X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Komisja śledcza ds. KNF? Posłowie: potrzebny jest przekaz za granicę

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2018 14:00
Komisja śledcza, silny międzynarodowy przekaz do inwestorów zagranicznych – to niektóre propozycje posłów różnych partii w związku z aferą wokół Komisji Nadzoru Finansowego.
Audio
  • Afera wokół KNF, setna rocznica niepodległości (Tydzień kontra tydzień/Jedynka)
Siedziba Komisji Nadzoru Finansowego
Siedziba Komisji Nadzoru FinansowegoFoto: Mateusz_Szymanski / Shutterstock.com

W poniedziałek ruszy kontrola w Komisji Nadzoru Finansowego - informował o tym p.o. szefa KNF. Tymczasem minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro wystąpił do pełnomocników Leszka Czarneckiego o przekazanie wszystkich dowodów w sprawie, chodzi m.in. o dostęp do urządzeń, na których był zapis dźwięku czy obrazu rozmów biznesmena z urzędnikami. Opozycja apeluje o powołanie komisji śledczej. Na jutro zapowiedziano także składanie zeznań przez Leszka Czarneckiego – a jego pełnomocnik ma przekazać prokuraturze kolejne nagrania, tym razem także wideo, które mają potwierdzać poprzednie zarzuty. Nagranie ma pochodzić z lipca, a zapowiada je pełnomocnik Leszka Czarneckiego.

- Byłem zaskoczony, że bardzo wysoki urzędnik państwowy spotyka się z osobą, w stosunku do której powinien wykonywać czynności kontrolne i łamie wszelkie reguły, które powinny w takich relacjach obowiązywać – mówił poseł Andrzej Kryj (PiS), pytany o pierwszą reakcję po tym, gdy przeczytał artykuł o rozmowie Czarneckiego z szefem KNF. - Potem zacząłem zadawać pytanie, dlaczego o tej rzekomej propozycji dowiadujemy się sporo później – dodał.

Mówił, że jest zwolennikiem komisji śledczych tylko wtedy, gdy mogą wesprzeć instytucje państwowe, a teraz nie ma niebezpieczeństwa, że prokuratura i służby nie wywiążą się z tego zadania. Zgodził się z Tomaszem Rzymkowskim, że potrzebny jest silny przekaz na zewnątrz, że władze chcą zająć się sprawą solidnie i ją wyjaśnić.

Poseł Andrzej Czerwiński (PO) ocenił, że obóz rządzący stara się teraz odwrócić uwagę od sedna sprawy – tak skomentował uwagi, że może należało o tych taśmach zawiadomić wcześniej. Dodał, że każda władza, która broni marnej sprawy, musi marnie skończyć.

Zauważył, że premier przyjął dymisję szefa KNF, w tej sprawie trwa śledztwo. Komisja śledcza – to dla posła sprawa oczywista. Stwierdził, że obywatele muszą mieć odpowiedzi na pytania, które pojawiają się przy tej sprawie, choćby dlaczego czekano tyle miesięcy. - Nikt tego tak dogłębnie nie zbada, jak komisja śledcza – stwierdził.

Poseł Tomasz Rzymkowski (Kukiz’15) powiedział, że sprawa jest dla niego dość nowa, bo poświęca wiele uwagi komisji ds. Amber Gold. - Mamy do czynienia z początkiem afery, która może być wielokroć większa niż afera Amber Gold. Suma pasywów AG to było około miliarda złotych. Tu cała grupa kapitałowa to około 46 miliardów złotych (chodzi o grupę Leszka Czarneckiego) – mówił. Stwierdził, że sytuacja jest bardzo rozwojowa i  niepokojąca. Dodał, że KNF nadzoruje cały rynek kapitałowy, nie tylko sektor bankowy, ale też np. ubezpieczenia, fundusze inwestycyjne. Ten urząd zawiódł nie po raz pierwszy – ocenił.

Czy to moment na komisję śledczą? – Nie wydaje mi się, bo PR i walor polityczny bierze tutaj górę nad zdrowym rozsądkiem – stwierdził. Dodał, że zanim komisja się ukonstytuuje, będzie koniec kadencji. Zatem prace komisji, jak mówił, obie partie będą wykorzystywać ją w celach kampanii.

Zastanawiałbym się nad specjalną komisją z udziałem międzynarodowych ekspertów – dodał. Jej zadaniem byłoby zapewnienie zagranicznych inwestorów, że nadzór nad finansami w Polsce będzie sprawowany świadomie.

W programie była mowa również o marszu w Święto Niepodległości i koalicjach po wyborach samorządowych.

Tytuł audycji: Tydzień kontra tydzień

Prowadził: Krzysztof Grzesiowski

Goście: Andrzej Czerwiński (PO), Andrzej Kryj (PiS), Tomasz Rzymkowski (Kukiz'15)

Data emisji: 18.11.2018

Godzina emisji: 12.09

agkm/kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Stanisław Żaryn: służby nie podejmowały próby zatrzymania Leszka Czarneckiego

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2018 20:03
- Służby specjalne podległe ministrowi koordynatorowi ds. służb specjalnych nie podejmowały jakiejkolwiek próby zatrzymania Leszka Czarneckiego. Informacje w tej sprawie są nieprawdziwe - poinformował w komunikacie rzecznik ministra koordynatora ds. służb specjalnych Stanisław Żaryn.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef NBP o systemie bankowym: Wszystko jest pod kontrolą

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2018 20:30
Prezes NBP Adam Glapiński zapowiedział, że wkrótce odbędzie się spotkanie w ramach Komitetu Stabilności Finansowej „bo sytuacja tego wymaga”. Jak dodał, nie ma kryzysowej sytuacji, ale "trzymamy rękę na pulsie i chcemy, żeby obywatele czuli się spokojnie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Afera wokół KNF. Czy będą dymisje i komisja śledcza?

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2018 12:50
O czas dla organów ścigania w badaniu afery wokół KNF apelował w Trójce Paweł Mucha z Kancelarii Prezydenta. Posłowie opozycji ostrzegali, że sprawa ta może mieć o wiele głębsze podłoże, niż się wydaje. Według części z nich szykują się kolejne dymisje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jarosław Gowin: nie zatrzymamy prac nad ustawą o przejmowaniu banków

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2018 15:52
- Istotą działalności KNF jest jej niezależność. Uważam, że nie ma pola do zmian dotyczących autonomii tej instytucji. Można zastanowić się nad drobnymi korektami - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl wicepremier Jarosław Gowin. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cezary Mech: sytuacja wokół KNF uderzyła również w państwowe banki

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2018 16:51
Banki Leszka Czarneckiego ustanowiły bardzo istotny problem dla całego systemu. Miały bardzo duży udział złych długów - mówił na antenie Polskiego Radia 24 dr Cezary Mech, były wiceminister finansów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Afera wokół KNF. Roman Giertych: nowe taśmy trafią do prokuratury

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2018 16:54
Mecenas Roman Giertych zapowiedział, że w poniedziałek złoży w prokuraturze nagranie rozmowy Leszka Czarneckiego z ówczesnym szefem Komisji Nadzoru Finansów Markiem Chrzanowskim i innymi przedstawicielami KNF, które zostało zarejestrowane w lipcu br. Według Giertycha, pełnomocnika Leszka Czarneckiego, jednym z najważniejszych świadków, "którzy muszą być przesłuchani przez prokuraturę w Katowicach, będzie Andrzej Duda - prezydent RP".
rozwiń zwiń