Nowy prezydent Francji zaprzysiężony. Jak zmieni swój kraj i Unię Europejską?

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2017 13:20
- Francja, jako mniej konkurencyjny kraj, powinna pomyśleć jak to rozwiązać. Swobodny przepływ i decyzyjność podmiotów gospodarczych w zakresie miejsca inwestowania, to jeden z fundamentów struktur europejskich - mówiła na antenie radiowej Jedynki Elżbieta Zielińska, posłanka Kukiz'15. Goścmi audycji byli również senator PiS Jan Maria Jackowski i poseł PO Czesław Mroczek.
Audio
  • Politycy mieli różne zdania o nowym prezydencie Francji (Jedynka/Tydzień kontra Tydzień)
Emmanuel Macron w drodze do Pałacu Elizejskiego
Emmanuel Macron w drodze do Pałacu ElizejskiegoFoto: PAP/EPA/YOAN VALAT

Emmanuel Macron został oficjalnie zaprzysiężony na prezydenta Francji. Tym samym zostaje głową państwa z wieloma uprawnieniami tj. powoływania i odwoływania rządu i premiera, możliwością rozwiązania parlamentu, zwierzchnictwem nad siłami zbrojnymi czy dostępem do kodów atomowych.

Czytaj więcej
mcrn 1200 pap.jpg
Francja: Francois Hollande przekazał władzę prezydencką Emmanuelowi Macronowi

W sobotę Macron rozmawiał telefonicznie z prezydentem Andrzejem Dudą. Obaj wykazali wolę poprawy stosunków polsko-francuskich. Głowy państw umówiły się na spotkanie w cztery oczy podczas najbliższego szczytu NATO w Brukseli.

Prawa kampanii

Prowadzący audycję przypomniał krytyczne słowa Macrona wobec Polski wygłoszone jeszcze w kampanii wyborczej.

- Myślę, że kampania wyborcza rządzi się swoimi prawami. Pani Le Pen to dosyć wyrazista postać i stąd ta postawa Macrona. Mam nadzieję, że te relacje będą teraz spokojniejsze. To, co mówił Macron w czasie kampanii, czyli te zarzuty w stosunku do Polski, że ma bardziej konkurencyjną gospodarkę - to sam podkreślał - że Francja jest obciążona tymi socjalnymi uwarunkowaniami. W Polsce tych uwarunkowań nadmiernych nie ma, więc zupełnie inaczej to wygląda. Natomiast to, że firma Whirlpool, to jest kwestia dobrych warunków w Polsce do rozwijania się gospodarczo - zaznaczyła posłanka Kukiz’15.

- Francja, jako mniej konkurencyjny kraj, powinna pomyśleć jak te problemy u siebie rozwiązać. Swobodny przepływ i decyzyjność podmiotów gospodarczych w zakresie miejsca inwestowania to jeden z fundamentów struktur europejskich - dodała.

Zagrożenia

Jan Maria Jackowski wskazywał na zagrozenia, jakie jego zdaneim niesie prezydentura Macrona. - Mi się wydaje, że to, co może być groźne, to deklaracja pana prezydenta Macron, że jest zwolennikiem Europy różnych prędkości. Tak naprawdę, strukturalnie dla Polski, dla naszej obecności w Unii Europejskiej, to jest bardzo groźne. Proszę zwrócić uwagę, że dwóch głównych kandydatów do prezydentury we Francji, pani Le Pen i pan Macron, w gruncie rzeczy opowiadali się za zmianami w Unii, czy raczej pozycji Francji w UE. Pani Le Pen deklarowała, że jak dojdzie do władzy to będzie Frexit i wyjście Francji z Unii Europejskiej, co oznaczałoby jej rozpad. Natomiast pan Macron opowiada się za Europą różnych prędkości, co też w perspektywie może oznaczać zmianę dotychczasowej formuły UE, groźną dla Polski - mówił senator PiS.

Wzmocnienie UE?

Czesław Mroczek podkreślił, że Macron chce wzmocnienia Europy - Francuskie wybory były ważne nie tylko dla Francji i Francuzów, ale były ważne dla całego świata, szczególnie dla Unii Europejskiej. Musimy powiedzieć za jakimi zmianami w UE byli kandydaci Le Pen i Macron. Le Pen była za rozwaleniem Unii a Macron za jej wzmocnieniem. Wybrany został prezydent Francji, który chce wzmacniać Unię. Z punktu widzenia wspólnoty politycznej udało się stworzyć coś niezwykle ważnego dla Polski. Jesteśmy w Europie, tej politycznej wspólnocie, która wyznacza nasze bezpieczeństwo i nasz rozwój. I te wybory francuskie dotykały rzeczy strategicznych - podkreślił poseł PO. - Wygrana Macrona dla wspólnoty europejskiej jest niezwykle ważna - dodał.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której mówiono również o sprawie przetargu na caracale oraz reprywatyzacji w Warszawie.

***

Tytuł audycji: Tydzień kontra tydzień

Prowadzili: Krzysztof Grzesiowski

Goście: Elżbieta Zielińska (posłanka Kukiz '15), Jan Maria Jackowski (senator Prawa i Sprawiedliwości), Czesław Mroczek (poseł PO)

Data emisji: 14.05.2017

Godzina emisji: 12.09

dcz/zi

Czytaj także

Duda - Macron. Serdeczna rozmowa prezydentów, zbieżne stanowiska

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2017 16:01
Chciałbym, żeby nastąpił swoisty reset w relacjach polsko-francuskich, które w ostatnim czasie z różnych przyczyn bywały trudne - powiedział w sobotę w Krakowie prezydent Andrzej Duda.
rozwiń zwiń