Spotkanie Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa. Komentarze polityków

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2018 13:19
Prezydent Andrzej Duda podczas wizyty w Białym Domu zaproponował prezydentowi Donaldowi Trumpowi budowę amerykańskiej bazy wojskowej w Polsce. Nazwał ją "Fort Trump". Jak efekty tej wizyty oceniają politycy?
Audio
  • Politycy o wizycie Andrzeja Dudy w Białym Domu (Jedynka/Tydzień kontra tydzień)
Czy Fort Trump powstanie w Polsce?
Czy "Fort Trump" powstanie w Polsce?Foto: Shutterstock

Marek Sawicki z PSL krytykował przebieg spotkania Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem, a także sposób, w jaki została podpisana deklaracja o współpracy ze Stanami Zjednoczonymi. - Ta wizyta wyglądała na bardzo nieprzygotowaną. Wielokrotnie byłem za granicą, podpisywałem różne umowy handlowe i porozumienia. Nie zdarzyło się, żeby podpisywać je stojąc, a już na pewno bez udziału polskiej flagi - tłumaczył polityk.

Zdaniem Izabeli Leszczyny z PO podczas spotkania prezydentów nie wydarzyło się nic, "co by było wartością dodaną". - Wszyscy już potwierdzili deklarację o współpracy. Radosław Sikorski i Condoleezza Rice podpisali tożsame dokumentu. To, że prezydent podpisał dokument teraz, na stojąco, nie zmieniło pozycji Polski - stwierdziła.

Z kolei Tomasz Latos z PiS bronił prezydenckiej wizyty mówiąc, że opozycja nie byłaby sobą, gdyby nie krytykowała strony rządzącej. - Powinniśmy się cieszyć, że coś, co zostało w przeszłości zaniedbane, dzięki zmianom w administracji amerykańskiej jest teraz możliwe. Wzmacniajmy obecność Stanów Zjednoczonych w Polsce - podkreślił.

***

Tytuł audycji: Tydzień kontra tydzień

Prowadził: Henryk Szrubarz

Goście: Marek Sawicki (poseł PSL), Izabela Leszczyna (posłanka PO), Tomasz Latos (poseł PiS)

Data emisji: 23.09.2018

Godzina emisji: 12:15

pkur/kwh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Grzegorz Schetyna wezwał prezydenta, by w USA wystąpił też jako przedstawiciel UE

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2018 14:53
- Wzywam Andrzeja Dudę, by w Waszyngtonie wystąpił zarówno w roli prezydenta Polski, jak i przedstawiciela UE - wspólnoty, której Polska jest dumnym członkiem - napisał we wtorek lider PO Grzegorz Schetyna. Dodał, że miarą sukcesu wizyty Dudy w USA będą "konkretne projekty polityczne".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wizyta prezydenta Dudy w Waszyngtonie a współpraca polsko-amerykańska

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2018 11:18
– Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy była bardzo dobra. Miejmy nadzieję, że jej efekty nadejdą w nieodległej przyszłości – ocenił podróż głowy państwa polskiego do Waszyngtonu i spotkanie z przywódcą USA Donaldem Trumpem Ryszard Żółtaniecki, były dyplomata. Ponadto w audycji rozmowa o bieżących relacjach polsko-amerykańskich i możliwościach ich pogłębienia.
rozwiń zwiń