Rex Tillerson w Warszawie. "Zabrakło tematu, który jest lejtmotywem naszych stosunków"

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2018 14:45
- Zastanawia mnie, dlaczego nie pojawił się problem, który jest niestety takim lejtmotywem polsko-amerykańskich stosunków, czyli wizy - powiedział w radiowej Jedynce Marcin Piasecki z "Rzeczpospolitej", komentując dwudniową wizytę sekretarza stanu USA Rexa Tillersona w Warszawie.
Audio
  • Publicyści Karol Gac i Marcin Piasecki o wizycie Rexa Tillersona w Warszawie, Światowym Szczycie Gospodarczym w Davos i zjawisku neonazizmu w Polsce (Tydzień kontra tydzień/Jedynka)
Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz (P) i sekretarz stanu Stanów Zjednoczonych Rex Tillerson (L) podczas konferencji prasowej
Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz (P) i sekretarz stanu Stanów Zjednoczonych Rex Tillerson (L) podczas konferencji prasowejFoto: Paweł Supernak/PAP

Publicysta pokreślił, że wie, że Polska nie spełnia formalnych wymogów potrzebnych do zniesienia wiz. Jednak, jak zauważył, "można też się zastanawiać, dlaczego w ramach bliskich stosunków z USA, jako jedno z nielicznych już większych państw UE musimy funkcjonować z amerykańskimi wizami". 

Wizytę Rexa Tillersona w Warszawie Marcin Piasecki ogólnie uznał jednak za udaną. - Z wypowiedzi amerykańskiego sekretarza stanu i naszych polityków wygląda na to, że to była realnie dobra wizyta, która przebiegła bez żadnych tarć. Nie znaczy to jednak, że nie ma poważnych spraw, jeśli chodzi o stosunki polsko-amerykańskie. Pierwsza to kwestia systemu Patriot. Cena zaproponowana przez stronę amerykańską to wręcz kilkukrotne przebicie tego, co Polska wstępnie była gotowa zapłacić. Niewątpliwym zgrzytem we wzajemnych stosunkach byłoby, gdyby do tej transakcji nie doszło - wyjaśnił gość Jedynki.

Z kolei Karol Gac z "Do Rzeczy" zwrócił uwagę, że na trasie wizyt Rexa Tillersona w Europie (poza Warszawą także Londyn, Paryż i Davos) zabrakło Berlina. - Wydaje mi się, że administracja Donalda Trumpa wprowadziła pewną korektę polityki zagranicznej, stąd m.in. takie wizyty, ale rzeczywiście nieobecność Berlina na tej mapie wizyt jest znacząca - stwierdził publicysta.

W audycji rozmawiano jeszcze m.in. o Światowym Szczycie Gospodarczym w Davos i skandalu, który wybuchł po ujawnieniu nagrania z obchodów rocznicy urodzin Adolfa Hitlera zorganizowamnych przez neofaszystów w lesie pod Wodzisławiem Śląskim. Posłuchaj nagrania.

***

Tytuł audycji: Tydzień kontra tydzień

Prowadzi: Krzysztof Grzesiowski 

Goście: Karol Gac ("Do Rzeczy"), Marcin Piasecki ("Rzeczpospolita")

Godzina emisji: 12.10

Data emisji: 28.01.2018

pg/abi

Czytaj także

Sekretarz stanu USA: Polska i Stany Zjednoczone są przeciwne Nord Stream II

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2018 16:51
- Polska i USA razem jesteśmy przeciwni Nord Stream II, który podkopuje całościowe bezpieczeństwo i stabilność energetyczną Europy, zapewniając Rosji jeszcze jedno narzędzie upolitycznienia energetyki - powiedział sekretarz stanu USA Rex Tillerson podczas konferencji prasowej w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rex Tillerson w Warszawie oddał hołd ofiarom Holokaustu

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2018 11:47
Auschwitz-Birkenau to miejsce niewyobrażalnych potworności i tragedii, nigdy nie możemy pozostać obojętni wobec zła - powiedział  sekretarz stanu USA Rex Tillerson podczas uroczystości przed Pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rex Tillerson spotkał się z Jarosławem Kaczyńskim. Rozmowa o bezpieczeństwie i współpracy

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2018 17:00
Z sekretarzem stanu USA Rexem Tillersonem rozmawialiśmy o wszystkich ważnych sprawach polsko-amerykańskich; to była dobra, pożyteczna rozmowa - powiedział w sobotę prezes PiS Jarosław Kaczyński po spotkaniu z amerykańskim politykiem. 
rozwiń zwiń