Eksperci: PiS może wygrać, ale nie przejąć władzy. "Chodzi o taktyczny błąd"

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2018 13:51
Szef PiS proponował na konwencji centralizację polityki – o tym mówili w Jedynce politolodzy Mateusz Zaremba i Kazimierz Kik. Zwrócono uwagę, że PiS ma małą zdolność koalicyjną, stąd wygrana nie musi oznaczać przejęcia władzy w jednostce samorządowej.
Audio
  • Kampania samorządowa, strategie wyborcze, spory o reformę wymiaru sprawiedliwości (Tydzień kontra tydzień/Jedynka)
Konwencja PiS
Konwencja PiSFoto: PAP/Bartłomiej Zborowski

W Warszawie w niedzielę zorganizowano konwencję PiS, otworzyło ją wystąpienie prezesa partii Jarosława Kaczyńskiego. - To ogólne odniesienie do polityki, początek maratonu kampanijno-wyborczego. Szef PiS opowiedział się za centralizacją polityki, uspójnieniem polityki rządu i samorządu – mówił Mateusz Zaremba (SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny), komentując tę przemowę. Przypomniał w tym kontekście -kontrpomysł PSL, Polskie Stronnictwo Ludowe proponowało wzmocnienie samorządów.

- Podpisanie porozumienia trzech ugrupowań prawicy wskazuje na jedność podczas kolejnych wyborów – zauważył z kolei prof. Kazimierz Kik z Uniwersytetu im. Jana Kochanowskiego. - Szef PiS zapytał, czy samorządy mają utrudniać reformy – dodał Kik. To  w jego ocenie wskazanie na potrzebę pewnego ujednolicenia polityki centralnej z politykami lokalnymi.

Kampania w toku

Czy kampania może być merytoryczna, w warunkach tak dużej polaryzacji politycznej? - Jest taka szansa po stronie PiS – ocenił prof. Kazimierz Kik z Uniwersytetu im. Jana Kochanowskiego. Dodał, że PiS będzie prezentowało założenia programowe, które będą wkomponowane w strategiczne plany przyszłych wyborów, także do polskiego parlamentu. Jego zdaniem będzie to próba zaproponowania Polakom planu działań wkomponowanego w strategiczną wizję reform w Polsce w całym kraju.

Mateusz Zaremba (SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny) stwierdził, że kandydaci ubiegający się o urząd w momencie gdy przewodniczący PKW wzywał wcześniej do zaprzestania działań agitacyjnych – powinni byli uwzględnić te apele i przeprosić za te działania, które według PKW nie były zgodne z prawem. - Nie można o tym zapominać, bo nie powinno się przechodzić nad tym do porządku dziennego, że nie ma szacunku do reguł gry wyborczej - mówił.

Mateusz Zaremba uważa, że w dużych miastach czy na poziomie województw będzie widoczny spór polityczny. Jednak na poziomie gmin widoczny będzie według niego wymiar lokalny. Dodał, że nawet wygrana w jednostce samorządu nie przesądza wygranej, bo może tam powstać koalicja mniejszych partii.

Prof. Kik zgodził się, że PiS może wygrać, ale nie przejąć władzy np. w niektórych sejmikach. Zdolności koalicyjne PiS są niewielkie – ten błąd taktyczny może stanąć na drodze sukcesu PiS – powiedział politolog.

Zaremba dodał, że kampania wyborcza toczy się teraz najmocniej o niezdecydowanych wyborców.

**

PKW zarejestrowała 26 komitetów wyborczych – termin rejestracji minął w poniedziałek. Tylko taki komitet może zgłosić kandydatów i prowadzić na ich rzecz agitację wyborczą. Wyborcy będą głosować na pojedynczej wielkoformatowe karcie, tzw. płachcie. Jak zapowiedział wcześniej przewodniczący PKW Wojciech Hermeliński, karty będą miały rozmiar od A4 do A2, zatem będą wygodniejsze niż wcześniej przewidywany format A0, a książeczka ma pojawić się tylko wtedy, gdy liczba komitetów wyborczych na liście będzie większa niż 20. Wybory będą miały miejsce 21 października a ewentualne drugie tury 4 listopada. Teraz będą się tworzyły komisje terytorialne, obwodowe. PKW przygotowuje się do przekazania im wytycznych, m.in. w kwestii sposobu głosowania.

***

W programie była mowa była również o zmianach w systemie wymiaru sprawiedliwości, procedurze wyboru sędziów do Sądu Najwyższego, KRS wyłoniła część kandydatów. Więcej w audycji.

***

Tytuł audycji: Tydzień kontra tydzień

Prowadził: Henryk Szrubarz

Goście: prof. Kazimierz Kik z Uniwersytetu im. Jana Kochanowskiego, Mateusz Zaremba ((SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny)

Data emisji: 02.09.2018

Godzina emisji: 12.10

agkm/kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

PO rusza z kolejnym "konwojem wstydu" PiS

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2018 11:11
PO uruchomiła w niedzielę kolejną akcję z cyklu "konwój wstydu" PiS, w ramach której w całej Polsce jeździć będą mobilne billboardy pod hasłem "PiS wziął miliony". Tym razem formacji rządzącej zarzucono m.in. "zamiatanie pod dywan" tzw. afery radomskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier: najświętszym obowiązkiem zmieniać Polskę na rzecz wszystkich obywateli [RELACJA]

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2018 15:16
- My przestrzegamy konstytucji, będziemy przestrzegać zawsze; to jest dla nas święte prawo, ale mamy najświętsze prawo i obowiązek zmieniać Polskę na rzecz wszystkich obywateli - powiedział w niedzielę premier Mateusz Morawiecki. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

PiS przygotowało "PiS-busy" i rusza w Polskę promować program na wybory samorządowe

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2018 12:16
PiS przygotowało specjalne kampanijne "PiS-busy", którymi już w niedzielę ruszy w Polskę promować swój program na wybory samorządowe. "PiS-busem" podróżować będą politycy Prawa i Sprawiedliwości, w tym premier Mateusz Morawiecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jarosław Kaczyński: idziemy razem ku zwycięstwu, idziemy ku Polsce lepszej

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2018 12:35
- Idziemy razem ku zwycięstwu, idziemy ku lepszej Polsce i ku temu, by wspólnym wysiłkiem doprowadzić do tego, by za 15-20 lat w Polsce było tak, jak na zachód od naszych granic - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas niedzielnej konwencji wyborczej partii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Liderzy Zjednoczonej Prawicy podpisali porozumienie przed wyborami samorządowymi

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2018 15:20
Prezes PiS Jarosław Kaczyński, szef Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro i przewodniczący Porozumienia Jarosław Gowin podpisali podczas niedzielnej konwencji samorządowej w Warszawie porozumienie dotyczące współpracy w ramach Zjednoczonej Prawicy.
rozwiń zwiń