Wybory samorządowe. Jak bardzo władze lokalne wpływają na funkcjonowanie kraju?

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2018 13:36
O nadchodzących wyborach samorządowych i partyjnych propozycjach na nie rozmawiali na antenie radiowej Jedynki: Czesław Mroczek z Platformy Obywatelskiej, Jerzy Jachnik z Kukiz’15 i Tomasz Latos z Prawa i Sprawiedliwości.
Audio
  • Czesław Mroczek, Jerzy Jachnik, Tomasz Latos mówili o nadchodzących wyborach samorządowych (Tydzień kontra tydzień/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

- Wokół samorządów pojawiły się zagrożenia wynikające z działań partii rządzącej, które polegają na ograniczaniu ich kompetencji. My, jako Koalicja Obywatelska, odpowiadamy na to, że samorząd jest podstawą rozwoju wspólnot lokalnych i trzeba ich bronić - mówił Czesław Mroczek.

Polityk Platformy uważa również, że "nie udałyby nam się te zmiany po 1989 roku, gdyby nie było dobrego narzędzia ustrojowego jakim jest samorząd”. - Sukces Polski to zasługa tysięcy marszałków, burmistrzów, starostów i radnych, którzy pracowali na to przez blisko 30 lat, dlatego zwiększymy w nich finansowanie i przywrócimy to, co PiS odebrał - dodał samorządowiec.

Tomasz Latos  odpowiedział, mówiąc, że "oczywiście partia rządząca nie zamierza ograniczać władzy lokalnej". - My zawsze byliśmy i jesteśmy za Polską samorządną, dlatego konsekwentnie będziemy realizować nasz program. Pamiętajmy jednak, że na razie na 16 województw w 15 rządzi PO z koalicjantami - zauważył polityk PiS.

- Wiele spraw w urzędach jest realizowanych zbyt wolno, a także nie są wykorzystywane optymalnie środki unijne. Jeżeli to się komuś nie podoba i chce dokonać zmian to musi odważnie zagłosować 1 października. Władza się zużywa i po jakimś czasie wymaga pewnego odświeżenia, a od 12 lat w większości regionów rządzi Platforma - przypomniał Latos.

- PiS i PO mówią o samorządach, a jedyne, co organizują, to kampanie centralne. W ogóle nie rozmawia się w ten sposób o istocie rzeczy - punktował Jerzy Jachnik. Poseł wspomniał także, że "samorządy powinny być zostawione samorządowcom, ludziom w terenie". - Niech lokalni działacze sobie u siebie decydują - uważa gość programu.

- Tymi sposobami, które uprawiają PiS i PO sprowadza się do tego, że ludzie są mamieni kolejną propagandą i już sami nie wiedzą komu wierzyć. My uważamy, że samorządy trzeba oddać obywatelom - stwierdził Jerzy Jachnik.

Więcej do wysłuchania w zapisie audycji.

***

Tytuł audycji: Tydzień kontra tydzień

Prowadził: Henryk Szrubarz

Goście: Czesław Mroczek (Platforma Obywatelska), Jerzy Jachnik (Kukiz’15), Tomasz Latos (Prawo i Sprawiedliwość)

Data emisji: 9.09.2018

Godzina emisji: 12.14

jp/abi

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Agnieszka Ścigaj: nie da się prowadzić polityki centralnej w samorządach

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2018 11:23
- Tak to wygląda i jest to straszne. Jesteśmy przed wyborami samorządowymi, które dotykają ludzi bezpośrednio. Szumne starcie tytanów za pieniądze podatników, spektakle urządzone w Warszawie to centralna polityka partyjna - mówiła w Polskim Radiu 24 Agnieszka Ścigaj (Kukiz'15).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konwencja wyborcza PSL w Warszawie. Władysław Kosiniak-Kamysz: mamy najlepszą drużynę, wygramy te wybory

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2018 12:13
W niedzielę w Warszawie rozpoczęła się krajowa konwencja wyborcza PSL, podczas której m.in. w prezentacji "Trzy filary samorządu" przedstawione zostaną propozycje programowe ugrupowania. - Jesteśmy przygotowani do maratonu wyborczego i wygramy - oświadczył prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.
rozwiń zwiń