Spór o reformę sprawiedliwości. Co zmieni spotkanie prezesa PiS i prezydenta?

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2017 13:59
Prezydent rozmawiał w piątek z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. Spotkanie to rozpoczęło cykl konsultacji w sprawie ustaw, dotyczących reformy wymiaru sprawiedliwości, które głowa państwa ma przedstawić do końca miesiąca. Możliwe konsekwencje tego spotkania omawiali w Jedynce Łukasz Schreiber (PiS), Andrzej Czerwiński (PO) i Marek Jakubiak (Kukiz'15).
Audio
  • Spór o sądy. Co zmieni spotkanie szefa PiS i prezydenta? (Tydzień kontra tydzień/Jedynka)
Andrzej Duda i Jarosław Kaczyński
Andrzej Duda i Jarosław KaczyńskiFoto: PAP/Leszek Szymański

Dwuipółgodzinne rozmowy dotyczyły tematów najważniejszych dla Polski – mówił po nich rzecznik prezydencki, dodając, że prezydent liczy, iż jego projekty uzyskają poparcie w Sejmie. Rzeczniczka PiS Beata Mazurek poinformowała o dobrej atmosferze podczas uzgodnień w sprawie reformy wymiaru sprawiedliwości.

Poseł PiS Łukasz Schreiber powiedział, że tak jak wszyscy, był zaskoczony tą rozmową. Jednak, jak ocenił, nie ma w tym nic sensacyjnego, że prezydent spotyka się z liderem większości parlamentarnej. To jest chyba rzecz normalna, znana w polskiej tradycji – stwierdził.

Czego oczekuje PiS, jeśli chodzi o projekty prezydenckie? Polityk PiS tłumaczył, że partia spodziewa się gruntownej reformy wymiaru sprawiedliwości. Przyznał, że było w tamtych  ustawach parę błędów, wyraził nadzieję, że uda się je wyeliminować, ale duch ustaw zostanie ten sam. Ocenił, że wymiar sprawiedliwości w Polsce cierpi na "korporacjonizm" i nie ma zaufania społecznego. Dodał, że prezydent nie może ugiąć się pod naciskiem nieżyczliwych reformie.

Andrzej Czerwiński, poseł PO, powiedział, że jego partia chce zobaczyć, co powstanie w rezultacie. - PiS chciał uporządkować sytuację, jednak zderzył się jak ze ścianą ze społeczeństwem, zjednoczył opozycję – mówił gość Jedynki. – Nikt nie wie, co wyniknie ze sporu prezydenta z rządem – a raczej Jarosławem Kaczyńskim – mówił. Jak stwierdził, prezydent nie powinien ugiąć się pod presją prezesa PIS.

Marek Jakubiak (Kukiz’15) stwierdził, że sądownictwo trzeba reformować. Jego partia uznała, że te ustawy mają wady, a ponieważ nie można było przekonać PiS, posłowie udali się do prezydenta. Ten podjął taką decyzję również po namowach Kukiz'15 – stwierdził, zaznaczając, że przyczyną był tutaj i sprzeciw społeczeństwa. Jego zdaniem sytuacja jest jasna – przytoczył słowa jednego z polityków PiS, że jest wola porozumienia, a oznacza to, że porozumienia nie ma.

***

W programie była mowa również m.in. o krytyce, jaka spadła ostatnio na rzecznika prezydenta, forum ekonomicznym w Krynicy i o planie wicepremiera Mateusza Morawieckiego w sprawie inwestycji. Więcej w audycji Jedynki.

***

Tytuł audycji: Tydzień kontra tydzień

Prowadzi: Marek Mądrzejewski

Goście: Marek Jakubiak (Kukiz'15), Andrzej Czerwiński (Platforma Obywatelska), Łukasz Schreiber (Prawo i Sprawiedliwość)

Godzina emisji: 12.15

Data emisji: 10.09.2017

agkm/kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

"Cała Polska ma być strefą inwestycyjną". Wicepremier: to nie korekta, a przełom

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2017 12:38
Wicepremier Mateusz Morawiecki przedstawił swój sposób na pobudzenie inwestycji na forum w Krynicy. Specjalne Strefy Inwestycyjne mają być zastąpione jednolitym obszarem inwestycyjnym, który ma objąć cały kraj. Inwestujący mogą liczyć na zachęty podatkowe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Agencja Moody's nie opublikowała raportu nt. Polski. Analitycy - ryzyka się nie zmaterializowały

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2017 11:03
Agencja ratingowa Moody's nie dokonała rewizji ratingu Polski i nie opublikowała w piątek raportu kredytowego na temat Polski. Nie zaskoczyło to analityków - jak mówią rynek nie oczekiwał zmiany, ryzyka nie wzrosły.
rozwiń zwiń