UE przed wyborami. PO i PiS mają inne koncepcje unii

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2019 13:42
- Twórcy UE zakładali, że zjednoczenie, porozumienie, współdziałanie jest niezbędne do tego, by region szybko się rozwijał i mógł konkurować z USA, z Chinami - mówił Andrzej Czerwiński (PO). Poseł PiS Waldemar Buda uważa, że musimy uszanować odrębność każdego z krajów, a integrować się przede wszystkim gospodarczo.
Audio
  • Sytuacja w UE, szczyt w Davos, konwencja PO, konferencja PiS (Tydzień kontra tydzień/Jedynka)
Flaga UE
Flaga UEFoto: Komisja Europejska

Waldemar Buda (PiS) stwierdził, że są różne oceny sytuacji w UE. Jego zdaniem brak zrozumienia nastrojów społecznych spowodował  ”oderwanie od rzeczywistości obecnej struktury UE, w tym Komisji Europejskiej i kierownictwa parlamentu”. Polityk ocenił że należałoby się zastanowić, co robić by podtrzymywać integrację i by szła ona w kierunku zgodnym z oczekiwaniami większości Unii Europejskiej.

- Wielkie nadzieje pokładam w nowej kadencji PE i Komisji Europejskiej – to gremia wybierane w obecnej rzeczywistości  - dodał. – Będą mówić głosem obywateli, którzy niedawno ich wybrali. Mamy wielkie szanse, by UE funkcjonowała zgodnie z oczekiwaniami Europejczyków – stwierdził.

Andrzej Czerwiński (PO) ocenił, że w słowach premiera w Davos niepokoi go coś, co brzmi jak wizja ”społeczeństwa kul bilardowych, odpychających się wzajemnie – gdzie każda społeczność jest ważna i tylko ona się liczy”. - Powinno być mądre przenikanie się kultur i rozwiązań, prowadzące do tych celów, które były przed twórcami Unii Europejskiej – powiedział.. Wierzę, że Polacy wybiorą takich przedstawicieli, którzy będą rozwijać wspólnotę europejską – dodał.

- Każdy widzi, że warto wspierać te zasady, bo i Polska, i inne kraje, które kiedyś odstawały bardzo od średniej unijnej, znalazły się w innej klasie pociągu – stwierdził. – Vox populi był i za dawnych czasów, wszak Piłat przy głosie ludu ukrzyżował Chrystusa – mówił. - To nie może być tak, że oddajemy stery komuś, kto nie ma narzędzi i nie wie, co jest najważniejsze, mógłby doprowadzić do chaosu – zaznaczył.

Waldemar Buda powiedział, że PiS jest za integracją, za formułą ekonomiczną, która leży u powstania UE. Każdy z krajów miał zyskać na integracji, nie było mowy o wyzbywaniu się zwyczajów kultury.

Więcej w nagraniu.

Wśród poruszanych tematów były: śmierć prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, spotkanie w Davos, konferencja PiS, konwencja PE, uroczystości upamiętniające ofiary Auschwitz, emerytury dla matek co najmniej czworga dzieci.

Tytuł audycji: Tydzień kontra tydzień

Prowadził: Marek Mądrzejewski

Goście: Waldemar Buda (poseł PiS), Andrzej Czerwiński (wiceprzewodniczący klubu Platforma Obywatelska-Koalicja Obywatelska)

Data emisji: 27.01.2019

Godzina emisji: 12.09

agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak