X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Politycy o nowym budżecie unijnym: lądujemy bardzo dobrze, ale musimy być czujni

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2018 13:27
Wbrew wcześniejszym obawom, nie powinno być dużych cięć w subsydiach dla Polski w nowym unijnym budżecie. Komisja Europejska ogłosiła założenia budżetu na lata 2021-2028. Redukcje ogółu środków przeznaczonych na fundusze spójności i polityki rolnej wyniosą około 5-10 procent. O tym czy Polska skorzysta czy ucierpi po zatwierdzeniu nowego unijnego budżetu rozmawiali goście audycji "Tydzień kontra tydzień".
Audio
  • Politycy w studiu radiowej Jedynki mówili m.in. o nowym unijnym budżecie (Jedynka/Tydzień kontra tydzień)
Redukcje środków przeznaczonych dla Polski w  budżecie unijnym mają być niższe od zapowiadanych.
Redukcje środków przeznaczonych dla Polski w budżecie unijnym mają być niższe od zapowiadanych.Foto: zdjęcie ilustracyjne/shutterstock.com

Ryszard Czarnecki z zadowoleniem przyjął decyzję Komisji Europejskiej. - Sytuacja jest dużo lepsze niż się wydawało - mówił eurodeputowany Prawa i Sprawiedliwości. - Prestiżowe i wpływowe tytuły prasy światowej przedstawiały niepokojący obraz, że duża część funduszy przeznaczonych dla naszego regionu ma być przesunięta do krajów Europu południowej i decydującym kryterium miał być, w myśl tych pogłosek, czynnik bezrobocia wśród ludzi w wieku 18-30 lat, co by oznaczało drastyczne cięcia dla Polski i naszych sąsiadów - przypominał Ryszard Czarnecki.

- Finalnie okazuje się jednak, że lądujemy bardzo dobrze. Zawarliśmy koalicję z Francją w zakresie kształtu budżetu na wspólną politykę rolną i udało się obronić nasze postulaty - podkreślał poseł Czarnecki.

Przedstawiciel koalicji rządowej przypomniał też na antenie Polskiego Radia, że planowane jest zwiększenie budżetu agencji Frontex, która ma siedzibę w Polsce i powiększenie liczby osób przez nią zatrudnionych aż do 10 tysięcy. - Ta oznacza dla nas też pewne korzyści - mówił gość audycji.

- Mamy "pole position" jako Polska, ale teraz musimy dbać, żeby się nie dać wyprzedzić - mówił gość Marka Mądrzejewskiego używając sportowej terminologii.

Optymizmu posła Czarneckiego nie podzielała jednak posłanka Gabriela Lenartowicz z Platformy Obywatelskiej. Podkreślała bowiem, że Komisja Europejska chce uzależnić transfery pieniędzy do krajów członkowskich od przestrzegania przez nie procedur zachowania praworządności. - W jaki sposób to będzie funkcjonowało, to będzie regulowało specjalne rozporządzeni Komisji, które będzie poddane pod głosowanie w Parlamencie Europejskim i Radzie Europejskiej - mówiła posłanka opozycji.

- Ten budżet nie jest wspaniały dla Polski, jest nieco większy, kosztem zwiększenia składki - mówiła posłanka PO - Wysokość środków, jaka trafi do nas, będzie mniejsza niż w poprzedniej perspektywie. Klimat polityczny wobec krajów Europy Środkowej ma na to wpływ - podkreśliła Gabriela Lenartowicz.

Z taką interpretacją nie zgadzała się jednak Agnieszka Ścigaj. - Środki, które mają do nas trafić, z założenia będą niższe - mówiła posłanka z Ruchu Kukiz`15. - To było jasne od dawna. Wcześniej Unia kierowało do nas pieniądze, żeby poprawić naszą sytuację w zakresie poziomu życia czy bezrobocia. To się udało, więc wydatki na spójność muszą być mniejsze - mówiła Agnieszka Ścigaj.

Zdaniem przedstawicielki Ruchu Kukiz`15 największym problemem jest to, że Polska nie wykorzystała tych transferów, by w umocnić małe i średnie przedsiębiorstwa. - W znacznej mierze środki te trafiały do przedsiębiorstw zagranicznych działających w naszym kraju. Powinniśmy zmienić przepisy, tak by te fundusze większym stopniu kierowane były do rodzimych firm - dodała Agnieszka Ścigaj.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której goście mówili również o obchodach Święta 3 Maja, planach usunięcia Pomnika Katyńskiego w Jersey City i o sejmowym proteście opiekunów osób niepełnosprawnych. 

***

Tytuł audycji: Tydzień kontra tydzień

Prowadzi: Marek Mądrzejewski 

Goście: Gabriela Lenartowicz (PO), Ryszard Czarnecki (PiS), Agnieszka Ścigaj (Kukiz `15)  

Godzina emisji: 12.10

Data emisji: 6.05.2018

ms/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czy Polska potrzebuje nowej konstytucji? "Obecna ma wiele mankamentów"

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2018 13:51
Prezydent uważa, że nowa konstytucja lub znacząco zmieniona obecna ustawa zasadnicza mogłaby zostać uchwalona w 2021 roku. Andrzej Duda mówił o tym podczas debaty "Młodzi i przyszłość" w ramach Kongresu "Wspólnie o Konstytucji" na Stadionie Narodowym w Warszawie. W radiowej Jedynce na ten i inne tematy dyskutowali Karol Karski, europoseł PiS i Marta Golbik, posłanka PO.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mirosława Stachowiak-Różecka o wpisie burmistrza Jersey City: mam nadzieję, że wynika to tylko z braku wiedzy

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2018 08:18
Nie słabnie spór wobec planów przeniesienia Pomnika Katyńskiego w Jersey City. Do sprawy odniosła się w radiowej Jedynce Mirosława Stachowiak-Różecka, poseł PiS, kandydatka tej partii na fotel prezydenta Wrocławia.
rozwiń zwiń