X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Publicyści komentują decyzję senatu w sprawie referendum. "Entuzjazm prezydenta gasł"

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2018 13:43
- Inicjatywa była chybiona i chyba sam prezydent to dostrzegał - mówił o prezydenckiej propozycji referendum Karol Gac w audycji "Tydzień kontra tydzień" w Jedynce. Goście Henryka Szrubarza komentowali też inne ważne wydarzenia w polskiej polityce w ostatnich dniach.
Audio
  • Prezydent Andrzej Duda o referendum konstytucyjnym (IAR)
Obrady senatu
Obrady senatuFoto: PAP/Tomasz Gzell

Senat odrzucił wniosek prezydenta o przeprowadzanie referendum konstytucyjnego. Politycy Prawa i Sprawiedliwości podkreślali, że termin proponowanego przez Andrzeja Dudę ogólnopolskiego głosowania jest "niefortunny". Taką opinię podziela Marcin Piasecki z "Rzeczpospolitej". Jego zdaniem proponowana data 10 i 11 listopada stwarzałaby ryzyko "kompromitująco niskiej" frekwencji. Publicysta nawiązał też do pytań, które miałyby być zadane w referendum. Uznał je za "niezrozumiałe dla części obywateli".

Karol Gac (DoRzeczy.pl) twierdzi, że od początku Prawo i Sprawiedliwość było "zdystansowane" od pomysłu prezydenta. Jako jeden z powodów wymienił brak konstytucyjnej większości partii rządzącej w parlamencie. - Można i należy spytać naród o zdanie w sprawie zmian w konstytucji, tylko logika przewiduje, że partia rządząca powinna mieć odpowiednią większość i dopiero potem konsultować pewne zmiany ze społeczeństwem - powiedział dziennikarz na antenie Jedynki.

Publicyści rozmawiali o tym, czy wynik senackiego głosowania w sprawie referendum wpłynie na relacje prezydenta z jego macierzystą partią. - Wydawałoby się, że prezydent "odpuszczając" referendum jednocześnie coś uzyskał od Prawa i Sprawiedliwości - mówił Marcin Piasecki dodając, że być może chodzi tu o uzyskanie "twardego poparcia" ugrupowania dla Andrzeja Dudy w kolejnych wyborach prezydenckich.

Z kolei Karol Gac ocenił kwestię powrotu do dyskusji o zmianach w konstytucji w innym terminie. - Referendum nie będzie, zmiany w konstytucji w najbliższej przyszłości również i dopiero wybory parlamentarne być może wyłonią większość potrzebną do jej zmiany - podsumował publicysta DoRzeczy.pl.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której dyskutowano również o sporze dotyczącym nowelizacji ustaw sądowych, a także wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, dotyczącego odmówienia ekstradycji polskiego obywatela z Irlandii przez tamtejszy sąd oraz o zmianach w ordynacji obowiązującej podczas wyborów do Parlamentu Europejskiego. Przy okazji zbliżającej się rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego pojawił się też temat opieki państwa nad powstańcami.

***

Tytuł audycji: Tydzień kontra tydzień

Prowadził: Henryk Szrubarz

Goście: Karol Gac (DoRzeczy.pl), Marcin Piasecki (Rzeczpospolita)

Data emisji: 8.07.2018

Godzina emisji: 12.10

msze/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Paweł Mucha: brak referendum to nie porażka prezydenta, Zawiodła demokracja partycypacyjna

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2018 20:12
- Przegrane głosowanie ws. referendum konsultacyjnego dot. zmian w konstytucji nie jest porażką prezydenta Andrzeja Dudy, tylko demokracji partycypacyjnej, porażką z perspektywy ogólnospołecznej - ocenił w czwartek wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha.
rozwiń zwiń