Politycy o zbrodni wołyńskiej. "To wyjątkowo trudna rocznica"

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2018 13:12
- Powinniśmy wspierać państwowość ukraińską - powiedział w audycji "Tydzień kontra tydzień" Ryszard Czarnecki (PiS). - Musimy być uwrażliwieni na słowa, które wypowiadamy i na gesty, które wzajemnie wobec siebie wykonujemy - zaznaczyła z kolei Marta Golbik (PO).
Audio
  • Ryszard Czarnecki i Marta Golbik o zbrodni wołyńskiej (Tydzień kontra tydzień)
Pomnik Rzezi Wołyńskiej w Warszawie
Pomnik Rzezi Wołyńskiej w WarszawieFoto: IAR/Łukasz Kowalski

Ryszard Czarnecki stwierdził, że dziś polskie władze mówią głosem polskiego narodu. - Jesteśmy realistami, pragmatykami i wiemy, że w interesie Polski jest wspieranie państwowości ukraińskiej. Na ołtarzu dobrej współpracy z Ukrainą nie możemy składać pamięci o naszych rodakach, zamordowanych często bardzo okrutnie, tylko dlatego, że byli Polakami - tłumaczył europoseł.

Dodał, że "ta zbrodnia nie została rozliczona, a strona ukraińska nie uderzyła się w piersi". - Szkoda, bo trudniej będzie budować pojednanie. My mamy obowiązek pamięci o naszych rodakach. To część polskiej historii - podkreślił polityk.

Marta Golbik uważa, że to wyjątkowo trudna rocznica. Jak mówiła, głównie ze względu na rozmiar tragedii jaka wydarzyła się na Wołyniu. - Kluczowa jest współpraca między Polską a Ukrainą. Potrzebne są dobre relacje z całym narodem ukraińskim, ponieważ największym zagrożeniem jest Władimir Putin i Rosja, z którą Ukraina toczy wojnę - tłumaczyła.

Gość Jedynki zaznaczyła, że "to przykra sprawa, że ta rocznica nie odbyła się wspólnie".

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Tydzień kontra tydzień

Prowadził: Marek Mądrzejewski

Goście: Ryszard Czarnecki (PiS) i Marta Golbik (PO)

Data emisji: 15.07.2018

Godzina emisji: 12.10

mr/kh

Czytaj także

Prezydent: na Wołyniu nie było żadnej wojny polsko-ukraińskiej, było ludobójstwo

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2018 20:52
- Oczekuję prawdy historycznej: na Wołyniu nie było żadnej wojny polsko-ukraińskiej, dochodziło tam do ludobójstwa na Polakach - oświadczył prezydent Andrzej Duda, pytany o przyczyny, dla których nie zorganizowano wspólnych polsko-ukraińskich obchodów 75. rocznicy rzezi wołyńskiej.
rozwiń zwiń