Cyberwojsko w Polsce. Politycy: to bardzo ważna inicjatywa, mamy wiele do nadrobienia

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2019 14:12
Mieliśmy ataki hakerów, prawdopodobnie rosyjskich, na urzędy centralne w Polsce. - Cyberwojsko to bardzo ważna inicjatywa - podkreślił w Jedynce eurodeputowany PiS Ryszard Czarnecki. - Istotna jest także ochrona wojska, łączności, energetyki i sieci społecznościowych – dodał poseł PO Marcin Święcicki.
Audio
  • Śmierć Jana Olszewskiego, dyrektywa gazowa, sytuacja polityczna przed wyborami, cyberwojsko (Tydzień kontra tydzień)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com

Powstanie wojsk obrony cyberprzestrzeni w tym tygodniu ogłosił minister obrony Mariusz Błaszczak. Jak informował, w ubiegłym roku powołał zespół, który miał przygotować koncepcję wzmocnienia cyberobrony. Postanowiono stworzyć nową strukturę, w której skład mają wchodzić - Inspektorat Informatyki i Narodowe Centrum Kryptologii.

Ataki w cyberprzestrzeni będą coraz częstsze i coraz groźniejsze. - Tymczasem Polska w tej kwestii musi wiele nadrobić - zaznaczają eksperci i politycy. Amerykańskie Dowództwo ds. Operacji Cybernetycznych powstało 9 lat temu. Wdrożenie koncepcji będzie nadzorował w funkcji pełnomocnika ministra obrony płk Karol Molenda.

Ryszard Czarnecki, eurodeputowany PiS, podkreślił, że to bardzo ważna inicjatywa. - Mieliśmy ataki hakerów, prawdopodobnie rosyjskich, na urzędy centralne w Polsce. Wcześniej Rosjanie, to już z pewnością oni, paraliżowali systemy na Łotwie, gdzie mieszka bardzo duża mniejszość rosyjska. Podobne przypadki były też w Estonii. - Rosjanie opłacają armie hakerów - dodał. Zaznaczył, że w tej sprawie toczą się dyskusje również w UE. - Czasem jest to cyberwojna polityczna a czasem ekonomiczna.  Trzeba się w tej kwestii zbroić i całe szczęście, że Polska to robi - powiedział eurodeputowany PiS.

Marcin Święcicki, poseł PO mówił, że jest to konieczne nie tylko dla ochrony wojska, ale i systemów łączności, energetyki, bo tam może mieć miejsce akt wojny, destrukcja, może dojść do szantażu. Dodał jednak, że ważna jest ochrona mediów społecznościowych przed fake newsami i oddziaływaniem na wyborców.  

W programie wspominano Jana Olszewskiego, poruszano takie tematy jak protesty rolników, nowe partie na scenie politycznej, kompromis w sprawie unijnej dyrektywy gazowej.

Więcej w nagraniu.

Tytuł audycji: Tydzień kontra tydzień

Prowadził: Marek Mądrzejewski

Goście: Ryszard Czarnecki (PiS), Marcin Święcicki (PO)

Data emisji: 10.02.2019

Godzina emisji: 12.10

agkm/K.A

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rzeź wołyńska dzieli Polaków i Ukraińców

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2018 18:30
11 lipca obchodzimy uchwalony w 2016 roku przez sejm narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. Szacunkowo przyjmuje się, że w tej tzw. rzezi wołyńskiej Ukraińcy zamordowali 100-130 tysięcy Polaków. Spośród 1145 polskich wsi i osiedli na Wołyniu po ukraińskiej akcji ocalał 90. Reszta została doszczętnie zniszczona. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jest rezolucja ws. zwrotu wraku. "Rosja śmieje się światu w twarz"

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2018 13:40
Cały czas nie uzyskujemy odpowiedzi, po co Rosji jest wrak tupolewa – zauważył senator PiS Artur Warzocha, zaznaczając, że zapewne Moskwa mimo rezolucji Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, będzie mnożyć preteksty i wymówki.
rozwiń zwiń