X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jak po reformie będzie funkcjonować wymiar sprawiedliwości?

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2017 15:08
- Wreszcie sądy będą dla ludzi - powiedziała w audycji "Tydzień kontra tydzień" Małgorzata Gosiewska, oceniając efekty przyjętych przez Senat nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz nowelizacji ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych.
Audio
  • Czemu służy reforma wymiaru sprawiedliwości? (Jedynka/Tydzień kontra tydzień)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

Jak pisze w swoim komunikacie Ministerstwo Sprawiedliwości, które przygotowało reformę KRS, zwiększy ona stopień demokratyzacji trybu wyboru kandydatów do Rady oraz zobiektywizuje ten tryb, a także wprowadzi cywilizowane, europejskie standardy. Senat przyjął również bez poprawek poselską nowelizację ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych, której podstawowym celem - jak pisze w swoim komunikacie resort sprawiedliwości - jest usprawnienie działania sądów, tak aby zaczęły działać szybko, efektywnie, a wyroki wydawane przez sędziów budziły zaufanie Polaków.

- Wreszcie sądy będą dla ludzi - stwierdziła Małgorzata Gosiewska z PiS. Podkreśliła, że sądy mają być sprawiedliwe i dodała, że chciałaby, aby Polacy nabrali zaufania do sądów. Jej zdaniem, nie jest to możliwe z sądami, z którymi w tej chwili mamy do czynienia. Gosiewska poinformowała, że wśród spraw, które trafiają do jej biura poselskiego, jedną z najczęstszych jest niesprawiedliwość sądów i wymiaru sprawiedliwości. - Osób skrzywdzonych jest bardzo wiele - powiedziała. 

- Pod pretekstem odkomunizowania składu sędziowskiego mamy wprowadzenie bolszewickiego systemu - ocenił Andrzej Halicki z PO. Jego zdaniem nowelizacja z upowszechnieniem i usprawnieniem pracy sądów nie ma nic wspólnego. - To jest nadzór polityczny - stwierdził. Halicki wskazał, że pod hasłem walki z komunizmem zmiany wprowadza Stanisław Piotrowicz, prokurator z okresu stanu wojennego. Dodał też, że Jarosław Kaczyński jest niekonsekwentny. - Gwarancja sprawiedliwości musi być oparta na samorządzie sędziowskim – to są jego słowa - przypomniał poseł PO.

Mirosław Maliszewski z PSL porównał sytuację w Polsce do Chin, gdzie na każdym szczeblu jest dualizm władzy i obok urzędnika siedzi komisarz, który w imieniu partii nadzoruje poprawność podejmowania decyzji. - W Polsce doprowadzimy niedługo do tego, mówię tu o PiS, że nie będzie nawet dwóch komisarzy, tylko jeden, który będzie w imieniu partii wydawał decyzje - stwierdził poseł. Wskazał, że głównym zarzutem do wymiaru sprawiedliwości jest przewlekłość postępowań. Jego zdaniem sądy zawsze będą źle oceniane przez dużą część społeczeństwa, ponieważ z dwóch spierających się stron jedna wychodzi niezadowolona z werdyktu. 

Goście audycji dyskutowali też o opłacie paliwowej, ustawie o regionalnych izbach obrachunkowych i ustaleniach komisji weryfikacyjnej. Posłuchaj nagrania.

***

Tytuł audycji: Tydzień kontra tydzień

Prowadzi: Krzysztof Grzesiowski

Goście: Małgorzata Gosiewska (PiS), Andrzej Halicki (PO), Mirosław Maliszewski (PSL)

Godzina emisji: 12.10

Data emisji: 16.07.2017

fc/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jarosław Kaczyński: sądownictwo cierpi na dwie poważne choroby

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2017 15:28
Sądownictwo cierpi na dwie poważne choroby: upadek zasad moralnych i niesprawność, przewlekłość postępowania - mówił w piątek na konferencji prasowej prezes PiS Jarosław Kaczyński.
rozwiń zwiń