Andrzej Czerwiński: fundamentem pomnika smoleńskiego jest oszustwo

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2018 13:51
- Pomnik smoleński został postawiony za pomocą fortelu. Jego fundamentem jest oszustwo - mówił dziś na antenie radiowej Jedynki poseł Andrzej Czerwiński z Platformy Obywatelskiej. Wiceprzewodniczący klubu parlamentarnego PO oraz poseł Paweł Lisiecki z Prawa i Sprawiedliwości byli dziś gośćmi audycji "Tydzień kontra Tydzień".
Audio
  • Paweł Lisiecki i Andrzej Czerwiński rozmawiali o pomniku smoleńskim (Jedynka/tydzień kontra Tydzień)
Poseł Andrzej Czerwiński nie wykluczył rozbiórki pomnika smoleńskiego
Poseł Andrzej Czerwiński nie wykluczył rozbiórki pomnika smoleńskiegoFoto: IAR/Łukasz Kowalski

Poseł Paweł Lisiecki wyrażał przekonanie, że pomnik smoleński jest bardzo potrzebny i dobrze się stało, że został po ośmiu latach po katastrofie odsłonięty. - Powiedzenie "czas leczy rany" ma na pewno zastosowanie w tym przypadku. Długo czekaliśmy na ten pomnik – mówił gość audycji - władze Warszawy chciały go postawić na działce, która objęta była roszczeniami.

- Na pewno lepszym pomysłem było odsłonięcie pomnika na placu Piłsudskiego. Katastrofa smoleńska miała tak doniosłe skutki, że wystawienie monumentu upamiętniającego to zdarzenie było konieczne. Przez długie lata do tego dążyliśmy i cieszę się, że do tego w końcu doszło – podkreślał polityk partii rządzącej.

Poseł Andrzej Czerwiński nie zgadzał się z opinią Pawła Lisieckiego, że pomnik będzie łączył Polaków. - Przez te osiem lat widzimy, że strona, która lubi zarządzać kryzysem, czyli Jarosław Kaczyński, perfekcyjnie wykorzystuje tragedię, aby grać na emocjach Polaków – mówił gość radiowej Jedynki.

- Zaczyna się kampania samorządowa, potem kampania parlamentarna i to oczywiście na czas kampanii prezes nakazuje swoim liderom założenie odpowiednich masek i grę aktorską, która przykrywa prawdziwą, wilczą skórę – stwierdził poseł opozycji.

- Eksperci i historycy przyznają zgodnie, że w Polsce na plan dalszy zeszło to, co wydarzyło się w Katyniu, czyli mord dokonany na naszych oficerach, a sednem sprawy nie jest nawet sama katastrofa smoleńska, tylko właśnie pomnik – mówił poseł Czerwiński.

- Pomnik został postawiony za pomocą fortelu. Jego fundamentem jest oszustwo – mówił wiceprzewodniczący klubu parlamentarnego PO. - Miejsce pod pomnik przejęte rzekomo na potrzeby obronności, a pod osłoną nocy postawiono pomnik. Dobrze by było, żeby ta wielka tragedia znalazła jakiś wspólny mianownik, żebyśmy się koncentrowali na stracie ludzi, a nie na pomnikach.

Poseł Czerwiński nie chciał się wyraźnie wypowiedzieć, czy Platforma Obywatelska będzie domagała się rozbiórki pomnika lub przeniesienia go w inne miejsce. - Decyzja co do losów pomnika będzie w rękach społeczeństwa, Jarosław Kaczyński podjął decyzję, że pomnik ma stanąć w tym miejscu i nie pozwolił na żadną dyskusję. My uważamy, że jeśli większość społeczeństwa się wypowie, że nie chce w tym miejscu pomnika, to my taką decyzję uszanujemy – mówił Andrzej Czerwiński.

Zapytany przez prowadzącego audycję Marka Mądrzejewskiego, czy to oznacza, że Platforma Obywatelska będzie dążyć do zorganizowania referendum w sprawie pomnika, poseł Czerwiński nie chciał o tym przesądzać. - Nie chcę teraz tego oceniać, jest na to za wcześnie – mówił poseł największej partii opozycyjnej.

Posłowie zaproszeni do studia mówili również o pracy tak zwanej podkomisji smoleńskiej. Komisja, którą kieruje Antoni Macierewicz, ogłosiła 11 kwietnia tak zwany raport techniczny.

- To, że były wybuchy, nie oznacza od razu, że był zamach, ale też tego nie wyklucza. Raport komisji smoleńskiej pokazuje, że ustalenia komisji Millera są możliwe do podważenia – podkreślił poseł Paweł Lisiecki. - Mamy do czynienia z komisją polityczną, która usiłuje udowodnić na siłę swoje hipotezy – odpowiedział na to Andrzej Czerwiński

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której goście rozmawiali również o Marszu Żywych w Oświęcimiu, konflikcie zbrojnym w Syrii oraz o konwencjach swoich partii, które odbyły się w sobotę, 14 kwietnia.

***

Tytuł audycji: Tydzień kontra tydzień

Prowadzi: Marek Mądrzejewski 

Goście: Paweł Lisiecki (PiS), Andrzej Czerwiński (PO)

Godzina emisji: 12.10

Data emisji: 15.04.2018

ms/mg