Krytyczna rezolucja wobec Polski. "Nie wchodźmy w targowicki paradygmat"

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2017 13:18
Europosłowie na sesji w Strasburgu przyjęli krytyczną wobec Polski rezolucję. Parlament Europejski rozpoczął też procedurę uruchamiającą artykuł 7. unijnego traktatu. Na razie mowa jest o pierwszym etapie, czyli wniosku do krajów stwierdzającym zagrożenie dla praworządności w Polsce. O sprawie mówili goście audycji "Tydzień kontra tydzień".
Audio
  • Jakub Dymek i Adrian Stankowski o rezolucji wobec Polski (Tydzień kontra tydzień/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Parlament Europejski

Jakub Dymek ("Krytyka Polityczna") uważa, że cała ta sytuacja, w której Unia Europejska jest niejako pośrednikiem w polskich sprawach, jest tragiczna dla wszystkich uczestników tego sporu.

- Traci na tym Prawo i Sprawiedliwość, gdyż musi się tłumaczyć i traci kontrolę, podmiotowość w polityce międzynarodowej. Z drugiej strony, niekorzystne jest to także dla europosłów, którzy musieli głosować za rezolucją - tłumaczył gość Jedynki.

Adrian Stankowski ("Gazeta Polska Codziennie") stwierdził, że nie należy wchodzić w "targowicki paradygmat". Jak mówił, to za czasów konfederacji targowickiej uczyniono sędzią w naszych polskich sprawach carycę Katarzynę.

- Teraz mamy podobną sytuację. Skutkiem ewentualnych sankcji będzie pozbawienie Polski prawa głosu, a co za tym idzie doprowadzenie do sytuacji, kiedy Polska nie mając wpływu na kształt regulacji europejskich będzie musiała się do nich stosować - podkreślił dziennikarz.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której mówiono także o dwuleciu rządu Beaty Szydło oraz sporze między prezydentem a szefem MON.

***

Tytuł audycji: Tydzień kontra tydzień

Prowadzi: Krzysztof Grzesiowski

Goście: Jakub Dymek ("Krytyka Polityczna") i Adrian Stankowski ("Gazeta Polska Codziennie")

Data emisji: 19.11.2017

Godzina emisji: 12.10

mr/mg

Czytaj także

Polska na celowniku instytucji unijnych. Echa debaty w PE

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2017 19:46
Nie milkną echa środowych wydarzeń w Parlamencie Europejskim. Goście "Pulsu Trójki" dyskutowali na temat zaangażowania polskich europosłów w debatę na temat sytuacji w naszym kraju.
rozwiń zwiń