Komisja śledcza ds. KNF? Posłowie: potrzebny jest przekaz za granicę

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2018 14:00
Komisja śledcza, silny międzynarodowy przekaz do inwestorów zagranicznych – to niektóre propozycje posłów różnych partii w związku z aferą wokół Komisji Nadzoru Finansowego.
Audio
  • Afera wokół KNF, setna rocznica niepodległości (Tydzień kontra tydzień/Jedynka)
Siedziba Komisji Nadzoru Finansowego
Siedziba Komisji Nadzoru FinansowegoFoto: Mateusz_Szymanski / Shutterstock.com

W poniedziałek ruszy kontrola w Komisji Nadzoru Finansowego - informował o tym p.o. szefa KNF. Tymczasem minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro wystąpił do pełnomocników Leszka Czarneckiego o przekazanie wszystkich dowodów w sprawie, chodzi m.in. o dostęp do urządzeń, na których był zapis dźwięku czy obrazu rozmów biznesmena z urzędnikami. Opozycja apeluje o powołanie komisji śledczej. Na jutro zapowiedziano także składanie zeznań przez Leszka Czarneckiego – a jego pełnomocnik ma przekazać prokuraturze kolejne nagrania, tym razem także wideo, które mają potwierdzać poprzednie zarzuty. Nagranie ma pochodzić z lipca, a zapowiada je pełnomocnik Leszka Czarneckiego.

- Byłem zaskoczony, że bardzo wysoki urzędnik państwowy spotyka się z osobą, w stosunku do której powinien wykonywać czynności kontrolne i łamie wszelkie reguły, które powinny w takich relacjach obowiązywać – mówił poseł Andrzej Kryj (PiS), pytany o pierwszą reakcję po tym, gdy przeczytał artykuł o rozmowie Czarneckiego z szefem KNF. - Potem zacząłem zadawać pytanie, dlaczego o tej rzekomej propozycji dowiadujemy się sporo później – dodał.

Mówił, że jest zwolennikiem komisji śledczych tylko wtedy, gdy mogą wesprzeć instytucje państwowe, a teraz nie ma niebezpieczeństwa, że prokuratura i służby nie wywiążą się z tego zadania. Zgodził się z Tomaszem Rzymkowskim, że potrzebny jest silny przekaz na zewnątrz, że władze chcą zająć się sprawą solidnie i ją wyjaśnić.

Poseł Andrzej Czerwiński (PO) ocenił, że obóz rządzący stara się teraz odwrócić uwagę od sedna sprawy – tak skomentował uwagi, że może należało o tych taśmach zawiadomić wcześniej. Dodał, że każda władza, która broni marnej sprawy, musi marnie skończyć.

Zauważył, że premier przyjął dymisję szefa KNF, w tej sprawie trwa śledztwo. Komisja śledcza – to dla posła sprawa oczywista. Stwierdził, że obywatele muszą mieć odpowiedzi na pytania, które pojawiają się przy tej sprawie, choćby dlaczego czekano tyle miesięcy. - Nikt tego tak dogłębnie nie zbada, jak komisja śledcza – stwierdził.

Poseł Tomasz Rzymkowski (Kukiz’15) powiedział, że sprawa jest dla niego dość nowa, bo poświęca wiele uwagi komisji ds. Amber Gold. - Mamy do czynienia z początkiem afery, która może być wielokroć większa niż afera Amber Gold. Suma pasywów AG to było około miliarda złotych. Tu cała grupa kapitałowa to około 46 miliardów złotych (chodzi o grupę Leszka Czarneckiego) – mówił. Stwierdził, że sytuacja jest bardzo rozwojowa i  niepokojąca. Dodał, że KNF nadzoruje cały rynek kapitałowy, nie tylko sektor bankowy, ale też np. ubezpieczenia, fundusze inwestycyjne. Ten urząd zawiódł nie po raz pierwszy – ocenił.

Czy to moment na komisję śledczą? – Nie wydaje mi się, bo PR i walor polityczny bierze tutaj górę nad zdrowym rozsądkiem – stwierdził. Dodał, że zanim komisja się ukonstytuuje, będzie koniec kadencji. Zatem prace komisji, jak mówił, obie partie będą wykorzystywać ją w celach kampanii.

Zastanawiałbym się nad specjalną komisją z udziałem międzynarodowych ekspertów – dodał. Jej zadaniem byłoby zapewnienie zagranicznych inwestorów, że nadzór nad finansami w Polsce będzie sprawowany świadomie.

W programie była mowa również o marszu w Święto Niepodległości i koalicjach po wyborach samorządowych.

Tytuł audycji: Tydzień kontra tydzień

Prowadził: Krzysztof Grzesiowski

Goście: Andrzej Czerwiński (PO), Andrzej Kryj (PiS), Tomasz Rzymkowski (Kukiz'15)

Data emisji: 18.11.2018

Godzina emisji: 12.09

agkm/kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Stanisław Żaryn: służby nie podejmowały próby zatrzymania Leszka Czarneckiego

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2018 20:03
- Służby specjalne podległe ministrowi koordynatorowi ds. służb specjalnych nie podejmowały jakiejkolwiek próby zatrzymania Leszka Czarneckiego. Informacje w tej sprawie są nieprawdziwe - poinformował w komunikacie rzecznik ministra koordynatora ds. służb specjalnych Stanisław Żaryn.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef NBP o systemie bankowym: Wszystko jest pod kontrolą

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2018 20:30
Prezes NBP Adam Glapiński zapowiedział, że wkrótce odbędzie się spotkanie w ramach Komitetu Stabilności Finansowej „bo sytuacja tego wymaga”. Jak dodał, nie ma kryzysowej sytuacji, ale "trzymamy rękę na pulsie i chcemy, żeby obywatele czuli się spokojnie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Afera wokół KNF. Czy będą dymisje i komisja śledcza?

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2018 12:50
O czas dla organów ścigania w badaniu afery wokół KNF apelował w Trójce Paweł Mucha z Kancelarii Prezydenta. Posłowie opozycji ostrzegali, że sprawa ta może mieć o wiele głębsze podłoże, niż się wydaje. Według części z nich szykują się kolejne dymisje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jarosław Gowin: nie zatrzymamy prac nad ustawą o przejmowaniu banków

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2018 15:52
- Istotą działalności KNF jest jej niezależność. Uważam, że nie ma pola do zmian dotyczących autonomii tej instytucji. Można zastanowić się nad drobnymi korektami - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl wicepremier Jarosław Gowin. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cezary Mech: sytuacja wokół KNF uderzyła również w państwowe banki

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2018 16:51
Banki Leszka Czarneckiego ustanowiły bardzo istotny problem dla całego systemu. Miały bardzo duży udział złych długów - mówił na antenie Polskiego Radia 24 dr Cezary Mech, były wiceminister finansów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Afera wokół KNF. Roman Giertych: nowe taśmy trafią do prokuratury

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2018 16:54
Mecenas Roman Giertych zapowiedział, że w poniedziałek złoży w prokuraturze nagranie rozmowy Leszka Czarneckiego z ówczesnym szefem Komisji Nadzoru Finansów Markiem Chrzanowskim i innymi przedstawicielami KNF, które zostało zarejestrowane w lipcu br. Według Giertycha, pełnomocnika Leszka Czarneckiego, jednym z najważniejszych świadków, "którzy muszą być przesłuchani przez prokuraturę w Katowicach, będzie Andrzej Duda - prezydent RP".
rozwiń zwiń