X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Nowy prezydent Francji zaprzysiężony. Jak zmieni swój kraj i Unię Europejską?

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2017 13:20
- Francja, jako mniej konkurencyjny kraj, powinna pomyśleć jak to rozwiązać. Swobodny przepływ i decyzyjność podmiotów gospodarczych w zakresie miejsca inwestowania, to jeden z fundamentów struktur europejskich - mówiła na antenie radiowej Jedynki Elżbieta Zielińska, posłanka Kukiz'15. Goścmi audycji byli również senator PiS Jan Maria Jackowski i poseł PO Czesław Mroczek.
Audio
  • Politycy mieli różne zdania o nowym prezydencie Francji (Jedynka/Tydzień kontra Tydzień)
Emmanuel Macron w drodze do Pałacu Elizejskiego
Emmanuel Macron w drodze do Pałacu ElizejskiegoFoto: PAP/EPA/YOAN VALAT

Emmanuel Macron został oficjalnie zaprzysiężony na prezydenta Francji. Tym samym zostaje głową państwa z wieloma uprawnieniami tj. powoływania i odwoływania rządu i premiera, możliwością rozwiązania parlamentu, zwierzchnictwem nad siłami zbrojnymi czy dostępem do kodów atomowych.

Czytaj więcej
mcrn 1200 pap.jpg
Francja: Francois Hollande przekazał władzę prezydencką Emmanuelowi Macronowi

W sobotę Macron rozmawiał telefonicznie z prezydentem Andrzejem Dudą. Obaj wykazali wolę poprawy stosunków polsko-francuskich. Głowy państw umówiły się na spotkanie w cztery oczy podczas najbliższego szczytu NATO w Brukseli.

Prawa kampanii

Prowadzący audycję przypomniał krytyczne słowa Macrona wobec Polski wygłoszone jeszcze w kampanii wyborczej.

- Myślę, że kampania wyborcza rządzi się swoimi prawami. Pani Le Pen to dosyć wyrazista postać i stąd ta postawa Macrona. Mam nadzieję, że te relacje będą teraz spokojniejsze. To, co mówił Macron w czasie kampanii, czyli te zarzuty w stosunku do Polski, że ma bardziej konkurencyjną gospodarkę - to sam podkreślał - że Francja jest obciążona tymi socjalnymi uwarunkowaniami. W Polsce tych uwarunkowań nadmiernych nie ma, więc zupełnie inaczej to wygląda. Natomiast to, że firma Whirlpool, to jest kwestia dobrych warunków w Polsce do rozwijania się gospodarczo - zaznaczyła posłanka Kukiz’15.

- Francja, jako mniej konkurencyjny kraj, powinna pomyśleć jak te problemy u siebie rozwiązać. Swobodny przepływ i decyzyjność podmiotów gospodarczych w zakresie miejsca inwestowania to jeden z fundamentów struktur europejskich - dodała.

Zagrożenia

Jan Maria Jackowski wskazywał na zagrozenia, jakie jego zdaneim niesie prezydentura Macrona. - Mi się wydaje, że to, co może być groźne, to deklaracja pana prezydenta Macron, że jest zwolennikiem Europy różnych prędkości. Tak naprawdę, strukturalnie dla Polski, dla naszej obecności w Unii Europejskiej, to jest bardzo groźne. Proszę zwrócić uwagę, że dwóch głównych kandydatów do prezydentury we Francji, pani Le Pen i pan Macron, w gruncie rzeczy opowiadali się za zmianami w Unii, czy raczej pozycji Francji w UE. Pani Le Pen deklarowała, że jak dojdzie do władzy to będzie Frexit i wyjście Francji z Unii Europejskiej, co oznaczałoby jej rozpad. Natomiast pan Macron opowiada się za Europą różnych prędkości, co też w perspektywie może oznaczać zmianę dotychczasowej formuły UE, groźną dla Polski - mówił senator PiS.

Wzmocnienie UE?

Czesław Mroczek podkreślił, że Macron chce wzmocnienia Europy - Francuskie wybory były ważne nie tylko dla Francji i Francuzów, ale były ważne dla całego świata, szczególnie dla Unii Europejskiej. Musimy powiedzieć za jakimi zmianami w UE byli kandydaci Le Pen i Macron. Le Pen była za rozwaleniem Unii a Macron za jej wzmocnieniem. Wybrany został prezydent Francji, który chce wzmacniać Unię. Z punktu widzenia wspólnoty politycznej udało się stworzyć coś niezwykle ważnego dla Polski. Jesteśmy w Europie, tej politycznej wspólnocie, która wyznacza nasze bezpieczeństwo i nasz rozwój. I te wybory francuskie dotykały rzeczy strategicznych - podkreślił poseł PO. - Wygrana Macrona dla wspólnoty europejskiej jest niezwykle ważna - dodał.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której mówiono również o sprawie przetargu na caracale oraz reprywatyzacji w Warszawie.

***

Tytuł audycji: Tydzień kontra tydzień

Prowadzili: Krzysztof Grzesiowski

Goście: Elżbieta Zielińska (posłanka Kukiz '15), Jan Maria Jackowski (senator Prawa i Sprawiedliwości), Czesław Mroczek (poseł PO)

Data emisji: 14.05.2017

Godzina emisji: 12.09

dcz/zi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Duda - Macron. Serdeczna rozmowa prezydentów, zbieżne stanowiska

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2017 16:01
Chciałbym, żeby nastąpił swoisty reset w relacjach polsko-francuskich, które w ostatnim czasie z różnych przyczyn bywały trudne - powiedział w sobotę w Krakowie prezydent Andrzej Duda.
rozwiń zwiń