - Mam zaufanie do żmudnej, wieloletniej pracy pana Millera i Laska. Jeżeli wychodzą na jaw kolejne sensacje, to mi się nie chce nawet tego komentować. Żal mi przede wszystkim rodzin ofiar – stwierdził gość Jedynki.

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji, w której publicyści skomentowali też: przyjęcie rezolucji krytykującej Polskę przez Parlament Europejski, szczyt w Bratysławie oraz starania Polski o niestałe członkostwo w Radzie ONZ.

***

Tytuł audycji: Tydzień kontra tydzień

Prowadzi: Krzysztof Grzesiowski

Goście: Grzegorz Jankowski (Do Rzeczy), Jerzy Domański (Tygodnik "Przegląd")

Data emisji: 18.09.2016

Godzina emisji: 12.09

koz/mg

Czytaj także

Rosyjski ambasador w Polsce: nie prosiłem o materiały smoleńskie

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2016 16:28
Ambasador Rosji w Warszawie oświadczył, że nie zwracał się do strony polskiej z wnioskiem o przekazanie materiałów dotyczących katastrofy smoleńskiej. Wypowiedź Siergieja Andriejewa opublikowała agencja Ria Novosti.
rozwiń zwiń