Polska w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. "Nowe możliwości, nowy potencjał”

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2018 14:10
- Nasza racja stanu to podkreślanie roli prawa międzynarodowego – mówił w Jedynce Adrian Stankowski z ”Gazety Polskiej”. - Mamy potencjał do działania, zobaczymy, jak zostanie wykorzystany – stwierdził Michał Kolanko z ”Rzeczpospolitej”.
Audio
  • Polska w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, wizyta szefa MON w USA, nowelizacja prawa wyborczego, wybory do KRS (Tydzień kontra Tydzień/Jedynka)
Prezydent Andrzej Duda na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ
Prezydent Andrzej Duda na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZFoto: Kancelaria Prezydenta/ Flickr

1 stycznia Polska objęła na dwa lata niestałe członkostwo w Razie Bezpieczeństwa.

- Rzeczywiste decyzje podejmują stali członkowie Rady Bezpieczeństwa. Jednak udział Polski w tym najważniejszym gremium, decydującym o bezpieczeństwie na świecie, jest istotny. Polska może inicjować swoje projekty, umieszczać w agendzie to, co uważa za ważne. A wiele spraw dzieje się nieoficjalnie - ocenił Adrian Stankowski. Dodał, że przynależność do RB umożliwia nam również kontakt z najważniejszymi graczami na arenie światowej.

Michał Kolanko przypomniał, że teraz klimat geopolityczny zmienił się na naszą niekorzyść za sprawą Rosji. Ocenił, że obecność w Radzie to nowe możliwości, nowy potencjał, ale dopiero zobaczymy, jak polska dyplomacja będzie sobie radzić z nowymi zadaniami. Publicysta zauważył, że prezydent będzie miał więcej do powiedzenia w najważniejszych światowych dyskusjach geopolitycznych. Może to też wykorzystać w relacjach wewnętrznych – dodał dziennikarz. Zaznaczył, że nie wiemy wciąż, jak ułożą się relacje głowy państwa z nowym szefem MSZ.

Adrian Stankowski stwierdził, że nasza racja stanu to podkreślanie aspektu przestrzegania prawa międzynarodowego i ostracyzmu wobec tych, którzy je łamią, a Polska jako reprezentant Europy Środkowej powinna być rzecznikiem państw regionu, zwłaszcza Ukrainy.

Więcej w nagraniu audycji.

W programie była mowa m.in. o planowanym spotkaniu ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza z wiceszefem Komisji Europejskiej, wizycie prezydenta i członków rządu w Stanach Zjednoczonych, konsekwencjach nowelizacji kodeksu wyborczego oraz wyborach  do Krajowej Rady Sądownictwa.

Tytuł audycji: Tydzień kontra tydzień

Prowadził: Marek Mądrzejewski

Goście: Adrian Stankowski ("Gazeta Polska Codziennie", Telewizja Republika), Michał Kolanko ("Rzeczpospolita")

Godzina emisji: 12.10

Data emisji: 21.01.2018

agkm/ag

 

Czytaj także

„Wizyta prezydenta w USA to wzmocnienie naszego bezpieczeństwa”

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2018 22:44
Prezydent Andrzej Duda poleciał do Nowego Jorku, gdzie po południu polskiego czasu weźmie udział w debacie w ONZ na temat broni masowego rażenia. To właśnie rozmowy w ONZ są głównym celem kilkunastogodzinnej wizyty polskiej delegacji w Nowym Jorku. Gościem Polskiego Radia 24 był Jarosław Guzy, ekspert ds. międzynarodowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stosunki militarne i gospodarcze Polski z USA

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2018 19:15
Prezydent Andrzej Duda pojechał do Nowego Jorku na spotkanie Rady Bezpieczeństwa ONZ. Niemal w tym samym czasie minister obrony Mariusz Błaszczak zakończył w Waszyngtonie rozmowy w sprawie zakupu amerykańskich Patriotów.
rozwiń zwiń